egészségügy;gyermekellátás;Szent János Kórház;Heim Pál Gyermekkórház;gyermekbalesetek;Fül-orr-gége Központ;Bethesda Kórház;

2024-03-30 05:55:00

Gyilkos gombelemek – Évente több száz gyereket kell kórházban ellátni azért, mert lenyeltek valamit

Mivel egyre több az elektromos eszköz, játék, sokszor szervezetükbe gombelem kerül, ami szakszerű segítség nélkül gyorsan tragédiát okozhat.

„Idegentest-gyanúval” csak a fővárosi Bethesda Gyermekkórház ügyeletére évente 100-200 kisgyerek érkezik, közülük mintegy negyvenet műteni is kell, többükből gombelemet távolítanak el.

– Egy nyelőcsőben elakadt vagy akár lenyelt gombelem kifejezetten veszélyes – mondta lapunknak a Bethesda Gyermekkórház fül-orr-gégész szakorvosa, Ternai Zita. – Olyan maró anyagok vannak benne, amelyek nagyon gyorsan át tudják lyukasztani a nyelőcső falát, illetve a bélben is okozhatnak életveszélyes perforációt. Ha a gombelem-nyelés gyanúja felmerül, mi a kórházban azonnal készítjük is elő a műtőt, hogy egy percet se késlekedjünk.

Ugyan a néhány voltos feszültség önmagában veszélytelen az emberi szervezetre, de a szövetnedvektől zárlatos elem elkezd hőt termelni, ami mikroégéseket okoz, illetve beindul az elektrolízis, agresszív ionok szabadulnak fel, amik pusztítják a szöveteket. Az elem sem bírja a terhelést, mintegy felrobban, és kiömlik a folyadék belőle. Ettől például kilyukadhat a nyelőcső fala, sérülhetnek az erek, erős vérzés kezdődhet, a nyelőcső közelében futó fő verőér fala is átszakadhat, ami végzetessé válhat. – A gombelemnyelés esetén

– hangsúlyozta a szakorvos.

Arra a kérdésre, hogy vannak-e olyan jelek, tünetek, amelyek egyértelműen figyelmeztetnek a bajra, akkor is, ha a szülő nem látta a balesetet, a szakorvos azt felelte:

– Miután a gombelem nagyon gyorsan elkezdi marni a nyelőcső falát, fájdalmat okoz. A nyelőcsőben elakadt idegen test jellegzetes tünete, hogy a gyerek nem nyeli a nyálát. Mutogathat a nyakára, torkára vagy akár a mellkasára és ilyenkor általában nem fogadnak el ételt sem. Hogyha a szülők mégis megpróbálják etetni, illetve a gyerek is megpróbál enni, hátha jobb lesz, akkor kevéssel az evés után intenzíven visszahányja az ételt. A hányás ez esetben szintén veszélyes, ezért fontos, hogy a szülő ne próbálja a kicsit hánytatni! Az egészen piciknek is, akik még nem tudnak beszélni, megváltozik a viselkedésük. Hirtelen a szokásosnál jóval több nyál csoroghat a szájukon. Akik még szoptatnak, sokszor nem fogadja el az anya mellét sem. Van, hogy a folyadékot megissza, de azt is nehezen és gyakorta sírva.

Ilyen esetekben azonnal segítséget kell kérni.

– Ha lehet, akkor azonnal egy idegentest ügyeletre menjenek a szülők, ne is a sürgősségin álljanak sorba, illetve hívjanak mentőt – mondta Ternai Zita, aki szerint a mentő hívása a legjobb megoldás, mert ha a gyerek állapota rosszabbodik, akkor a kollégái szakszerűen tudnak segítséget nyújtani. A szülő el is akadhat a forgalomban, és akkor csak nézheti tehetetlenül, hogy a gyerek állapota hogyan súlyosbodik.

A fül-orr-gégész szerint fontos megérteni, hogy a gombelem-nyelés gyorsan okozhat nagyon kritikus helyzetet. Ha pár órán belül sikerül eltávolítani, akkor enyhe fájdalmas nyeléssel járó, idővel javuló maradvány tünet mellett általában rendbe szoktak jönni a gyerekek. A nyálkahártyának viszonylag jó a regenerációja. Ha egy picit tovább marad benn és már látható sérülést is okoz a gombelem, szűkület alakulhat ki a nyelőcsőben, ez helyi kezelésre javulhat, illetve a súlyosabb elváltozások gyógyítására későbbiekben sebészeti eljárásokkal van lehetőség. A fül-orr-gégész szakorvos szerint szerencsére nagyon-nagyon ritka, hogy egy ilyen eset maradandó nyelési problémát okozzon. Hozzátette: fontos, hogyha esetleg fölmerül a nyelőcső vagy az emésztőrendszer bármely pontján az átlyukadás gyanúja, akkor mellkassebészeti, gasztroenterológiai vagy hasi sebészeti készenlét is szükséges. Természetesen azokban a centrumokban, ahol működik idegentest-eltávolító ügyelet, ott van ilyen készenlét is.

A szakorvos elmondta: az ilyen ügyeletekre rendszeresen érkeznek pénzérmét nyelt, Kinder-tojásban lévő figurákat, egyéb apró játékokat, vagy azok letört darabjait, orrukba, fülükbe dugó gyerekek. Nagyobb falatok is el tudnak akadni a kicsik nyelőcsövében, ezek közül az egyik legveszélyesebb a csont, ami feltapadhat a nyelőcső oldalára és ez szintén okozhat fizikai sérülést is. Míg egy gombelem, vagy a csont jól látható a röntgenfelvételeken, a műanyag tárgyak már nem. Az utóbbiaknál indirekt jelek – például nyáladzás, étel-visszautasítás – hívhatják fel a figyelmet arra, hogy valami nem stimmel. A műanyag játékok, a kisebb pénzérmék akár simán keresztül is haladhatnak a tápcsatornán, és ha nem akadnak el, viszontláthatók a pelenkában, a billiben.

– Szoktuk is mondani a szülőknek, ha gyanújuk van a tárgy lenyelésére, de az ügyeleti ellátáskor nem találtuk meg azt, figyeljék, hogy később ki is jön-e – mondta a szakember.

Ha a nyelőcsövön túljutott – és nem elem volt – a lenyelt tárgy, akkor az nagyon nagy eséllyel természetesen úton távozhat a tápcsatornából. Ennek ellenére figyelni kell, jelez-e a gyermek hasi panaszt, mert az arra utalhat, hogy mégis elakadt az az idegentest, és akkor vissza kell menni az orvoshoz – mondta a fül-orr-gégész.

Ternai Zita felidézte azt a különleges esetet is, amikor fél évig volt egy ruhacsipesz rugója egy kis páciense nyelőcsövében. A gyerek nem fogadott el szívesen ételt, csak pépeset evett, viszont még nem tudott beszélni. A szülők azt gondolták, hogy ez csak a dackorszak része lehet. Végül szakemberek figyeltek fel rá, így kiderült, hogy mi az oka a furcsa viselkedésnek. Sikerült ezt a rúgót eltávolítani minden súlyosabb szövődmény nélkül.