Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Örök segítőből lett elnök a sorozatban 20 háromhetest teljesítő ausztrál ex-bringás

Nagy Bettina

Frissítve 29/03/2024 - 12:44 GMT+1

A mezőny egyik korábbi MVP-je, a zsinórban 20 háromhetest lenyomó Adam Hansen sokáig kizártnak tartotta, hogy visszavonulása után a profi bringások szakszervezetének elnöke legyen, de mások addig-addig győzködték, hogy végül elvállalta a posztot. Az ausztrál ex-bringás akkor sem kertel, amikor az UCI elnökével kell tárgyalnia, de vajon min dolgozik most, és mit ért el eddig?

Szörnyű bukás, nyakas szökevények, meglepetésgyőztes a Flandria főpróbáján – összefoglaló

A 20 évnyi profiskodás után tavaly visszavonult Adam Hansenről a legtöbbeknek az ugrik be elsőként, hogy ő volt az, aki sorozatban 20 Grand Tourt teljesített 2011 és 2018 között, esetleg az, hogy olyan sprinterlegendák hűséges segítője volt pályafutása során, mint Mark Cavendish vagy André Greipel a T-Mobile-ban (később HTC) és a mai Lotto-Dstny jogelődjeinél. De Hansen igazi polihisztor hírében is áll, aki mindig valami forradalmi ötleten törte a fejét – és sokat meg is valósított ezek közül.
Még versenyzőként piacra dobta sajátmárkás, ultrakönnyű karboncipőit, és ahogy mondani szokás, a dobozon kívül gondolkodott: a szokásosnál keskenyebb kormánnyal ment, a vegán étrendre esküdött és telente sífutóedzéseket végzett. A queenslandi James Cook Egyetemen programozást hallgatott, majd részt vett egy élsportolóknak szánt teljesítményelemző szoftver (LEOMO) fejlesztésében is. 2019-től már Ironman-versenyeken indult, a 2021-es hosszútávú triatlon-vb-n pedig az előkelő 15. helyet szerezte meg. 2023-ban aztán igent mondott egy talán minden addiginál nagyobb kihívásra: megpályázta a világ legnagyobb profi kerékpáros szakszervezetének, a közvetítéseinkben is sokat emlegetett CPA-nak (Cyclistes Professionnels Associés) az elnöki posztját.
„Megkértek, hogy pályázzam meg az elnökséget, és el is gondolkodtam rajta, de közben meg nagyon élveztem a triatlonokat, és azt, hogy végre van szabadidőm és visszavonultan élhetek” – ismeri el a most 42 éves Hansen, aki már 2004 óta él Csehország keleti csücskében, és gyakran túrázik akár bringával, akár síléceken a környező hegyekben.
„A fejemben az volt, hogy tuti nem. Nem vagyok jó abban, amikor mások előtt kell beszélni, és a politika sem az én pályám, mert túl direkten fogalmazok. Viszont szeretem a kihívásokat, szóval azt gondoltam, ’Na jó, adok ennek egy esélyt’. Megválasztottak, és a munka 10-szer annyi, mint amit előzetesen mondtak. Több, mint egy teljes állás. Állandóan telefonálok, amiből volt is már konfliktusom a barátnőmmel.”
Éppen ez, a politikától való vonakodás teszi igazán alkalmassá Hansent erre a sokszor hálátlan munkára, hiszen saját, visszahúzódóbb személyiségéből adódóan meghallja a halkabb versenyzők panaszait is, és nem elégszik meg a látszatintézkedésekkel, valódi változásokat akar elérni.
picture

Adam Hansen egy triatlon-versenyen (Fotó: Finisherpix.com)

Fotó: Other Agency

„Nem szeretem a politikai játszmákat” – jelenti ki. „Én rögtön belevágok a középébe. Például a minap volt egy videóhívásom az UCI elnökével, mert ilyenkor tudnak neki kérdéseket feltenni a versenyzők, és mondtam is nekik, hogy ’srácok, az elnök rendelkezésre áll, bátran tegyétek fel a kérdéseiteket, és legyetek kemények, addig faggassátok, amíg nem kaptok választ’. Erre ő mondta is, hogy ’keménykedésre nem lesz szükség’. De én így szeretek intézkedni.”
Hansen saját tapasztalatból tudja, a legtöbb profi versenyző a háta közepére kívánja a politikát, ezért igyekszik megkönnyíteni az életüket azzal, hogy egy WhatsApp-csoportban névtelenül tehetnek fel kérdéseket, amiket aztán ő közvetít az UCI-elnök felé.
„Nekem nem okoz gondot, hogy akár a versenyzők helyett is beleálljak, hogy ’nem, ők ezt akarják tudni, kérem, válaszoljon a kérdésre!’” – szögezi le.
És hogy melyek most a legforróbb témák a mezőnyben? Hansen elárulta, a legutóbbi megbeszélésen sok kérdés merült fel a csapatok finanszírozásával és a hosszú távú szerződésekkel kapcsolatban, de többen aggodalmukat fejezték ki az idei Tour útvonalába beiktatott gravel-szektorok miatt is.
„Megértjük, hogy tv-n keresztül jól néz ki, de egyetértek a versenyzőkkel abban, hogy nem szabadna a világ legnagyobb versenyén gravel-szektorokkal kísérletezni, amikor a mezőny 70%-a még sosem ült gravel-bringán” – mondja Hansen. „Az országúton tudod használni az első féket, de a gravelen kifejezetten veszélyes. Teljesen más kerékpárkezelést igényel.”
picture

