Nagy gond van a vérnyomásmérőkkel: a legdrágább sem megbízható

GettyImages-840631830

A bolti forgalomban kapható vérnyomásmérők megbízhatóságával komoly problémák adódnak – derült ki egy fogyasztóvédelmi tesztből.

A magas vérnyomás nem jár fájdalommal, de megfelelő kezelés hiányában életveszélyes lehet, hiszen károsíthatja az ereket, ezáltal pedig megnövelheti a szívinfarktus és a stroke kockázatát. Sokan éppen ezért otthoni körülmények között is rendszeresen ellenőrzik vérnyomásukat. A Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztje azonban azt mutatta,

sajnos egyáltalán nem alap, hogy minden esetben megbízható, pontos eredményt olvashatunk le a kijelzőről.

Nem mérnek pontosan a vérnyomásmérők

A teszt során a szakemberek egy nemzetközi szervezetekkel való együttműködés keretében 11 márka 18 vérnyomásmérőjét – köztük 8 csuklós és 10 felkaros terméket – vizsgálták meg, a legnagyobb súllyal a pontosság és megbízhatóság kérdését véve figyelembe.

A vérnyomásmérők megbízhatósága gyakran kifogásolható a teszt alapján
A vérnyomásmérők megbízhatósága gyakran kifogásolható a teszt alapjánNico De Pasquale Photography / Getty Images Hungary

A mérésekből az derült ki, hogy ha pontos és megbízható vérnyomásmérőt szeretnénk otthonra, alapos kutatómunkát kell végeznünk a vásárlás előtt. Ugyanis bőven akadnak termékek, amelyek

közel sem pontosak, vagy éppen esetleges, hogy mikor mit mutatnak.

„Az egyik legdrágább tesztelt termék, a 47 ezer forintos átlagáron kapható Boso medicus exclusive például meg se közelítette a pontosan mérendő értéket, ellenben ezt megbízhatóan és következetesen tette” – hívta fel a figyelmet az egyesület. Sőt, még a legpontosabb vérnyomásmérők sem bizonyultak 100 százalékosan megbízhatónak. Ez annyit jelent, hogy otthoni állapotkövetésre megfelelhetnek, de pontos képalkotásra alkalmatlanok.

A kezelésük legalább könnyű

A vizsgálat keretében szakemberek és önkéntesek is értékelték, hogy mennyire egyszerű vagy éppen bonyolult a vérnyomásmérők beüzemelése, kezelése, a mandzsetta felhelyezése, a kijelző és a gombok értelmezése, vagy éppen a használati utasításban való tájékozódás. Ilyen szempontból a készülékek kifejezetten jól szerepeltek.

A tapasztalatok szerint jellemzően felhasználóbarát készülékeket terveztek a gyártók.

Az eredmény alapján a sorból leginkább a Medisana BU 586 voice néven futó termék lógott ki, de összességében ezzel is viszonylag jól boldogultak a tesztelők.

Előnyük, hogy könnyen használhatók
Előnyük, hogy könnyen használhatókFiordaliso / Getty Images Hungary

Használatuk odafigyelést igényel

A fogyasztóvédők arra is kíváncsiak voltak, hogy a helytelen használat mennyire befolyásolja a kijelzett értéket, illetve a készülékek sérülékenységét is tesztelték egy ejtésvizsgálattal. „Ez azért is érdekes, mert otthoni körülmények között előfordulhat, hogy nem tökéletesen helyezzük fel a mandzsettát, vagy véletlenül elejtjük az eszközt” – írták. A jó hír, hogy a boltok polcain akadnak strapabíró készülékek, viszont

van olyan vérnyomásmérő, amelyik kifejezetten érzékeny a helytelen használatra, illetve rosszul viseli, ha egyszer-egyszer kiesik a kezünkből.

Ilyen például a Medisana BU 535 terméke, amely egyébként egy pontos, megbízható és jól használható otthoni vérnyomásmérő. A teszteredmény arra is rávilágított, hogy az otthoni vérnyomásmérők átlagára 10 és 49 ezer forint között mozog, de nem feltétlenül kell a legdrágábbat megvenni, hiszen – ahogy a fentiekből kiolvasható – a magas ár sem jelent garanciát a pontosabb mérési értékre.

Kíváncsi vagy arra is, hogy a digitális lázmérők mennyire megbízhatóak? Kattints ide, és megtudhatod! 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek