promotions.hu
Sötét mód
Keresés
Menü megnyitás
Meglepő felfedezés Csernobilban, az elképesztő mértékű sugárzást is túlélték ezek az állatok
Borítókép:  Profimedia/Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions
Megosztás
Másolás

Csernobilban a mai napig az egykor sugárfertőzött kutyák leszármazottjai kóborolnak.

Bár a csernobili atomkatasztrófa óta már több mint 37 év telt el, a mai napig nagyon sokakat érdekel mi is lehet most az atomkatasztrófa sújtotta területen, hogy nézhet ki most a környék. A megsemmisült reaktorban lévő anyagok még hosszú évezredekig fogják szennyezni a földünket, az elhagyatott terület pedig további veszélyeket is tartogat magában, itt található ugyanis a világ egyik legveszélyesebb tárgya is, ami nem más mint egy hatalmasra duzzadt kórium massza, melyről alábbi cikkünkben számoltunk be bővebben:

Ez azonban még nem minden, a csernobili atomerőmű-katasztrófa után a helyszínen maradt kutyák leszármazottjai a mai napig a veszélyes helyszínen élnek, genetikai vizsgálatuk pedig nem is meglepő módon néhány hónappal ezelőtt igen érdekes eredményeket adott.

Mint azt a legtöbben jól tudjuk sajnálatos módon,1986. április 26-án a csernobili atomerőműben robbanás történt, melynek hatására Európa jelentős részére eljutott a légkörbe került radioaktív anyag. A helyszínt mintegy 30 kilométeres körzetben kiürítették, a lakosoknak pedig azonnal távozniuk kellett, és nem vihették magukkal háziállataikat sem, így a kutyáikat sem.

Ezeket a hátrahagyott állatokat pedig butális módon pár nappal később célirányosan irtani kezdték, azzal a céllal, hogy ne vigyék tovább a radioaktív anyagokat a zónából, ám jó néhány kutya akkorra már elbújt, s megúszta, hogy lelövést. Őket egyébként később az erőmű és környezete megtisztításán dolgozók etették is. E kutyák utódai pedig sok százan, ma is az erőmű területén és környezetében élnek.

Az atomkatasztrófa helyszínén maradt állatokat, köztük a máig ott élő kóbor kutyákat pedig nemrégiben tüzetesen megvizsgálta egy amerikai vezetésű nemzetközi csoport amely Science Advances folyóirat hasábjain számolt be az eredményekről. Egy amerikai alapítvány néhány évvel ezelőtt a kezébe vette a kutyák sorsát, és finanszírozta azok állatorvosi ellátását, a helyszínen felállított ideiglenes állatklinikákon (pl. oltás, ivartalanítás), majd, miután kiderült, hogy az állatok java nem radioaktív, lehetőség nyílt örökbefogadásra is. Ez a vizsgálta is az ő segítségükkel valósulhatott meg.

Mint kiderült a kutatók 2017-19. között 302 kutya genetikai vizsgálata segítségével feltárták a köztük fennálló rokoni kapcsolatokat, s kiderítették, hogy két genetikailag is különböző kutyapopuláció lakik a régióban: az egyik az erőmű területén és közvetlen környezetében (beleértve Pripjaty városát), a másik pedig Csernobil városában, az erőműtől 15 kilométerre. 

Az erőműnél élő kutyák egyébként nem hagyták el a környéket, vagyis nem vitték el magukkal a radioaktív szennyeződést, amitől a hatóságok féltek a baleset idején. A városban élő kutyák ott helyben maradtak és így a két, egymástól alig 15 kilométerre élő populáció sem keveredett egymással. A csernobili kutyák egymással szoros és összetett rokoni kapcsolatban álltak, a legtöbb egyed az azonosított 15 közül a 10 legnagyobb család valamelyikéhez tartozott. A vizsgált állatok 70 százaléka esetében sikeresen azonosították a családi kötelékeket!

A kutatások ugyanakkor azt egyelőre nem tudták igazolni, hogy ezek a kutyák miképpen voltak képesek túlélni a hatalmas sugárzást, erre további vizsgálatok szükségesek. A csernobili sugárzással fertőzött kutyák leszármazottjai pedig a mai napig a kihalt területen kóborolnak, ahogy ez az alábbi videóból is jól lásztik!

Forrás: National Geographic

Hasonló tartalmak
Galéria - Van képünk hozzá
Színes
Tech & Tudomány
Helyi Hírek
Időjárás