Julian Alaphilippe a Super Planche des Belles Filles-en (Tour de France, 2019)

Fotó: Getty Images

Elnöki ügy

Hansen regnálásának eddigi legfontosabb eredménye, hogy sikerült tető alá hozni egy új megállapodást a CPA és a profi csapatokat képviselő szervezet (AIGCP) között, melynek értelmében 2024. január 1-jétől 5%-kal emelkedett a minimálbér a férfi WorldTourban (ez most pontosan 42 047 euro), és tovább nőtt az egészség- és életbiztosítások összege is. A bringások biztonságánál semmi sem lehet fontosabb Hansen számára, különösképp Gino Mäder tavalyi halálesete óta, a versenykörülmények javítása érdekében pedig hamarosan útjára indítják a SafeR nevű projektet.
„Ez a versenyzőkkel, a csapatokkal, a szervezőkkel és az UCI-val közös projektünk, ami annyit takar, hogy – a doppingellenőrzésekhez hasonlóan – megfigyelőket küldünk ki a versenyekre szúrópróbaszerűen, hogy így győződjünk meg arról, biztonságos-e a lebonyolítás. A költségeken pedig mindannyian osztozunk.”
„A bukások közel 50%-a versenyzői hibára vezethető vissza, tehát a versenyzők maguk is sok bukást okoznak, de a szervezőknek is nagy a felelőssége ezen a téren” – teszi hozzá Hansen.
A háromhetesekre minden eddiginél több hangjelzéssel, biztonsági hálóval és figyelmeztető táblával készülnek a szervezők, viszont a technológiai fejlődés – könnyebb vázak, magasabb guminyomás, aero-felszerelések – miatt egyre őrültebb a tempó a versenyeken, így a helyismeret hiánya komoly problémát jelenthet. Hansen kiemeli, hogy míg az F1-es pilóták szimulátorokon gyakorolhatják be a pályákat, addig a profi kerékpárosok számukra teljesen ismeretlen utakon száguldoznak.
„A versenyzők úgy mennek bele veszélyes kanyarokba irdatlan nagy sebességgel, hogy csak és kizárólag az előttük haladóra hagyatkoznak” – magyarázza Hansen. „Ha az a versenyző hajtja a pedált, tudják, hogy egyenes útszakasz jön. Ha nem hajtja a pedált, tudják, hogy nekik sem szabad. Abból szűrik le, hogy valami veszély jön, ha fékeznek előttük. Szóval minden mozzanatukat arra alapozzák, hogy mit csinál előttük a másik. Mert egyébként fogalmuk sincs, mi vár rájuk.”
Hansen szerint az okosabb útvonaltervezés lehetne a kulcs a biztonság növelése felé, erre pedig egy konkrét példát is hoz:
„Ott az Arenberg, a Roubaix legveszélyesebb szektora, amivel kapcsolatban több sportigazgató is megkeresett, hogy ’figyelj, ez már túl megy egy határon, csak törött csontokat és széteső bringákat akarnak látni’. De a legnagyobb probléma az Arenberggel az, hogy olyan, mint egy sprintbefutó.”
picture

Nagyot estek Asgreenék a rettegett arenbergi erdőben

Az Arenberg előtt mindig óriási a harc a mezőnyön belül a pozíciókért, így előfordul, hogy 50-55km/h-val érkeznek meg a rettegett szektor bejáratához. Hansen egy megoldást is ajánl: két 90 fokos kanyarral lassítaná le a versenyzőket, hogy feleakkora sebességgel hajtsanak rá az arenbergi kockakövekre.
„Így megmarad a hagyomány, a szektor sem lesz kevésbé izgalmas, de legalább nem 55-tel kezdik meg a bringások. Ez az apró változtatás anélkül szolgálhatná a sportolók biztonságát, hogy kinyírná a sportot.”

