Kétéves pereskedés után végre megegyezett a Disney és Florida kormányzója, Ron DeSantis. A Közép-floridai Turisztikai Felügyeleti Körzet igazgatóságán DeSantis küldöttsége jóváhagyta a rendezési megállapodást, amivel véget ért a majdnem két évig tartó pereskedés a vállalatóriással. A viszályt az váltotta ki, hogy a nyíltan woke-ellenes kormányzó állami irányítás alá vont a Disney Worldnek otthont „állam az államban” különleges körzet jogköreit, miután a cég 2022-ben olyan változtatásokat vezetett be, mint hogy a személyzet tagjai nem üdvözölhetik a vendégeket hagyományos módon („hölgyek és urak” helyett „helló, mindenki”), és a nemük szerinti megszólítást mellőzniük kell.

Disney, DeSantis
Vége a két éve húzódó viaskodásnak a Disney és DeSantis között
Fotó: AFP / Shutterstock

A megállapodás értelmében

a Disney-támogatók, valamint az új helyi igazgatóság minden egyezséget és fejlesztési tervet megszüntetnek, melyek közvetlen az állami hatalomátvétel előtt születtek, és egy korábbi terv szerint fog működni a park.

Jeff Vahle, a Walt Disney World elnöke szerdai nyilatkozatában kijelentette, hogy a vállalat elégedett a megegyezéssel: „ez a megállapodás a kerület új vezetésével való konstruktív együttműködés új fejezetét nyitja meg, és valamennyi fél érdekeit szolgálja azáltal, hogy jelentős folyamatos beruházásokat tesz lehetővé, és több ezer közvetlen és közvetett munkahely és gazdasági lehetőség megteremtését teszi lehetővé az államban”. DeSantis is elégedettségét fejezte ki a megállapodással kapcsolatban. Elmondása szerint a körzet átvétele előtti változtatások amúgy sem tudtak volna soha érvényesülni – írja az Associated Press. 

DeSantis és a „woke Disney”

Miután a floridai kormányzó állami irányítás alá vonta a Walt Disney World körzetét, felerősödtek azok a hangok, melyek szerint DeSantisnak nincs ínyére a Disney „woke kampánya”, amiben arra törekednek, hogy politikailag korrektebb képet mutassanak. Ennek részeként a cég még rasszizmusellenes tréninget is szervezett dolgozói számára.

Mi az a woke?

A woke egy új keletű baloldali identitáspolitikai kifejezés, amely szó szerinti fordításban „éberségre” szólít fel mindenfajta diszkrimináció ellen, azonban főleg jobboldali kritikusai szerint az elképzelésből mára egy olyan ideológia lett, amely mesterségesen konstruált kisebbségekre hivatkozva írja felül a többségi társadalom normáit.

A változtatások a már jól ismert rajzfilmkarakterek megjelenésén is változtatott: például Minnie egér ikonikus piros-fehér pöttyös ruháját leváltották a „haladó szellemet ábrázoló” kék nadrágkosztümre. A floridai kormányzó nyíltan woke-ellenes, így számára ez volt az utolsó csepp a pohárban.

Az óriáscég hatalmas árat fizetett Minnie egér „progresszív” kék nadrágkosztümjéért: 

a stílusváltás miatt Disney rajongói és előfizetői ezreit veszítette el, több ezer dolgozójától vált meg, aminek következtében a vállalat részvényeinek értéke nagyot zuhant az elmúlt néhány évben.

A Disney DeSantis lépése után beperelte a floridai kormányzót, azt állítva, hogy megsértették a cég szólásszabadságát, mivel ilyen drasztikus módon léptek fel a változtatások ellen. Egy szövetségi bíró januárban elutasította a keresetet, de a Disney fellebbezett. A Disney viszontkeresetet nyújtott be, többek között arra kérve az állami bíróságot, hogy nyilvánítsa érvényesnek és végrehajthatónak az állami átvétel előtt elfogadott megállapodásokat és változtatásokat.

Végül a Disney és Florida közötti megállapodást mindkét fél sikeresnek tekinti, és egyelőre nyitottak a közös munkára.