Keményen beszólt Orbán Viktornak a volt olasz miniszterelnök

2024.03.28. 20:05
Több olasz politikus is elvárná, hogy a Budapesten zajló antifa per elsőrendű milánói vádlottja, Ilaria Salis házi őrizetbe kerüljön. Mint írták, elfogadhatatlannak tartják a magyar eljárást. Matteo Renzi ellenzéki politikus (aki korábban Olaszország miniszterelnöke volt) úgy fogalmazott: „Magyarország vagy tiszteletben tartja a jogállamiságot, vagy az olaszok adójából egyetlen euró sem kerülhet Budapestre”.

Mint arról az Index is írt, hatalmas érdeklődés övezte az antifa perként ismert ügy csütörtöki tárgyalását, amely során másodjára állt bíróság elé az antifa támadások elsőrendű vádlottja, Ilaria Salis a Fővárosi Törvényszéken.

A nőt először január 29-én kísérték a bv. munkatársai a Fővárosi Törvényszék bírája elé. A bilincsben lépdelő nő látványán akkor felháborodott az olasz sajtó, és az ügy addig ment el, hogy a végén már Szijjártó Péternek és Orbán Viktornak is egyeztetnie kellett olasz kollégáikkal. Sőt, rendkívüli módon még a sajtónak is betekintést engedtek Salis cellájába, ugyanis a nő egyik volt cellatársa áldatlan állapotokra panaszkodott az olasz médiának.

A 444.hu értesülése szerint a tárgyaláson Laura Boldrini, az olasz parlament korábbi elnöke is részt vett, valamint olasz sajtóértesülések szerint egy többpárti parlamenti képviselőkből álló csoport is Budapestre utazott. A portál kiemelte, hogy

több olasz politikus a közösségi oldalán írt véleményt az ügyről.

Antonio Tajani külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes például úgy látta: nem áll fenn annak a veszélye, hogy Ilaria Salis elszökne, és ezért nem feltétlenül indokoltak az ellene foganatosított kényszerintézkedések (bár óva intett az ügy átpolitizálásától). 

Az ellenzéki olasz politikusok azonban már keményebben fogalmaznak, Matteo Renzi korábbi miniszterelnök egyenesen Orbán Viktornak üzent.

Nem tartom elfogadhatónak, hogy egy olasz állampolgárral így bánjanak Magyarországon. Giorgia Meloninak igazi hazafinak kell lennie, és meg kell magyaráznia Orbán Viktornak, hogy Magyarország vagy tiszteletben tartja a jogállamiságot, vagy az olaszok adójából egyetlen euró sem kerülhet Budapestre. Az, hogy Meloninak más elképzelései vannak, mint Ilaria Salisnak, nem számít: az olasz kormánynak az olasz állampolgárokért kell dolgoznia.

– írta Matteo Renzi az X-en, majd cselekvésre szólította fel Giorgia Meloni miniszterelnököt.

„Meloni asszony, hallassa a hangját! A Fratelli d’Italia (Olaszország Fivérei) vagy Magyarország alattvalói kormányoznak minket?” – tette fel a költői kérdést az olasz politikus.

Akár még EP-képviselő is lehet belőle 

Az olasz ellenzék másik képviselője, Debora Serracchiani pedig úgy nyilatkozott, hogy „az Ilaria Salisszal szembeni bánásmód az arrogancia megnyilvánulása, amelyet Orbán Viktor hazánk és az emberek jogait tiszteletben tartó jogrendszerek ellen irányít”.

Ez nem az olasz belpolitika egyik epizódja, és senkinek sem érdeke, hogy kihasználja egy méltatlanul kezelt polgártárs helyzetét, a kérdés az államok közötti kapcsolatokról szól, és Meloninak vissza kellene utasítania ezt a nyílt provokációt, ezt a sértést, amely Budapestről egyenesen Rómába érkezik

– fogalmazott Serracchiani. Eközben pártja, a balközép Demokrata Párt a La Repubblica értesülései szerint azt az ötletet is felvetette, hogy Ilaria Salist elindíthatják képviselőjelöltként az EP-választáson.

Az előzmény: Budapesten indítottak támadássorozatot tavaly

Mint ismert, tavaly februárban horrorisztikus támadássorozat vette kezdetét Budapest utcáin. Az első incidens február 9-én, csütörtökön történt a belvárosi Fővám téren, ahol három lengyel állampolgárra támadt rá egy hét-nyolc fős banda: lerohanták, majd viperákkal és más eszközökkel ütni kezdték őket. A támadás egy percig tartott, a csoport tagjai ezután elfutottak a helyszínről. A három sértett közül ketten is súlyos, töréses sérülést szenvedtek.

A következő atrocitás másnap, február 10-én történt, akkor Gazdagréten egy magyar férfira rontottak rá hátulról. Ugyanazon a napon az esti órákban az V. kerületi Bank utcában egy magyar, az I. kerületben pedig egy német párt bántalmaztak. A nyomozás kiderítette, hogy a támadók mindegyik sértettet hosszan követték, volt, akivel tömegközlekedéssel, több átszállással is együtt utaztak.

A Hammer Gang vezetőjét a német hatóságok is körözik, gyilkossági kísérlet a gyanú ellene.