Mások szolgálatában

Hansen egész profi pályafutása arról szólt, hogy félretette saját ambícióit, hogy másokat segítse sikerhez, és ezt sosem érezte kényszernek. A mostani pozíciójában sincs ez másként, továbbvitte azt a szellemiséget, amit sportolóként láthattunk tőle.
„Én világéletemben segítő voltam” – mondja. „Vagy Cavendisht, vagy Greipelt segítettem. Nem mondanám, hogy könnyű volt a dolgom, mert rajtam is volt nyomás, de a testsúlyomhoz képest jól mentem hegyre, Andrénál és Cavnél mindig is jobban.”
Fiatal profiként lenyűgöző munkát végzett Mark Cavendishért a sprintekben akkoriban egyeduralkodó HTC-nél, ám idővel a csapat másik sprintere, André Greipel hű segítője lett. Rolf Aldag sportigazgató döntött így, egy rendhagyó „kritika” kíséretében.
picture

Adam Hansen és André Greipel

Fotó: AFP

„Azt mondta nekem, ’Adam, veled az a probléma, hogy amikor Cavért dolgozol, 100%-ot nyújtasz, és amikor Andréért dolgozol, akkor is 100%-ot nyújtasz, a többi srác viszont amikor Cavért megy, 100%-ot nyújt, amikor meg Andréért, akkor csak 60-70%-ot.’”
Profizmusa tette Hansent remek csapatemberré, és mivel mindig a maximális hatékonyságra törekedett, innovatív módon állt a sporthoz. A vegán diétával nem csupán súlyát tudta tartani, hanem egészségesebb is tudott maradni, ami kulcsfontosságú volt a háromhetesek alatt. Az edzéseken külön figyelmet fordított a zsíranyagcseréjére, hogy izmaiban még több szénhidrátot raktározzon el a későbbi versenyekre. Saját tervezésű karboncipői állítása szerint „könnyebbek voltak egy Mars-szeletnél”, és a keskenyebb kormánnyal is megspórolt jónéhány wattot – igaz, néhány ötletét kezdetben kinevették.
Valószínűleg nem én voltam a világ legjobb kerékpárosa. De úgy voltam vele, hogyha a lehetőségekhez mérten a leghatékonyabb tudok lenni, az adott esetben döntő faktor lehet.
„36 centi széles kormánnyal mentem, ami gyakorlatilag kislány méret, és emiatt sokat is vitatkoztunk a szerelőkkel” – idézi fel nevetve Hansen, akit a sportigazgatók egy időben „ikertornyoknak” neveztek az időfutamokon használt, szokatlanul magas könyöklői miatt. „És ha most megnézitek, már mindenki ilyet használ.”
Hansen úttörő megoldásai tehát a modern kerékpársportba is beszivárogtak, a mai profik is alkalmazzák a trükkjeit: van, aki a Hanseeno-cipőket viszi, és van, aki a növényi étrendről érdeklődik nála.
„Sokan kérdezik, lehet-e valaki élsportoló vegánként. Victor Campenaerts például 99.99%-ig vegán étrendet követ, és elég jól megy. Meg aztán a profi bringások eleve vegán ételekből nyerik az energiát: tészta, rizs, zab, cukor, glükóz, szacharóz – minden, ami energiaalapú, vegán. A tojás nem ad neked energiát, ahogy a steak sem, szóval teljesítmény-szempontból minden élsportolónak vegánnak kéne lennie.”
picture

Adam Hansen (Lotto-Belisol) nyeri a 2014-es Vuelta 19. szakaszát

Fotó: AFP

Egy valami viszont bosszantja Hansent: sokan megfeledkeznek a két Grand Tour-szakaszgyőzelméről (a 2013-as Girón és a 2014-es Vueltán nyert egyet-egyet), és csak a 20 egymás után lenyomott háromhetest emelik ki a pályafutásából. Persze tisztában van vele, hogy ez történelmi tett volt.
Senki más nem csinált még ilyet, és soha senki nem is fog
– véli Hansen, aki azt viszont egy cseppet sem bánja, hogy karrierje során rengeteget áldozott másokért, sőt.
„Ezt sokan nehezen értik meg, de amikor André nyerte a versenyeket, én tényleg úgy éreztem, hogy mi nyertük meg azokat a versenyeket, és tényleg a részesei voltunk.”
A siker pedig most is közös, hiszen Hansen a CPA élén is másokért melózik.
Csatlakozz az Eurosport Magyarország Viber-csatornájához!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés