eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Tűoltók vizsgálják egy felborult autóbusz roncsát az A9-es autópályán, Lipcse közelében történt baleset helyszínén 2024. március 27-én. Sajtóhírek szerint a baleset következtében legkevesebb öt ember életét vesztette.
Nyitókép: MTI/AP/DPA/Jan Woitas

Újabb drámai részletek a németországi buszbaleset ügyében

Egyelőre nem sikerült kideríteni, hogy mi okozhatta a Lipcse közelében történt buszbalesetet. Az egyik utas szerint a szolgálatban lévő két sofőr baleset idején éles vitát folytatott egymással, ami elterelhette a kormánynál ülő vezető figyelmét.

Ahogy arról az Infostart is beszámolt, súlyos baleset történt szerdán Lipcse térségében a németországi a németországi A9-es autópályán, egy Berlinből Zürichbe tartó autóbusz borult fel. Értesülések szerint az emeletes távolsági busz a zsúfolt autópályán – egyelőre ismeretlen okból - kisodródott, majd oldalára borult. A FlixBus társaság buszán a két sofőrön kívül 53-an utaztak.

A csütörtök reggeli adatok szerint

a baleset az első hírekkel ellentétben nem öt, hanem négy halálos áldozatot követelt, és meghaladja a harmincat a sérültek száma.

Közülük hatan súlyosan, 29-en könnyebben sérültek meg.

Német hírportálok szerint immár a szerencsétlenség okának felderítése került a középpontba. A rendőrség szóvivője szerint "első menetben" a tanúkat hallgatják meg, ami eltarthat egy ideig. A lipcsei ügyészség már gondatlan emberölés ügyében indított eljárást.

Az autóbusz eddig ismeretlen okból elhagyta az autópályát, az aszfalt melletti füves térségre futott, ott kidöntött több bokrot és kisebb fát, majd egy füves részen oldalára borult. Más járművet a baleset nem érintett. A lehetséges okok között felmerült a sofőr esetleges kimerültsége. A busztársaság szóvivője szerint viszont a két sofőr egyaránt betartotta az előírt vezetési és pihenési időt, így az a buszvezető is, aki a baleset idején a kormánynál ült. Állapotáról csak annyit közöltek, hogy nincs a halottak között.

Ugyanakkor a busz egyik utasa arról számolt be, hogy

a két sofőr – egy cseh, illetve egy szlovák gépkocsivezető – hangos vitát folytatott egymással.

A baleset idején a cseh sofőr vezetett, aki nem sokkal a berlini indulás után eltévedt. Az idézett utas szerint az ezt követő heves vita elterelhette figyelmét.

Az ADAC német autóklub a baleset kapcsán emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években több súlyos buszbaleset történt, ennek ellenére az autóbuszok a viszonylag biztonságos közlekedési eszközök közé tartoznak. 1999 óta az autóbuszokon is kötelező a biztonsági öv használata, kérdés ugyanakkor, hogy a busztársaságok ellenőrzik-e az öv tényleges becsatolását.

Emellett a német autóklub emlékeztetett arra is, hogy 2022 óta az autóbuszokat különleges, a sáv tartására figyelmeztető rendszerrel kell felszerelni, amely figyelmezteti ugyan a vezetőt a sávelhagyás kockázatára, de ebben nem akadályozza meg, ha nem ellenkormányoz. Egyelőre nem tudni, hogy a balesetet szenvedett buszon volt-e ilyen biztonsági berendezés.

Az egyik lap arra is emlékeztet, hogy 2019-ben alig 15 kilométerre a mostani tragédiától volt egy teljesen hasonló baleset: egy FlixBus-járat borult fel, akkor egy ember halt meg és 72-en sérültek meg. A hatóságok vizsgálata azt állapította meg, hogy a sofőr mikroalvása okozta a katasztrófát.

Címlapról ajánljuk
Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

A koronavírus-járvány utóhatásaként sokkal kevesebben járnak szűrővizsgálatokra, mint a pandémia előtt, ezért átfogó kampányra lenne szükség, hiszen a népbetegségek megelőzhetők - mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Polgár Csaba professzor kardiológus és gyermekgyógyász kollégáival együtt több vidéki fórumon tart előadást erről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×