Akik még húsvétkor sem hagyják abba a politizálást

2024. március 30. 07:37

A XXI. században a politika egyre inkább beférkőzik a húsvét szentségébe is – legyen szó akár az európai, akár a tengerentúli országokról, ugyanakkor azt is érdekes megtapasztalni, egyes keresztény vezetők milyen áhítattal fordulnak az ünnephez.

2024. március 30. 07:37
null
Szabó Péter

Nyitókép: pecsiegyhazmegye.hu

A kereszténység húsvéti ünnepe a feltámadásról, az új életről, a megváltásról és az új esélyről szól, miközben a háborúk, a migráció, a gazdasági problémák, illetve a nyersanyagválság miatt a világ tudatát továbbra is elárasztják a halál gondolatai – gondoljunk csak a vitákra az eutanáziáról és az abortuszról.

A politikusok tördelik a kezüket a háború és az éhínség miatt, miközben hatalmas összegeket fizetnek rakétákért és további fegyverekért, ezzel egy időben pedig igyekeznek humanitárius segítséget nyújtani. Ha az élet értékes, miért olyan nehéz helyesen cselekedni? Az Egyesült Államokban húsvétkor csak tovább élesednek a viták, az életkérdésekről alkotott véleménykülönbségek komoly ellentéteket váltanak ki nemzeti és állami szinten egyaránt – írja a National Catholic Reporter.

Az élet védelme

Mióta a Legfelsőbb Bíróság az egyes államok hatáskörébe utalta a legalizált abortusz kérdését, néhány abortusz ellenes törvényt hozott, míg mások mellette érveltek. Kalifornia, Michigan, Ohio és Vermont állam alkotmánya engedélyezte az abortuszt, több azonban törvényesen védi a magzatot. Az abortuszt tiltó 14 államban eközben egyes törvények olyan szélsőségesek, hogy már kifejezetten veszélyesek az anyák életére nézve.

Sokan hangot adtak nemtetszésüknek, mondván, miért hozhatnak orvosi döntéseket a politikusok? Abszurd, hogy az Egyesült Államok nem tudja megvédeni a saját állampolgárait az állami törvényhozástól.

Ezzel párhuzamosan ráadásul az a gondolat is egyre nagyobb teret hódít a tengerentúlon, hogy az emberi élet nélkülözhető: az állami törvényhozók magukra vállalták annak eldöntését, hogyan lehessen véget vetni az emberi életnek. Kanada példáját követve az Egyesült Államok több állama is az eutanáziát támogató döntéseket hoz.

A feláldozhatók?

New York állam közgyűlésének bizottságában például van egy „orvosi segítség a haldoklásban” törvényjavaslat, amely tulajdonképpen az asszisztált öngyilkosság. A meghatározás szerint „az orvos olyan gyógyszert írhat fel egy szakképzett személynek, amelyet az egyén döntése alapján saját maga adhat be a halál előidézéséhez”.

És New York állam ezzel nincs egyedül, mellette Illinois, New Hampshire, Maryland, Michigan és Virginia is tárgyalja a kérdést, tíz állam – Kalifornia, Colorado, Hawaii, Maine, Montana, New Jersey, New Mexico, Oregon, Vermont, Washington – illetve District of Columbia – pedig már engedélyezte is.

Annak ellenére, hogy az ottani politikusok saját bevallásuk szerint az állampolgárokról való gondoskodást tűzték zászlajukra, igyekeznek segíteni szélsőséges esetekben is, háború, éhínség vagy politikai zavargások idején, mégis úgy tűnik, egyre nyitottabbak azok kiiktatására, akiket feláldozhatóknak tartanak, legyen akár az abortusz vagy a támogatott öngyilkosság által.

Rendelkezés a sors fölött

Aztán ott van az emberi megtermékenyítés folyamata, amely során több életképes megtermékenyített petesejtet hoznak létre, amelyeket később bármely nő ki tud hordani. A fennmaradó embriókat lefagyasztják, később adott esetben megsemmisítik. Úgy tűnik, hogy a beültetett embriók szelektív csökkentése átadta a helyét a szelektív beültetésnek. 

A mesterséges megtermékenyítés az abortusszal kombinálva rendkívül közel került az eugenika területéhez.

Nagy kérdés, a politikusok tisztában vannak vele, hogy milyen érzékeny terület emberi életek sorsa fölött rendelkezni?

Az emberi élet az emberi élet. Nem a „személyiségről” van szó, hanem arról, hogy megértsük: legyen az embrionális, magzati, fogyatékos vagy veszélyeztetett: az ember, akkor is ember.

Jézus Krisztus feltámadásának keresztény húsvéti ünnepe magában foglalja a halál utáni élet ígéretét. Akár egyetértünk, akár nem értünk egyet azzal, amit a vallások tanítanak, amíg saját korlátozott életünk véget nem ér, mindannyiunknak meg kell védenünk az emberiséget.

Donald Trump és a kedvenc könyve

Húsvéthoz közeledve Donald Trump ismét hű volt önmagához, az Egyesült Államok korábbi elnöke közösségi oldalán a Bibliát hirdette, amelyhez szoros személyes kapcsolat fűzi. Nem véletlen, hogy 2015-ben, még mielőtt elnök lett volna, a Szentírást nevezte meg a kedvenc könyveként – írja az Independent.

Trump friss bejegyzésében arról beszél, hogy a kereszténységnek és az imádságnak „vissza kell térnie” az Egyesült Államokba. Annak ismeretében jelentette ki mindezt, hogy az amerikaiak több mint 60 százaléka, és a kongresszus 88 százaléka a kereszténység valamilyen formájához tartozónak vallja magát.

A vallás és a kereszténység a legnagyobb dolog, amely hiányzik ebből az országból, és őszintén hiszem, hogy ezeket vissza kell hoznunk. Minden amerikainak szüksége van a Bibliára az otthonában”

– mondta Trump, aki azt is hozzátette, hogy a saját könyvtárában is számos példány lapul.

Ezt is ajánljuk a témában

A remény üzenete Európából

Az Egyesült Államokban komoly vitákat generáló kérdések természetesen Európában is időszerűek: a legnagyobb arányban keresztény országokban Portugáliától Olaszországon át Lengyelországig is mindenhol alkalmas a nézeteltérések ütköztetésére. De nincs ez másként a belga fővárosban, Brüsszelben sem, ahol azonban az ellentétek mellett az egységet is szimbolizálni szerették volna húsvét idején a vallásos politikusok, a keresztény parlamenti képviselők. A világjárvány hányatott éveiben a megújult remény üzenetéről szóló videóval léptek a nyilvánosság elé a feltámadás ünnepére készülődve.

A videófelvétel a Keresztények a Parlamentben YouTube-csatornáján jelent meg, amelyen több mint 20 parlamenti képviselő olvas fel különböző sorokat Márk, Lukács és János evangéliumából, a kisfilm pedig a közös „Boldog húsvétot!” köszöntéssel fejeződik be.

Ezt is ajánljuk a témában

„Az elmúlt évek rendkívül kemények voltak, politikusként pedig mindent megteszünk annak érdekében, hogy kilábaljunk ebből a helyzetből.

A húsvétról szóló evangéliumi példabeszédekben a remény üzenete van. Ez sokkal mélyebb üzenet, mint amit az aktuálpolitika nyújt. Ezt szerettük volna megosztani húsvét alkalmából”

hangsúlyozta Sir Gary Streeter képviselő, a Keresztények a Parlamentben képviselőcsoportjának elnöke.

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sexykitty-76
2024. április 28. 00:16
🍓 ️ ­A­­­ ­­­d­­­ö­­­g­­ö­s­ ­­l­­­á­n­­y­o­­­k­­­ ­­­v­á­­­r­­­n­­a­k­ ­­­r­á­­d­­ 👉 𝗪­­𝗪­­𝗪­­­.­𝗖­𝗨­𝗠𝟰­­.­𝗙­­𝗨­­𝗡
NorthernOutlaw
2024. március 30. 13:26 Szerkesztve
...
palika-2020
2024. március 30. 09:48
A Bibliában meg van írva, hogy sokaknak nem lesz fülük a hallásra. Nézzétek meg bárhol a világon a baloldalt, szerintem egy hívő sincs közöttük. Ha a baloldalon valaki hibát követ el, eltusolják és hallgatnak, ha a jobboldalon történik mindez, tüntetnek. Most is itthon, Magyar Pétert védik, Varga Juditot meg hazugnak nevezik. Ez a baloldal, ez az ördögtől való gondolkodás, a sátan terve. Ezek azt hiszik örökké élnek és nem lesz ítélet.
Patika
2024. március 30. 08:41
akár az európai, akár a tengerentúli országokról, ugyanakkor azt is érdekes megtapasztalni, egyes keresztény vezetők milyen áhítattal fordulnak az ünnephez. ---minél nagyobb a valódi szarözön a világban, az annál jobban érdemes hinni... (mégha sosem lesz olyan, akkor is....)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!