Molnár Zsolt: ha most nem fogunk össze, 2026-ra sem lett volna reális esélyünk

HírKlikk 2024. március 30. 08:15 2024. márc. 30. 08:15

Az, hogy a baloldali-zöld-szociáldemokrata pártok együtt tudnak működni, és gondolkodnak egy közös kormányzáson, az nagyon fontos feltétele a kormányváltásnak, de az MSZP-nek nincsenek illúziói, hogy ez elég lenne – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója arról, hogy a héten bejelentették a DK, az MSZP és a Párbeszéd együttműködését. Hozzátette, a támogatottság, a társadalmi beágyazódottság és a polarizált ellenzéki térfél miatt ennek a blokknak még bővülnie kell.

„Látjuk a célt, de majd akkor érünk célba, ha 2026-ban kormányt váltunk, de most egy nagyot léptünk előre. Erre szükség van, de valójában több kell” – fogalmazott a szocialista országgyűlési képviselő. Mint mondta, az összefogásban kétségtelenül van szerepe Magyar Péter megjelenésének is, mert van támogatottsága, és az is mindenképpen arra késztette az ellenzék egy részét, hogy szorosabban működjön együtt. A fő ok azonban az, hogy az ellenzéki választók, anélkül, hogy ismerték volna Magyra Pétert, már korábban is közös listát, közös jelölteket és együttműködést akartak. „A választók nem tértek le erről az útról, és a szocialista párt azon az úton járt, amit a választói megköveteltek. Hogy ebben katalizátorként Magyar Péter megjelent, ez közrejátszhatott, de ez nem elégséges.”

Molnár Zsolt rámutatott, az ellenzéki pártokkal kialakuló együttműködés nem csak az EU-választásról szól, mert nem csak az a cél, hogy az Európai Parlamentben minél több baloldali-zöld-szociáldemokrata képviselő legyen, hanem azon kell közösen gondolkozni, hogy a magyar nemzet, magyar lakosság, magyar családok mit szeretnének. „Nekik egy másik Magyarországra van szükségük, egy másik kormányra, más mentalitásra, és ezt az EP-választásokon a legnagyobb siker mellett sem lehetne elérni. Ez focinyelven félidő, ugyanez igaz az önkormányzati választásra, ha a szabad városok erősödnek, ha Budapestet megtartjuk, ha a megyei városok szintjén erősödik az ellenzék, akkor az segíti 2026-ot is, de az EU-parlamenti helyek sem elegek ahhoz, hogy meg nem történtté tegye azt a tizenvalahány évet, amit a NER-világában élünk, ehhez kormányváltásra van szükség.”

Egyelőre három párt fogott össze, de nyitottak másokra is

Örültünk volna, ha többen jönnek – mondta az összefogásról Molnár Zsolt. „A Momentumnak helye lenne az együttműködésben, de úgy döntöttek, hogy bár támogatják Karácsony Gergelyt, és támogatnak sok polgármestert, önkormányzati szinten is van kisebb-nagyobb együttműködés, de ők külön listán indulnak Budapesten és országosan is, majd az idő eldönti, hogy jó döntést hoztak-e.”

A szocialista politikus kíváncsi arra, hogy az LMP honnan hova tart, hova jut, hiszen 2019-ben sikeresek voltak velük, 2022-ben együtt buktak velük, most ők úgy döntöttek, hogy külön indulnak. „Jelenleg azt is meg kell nézni, a Kutyapárt mit gondol a világról abban az értelemben, hogy nemcsak szatirikusan kritizál, hanem hogy valójában milyen tartalmat visz a politikába.”

A jelenlegi helyzet szerint Magyar Péter nem akar együttműködni ezzel az ellenzékkel, az együttműködő pártokról tudjuk, mit gondolnak a világról, de Magyar Péterről nem – fogalmazott a pár hete közszereplővé vált volt NER-es politikusról. „Az oké, hogy felsorolja a kormány hibáit és a NER bűneit, de ebből nem lehet kormányzást építeni. Főleg nem úgy, hogy ugyanabban a mondatban az ellenzéket is jelentős mértékben kritizálja.”

Molnár Zsolt szerint, azért népszerű, amiről Magyar Péter beszél, mert találkozik a közízléssel. „Olyanokat mond ki, amiket eddig is sejtett mindenki, de ő belülről jött. Felmerül a kérés, miért nem jó, ami tizenvalahány évig jó volt valakinek, aki tizenvalahány évig ennek a rendszernek a része volt, ennek a rendszernek köszönhet sok mindent, velük mulatott, utazott, ott volt. Ezek ténykérdések.”

2006 óta nem volt ekkora turbulencia

Molnár Zsolt elmondta, 2006-ban kezdett politizálni, amikor az őszödi beszéd és a tüntetések voltak, akkor volt ilyen turbulens időszak, de akkor legalább a világpolitikában nyugalom volt, nem zajlott egy véres háború a közelünkben. Rámutatott, ilyenkor az összetartozást kellene erősíteni, de erre a kormánypárt nem nyitott, ássák a szakadékot és az ellenzék egyes szereplői is okot adnak erre. „A hiba alapvetően a Fidesz készülékében van.”

2026-ban Orbánnak hatalmas médiafölénye lesz 

Ha nem kapcsolják ki az internetet, és nem leszünk Észak-Korea, az ellenzéknek akkor is tízszer annyit kell mennie, beszélnie, energiát kell elégetnie, hogy egy hír eljusson valahová – fogalmazott Molnár Zsolt. „Szeretnénk annak a büdzsének a tizedével dolgozni, ami a kormány kommunikációjában rendelkezésre áll.” 

A kegyelmi ügyből nagyjából kihozta az ellenzék, amit lehetett

Tematizált és kemény volt az ellenzék, nem egymással veszekedett, de hogy a két lemondás után ebben az ügyben még mennyi tartalék van, azt nem tudom – mondta a pártigazgató, aki emlékeztetett, rengeteg a meg nem válaszolt kérdés, és nem lehet tudni, hogy magyar társadalomban meddig tart az érdeklődés. 

Nem reális egyszerre legyőzni a baloldalt, Orbán Viktort

Ha most nem fogtunk volna össze, 2026-nak elment volna reális esélye, de most nem követtük el ezt a hibát, és ha mindenki összeterelődne – kivéve a Fideszt és a Mi Hazánkat – egy alternatív javaslatunk lehetne – fogalmazott Molnár Zsolt. Ebben nem csak az van benne, hogy szerintünk nem demokratikus Orbán Viktor, mert a választó azt fogja kérdezni, mitől lesz a gyerekének jobb iskolája, vagy mitől lesz jobb egészségügyi szolgáltatás – sorolta a megválaszolandó kérdéseket. „Ha ezekre választ tudunk adni és arra, hogy egyszerre magyarok is tudunk lenni és európaiak, akkor lesz esélyünk a NER-t leváltani.”

A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.

 

Forrás: Hírklikk