szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idegen intelligens életformák után kutató tudósok szerint olyan helyen érdemes keresni idegen civilizációk nyomait, amelyről ők is feltételezhetik, hogy a Földön élők felfigyelnének rájuk.

A földön kívüli intelligencia keresésére fókuszáló SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) kutatói nemrég egy 1987-es szupernóva-robbanást tanulmányoztak. Felmerült ugyanis az az elmélet, miszerint idegen intelligenciák szinkronizált jeladókkal próbálják meg felhívni magukra a figyelmet egy ilyen esemény során. Bár a keresés nem járt eredménnyel, az elméletet nem vetették el, és megalapozza a jövőbeni kutatásokat is.

Ezt az elvet SETI Ellipsoid stratégiaként emlegetik, és potenciális megoldást kínál egy kihívást jelentő problémára: hogyan próbálja meg az ember észrevetetni magát valakivel, akivel nem tud kommunikálni? Hogy ez egy idegen civilizációval, vagy egy Földön élő ismerőssel kapcsolatban merül fel, az ebből a szempontból mindegy.

ESO / L. Calçada

A néhai Thomas Schelling amerikai közgazdász erre adott egy egyszerűnek tűnő megoldást. A példa a következő: ha az ember elmegy a vidámparkba a feleségével, majd különválnak és a férfinak lemerül a mobilja, akkor a racionális gondolkodást, a társadalmi normákat és a nő szokásainak értelmezését használná arra, hogy megtalálja őt. Mindez akkor sikerülhet, ha a felesége is hasonló módon gondolkodik. Ennek értelmében a férfi várhatja a feleségét a bejáratnál, vagy az autónál a parkolóban. Ezeket a helyszíneket Schelling-pontként nevezzük.

Bár maga a Schelling-pont sem jelent garanciát a sikerre – hiszen több ilyen pont esetén nem biztos, hogy ugyanazt választják a felek –, de segíthet olyan helyzetekben, amikor a kommunikáció korlátozott.

A Harvard professzora állítja: idegen technológia darabjaira bukkant

Különleges felfedezést tett Avi Loeb harvardi professzor, kutatótársaival ugyanis talált több olyan kis fémgolyót is, amelyekről úgy gondolják, egy idegen életformához köthető technológiához lehetnek köthetőek.

A SETI-program legnagyobb kihívása, hogy nem tudjuk, hol keressük az idegeneket. Erre adhat megoldást Schelling elmélete, ami arra sarkallja az embert, hogy használja az eszét, így megtalálhatjuk azokat a módokat, amelyek segítségével észlelhetjük a kommunikációs próbálkozást.

Ebben az esetben a Schelling-pontnak valami grandiózusnak és egyedülállónak kell lennie ahhoz, hogy kozmikus távolságokról is észre lehessen venni. Ilyenek lehetnek a csillagok végső nagy robbanásai, a szupernóvák – írják a kutatók az Astronomical Journal című folyóiratban.

Ez az elmélet az 1990-es évek környékén merült fel, és ekkor vizsgálták meg az SN 1987A kódjelű szupernóvát is, idegen optikai jeladók után kutatva. Ha ugyanis az idegen civilizáció intelligens, és figyeli a szupernóvát, akkor feltételezheti, hogy egy másik civilizáció (vagyis mi) is ugyanezt teszi, így jelezheti számára, hogy létezik. Persze a nyomok után csak egy bizonyos területen kutathatunk.

A kutatók már több szupernóvát is megvizsgáltak, de egyelőre nem találták nyomát idegen civilizációnak. Ez azonban nem tántorította el őket attól, hogy folytassák a kutatást, így lehet, hogy hamarosan újabb potenciális célpontokat vizsgálnak majd meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.