Feltörték a Facebook-profilomat, mit tehetek? – Az ügyvéd válaszol

Feltörték a Facebook-profilomat, mit tehetek?
fotó: ellenszel.hu

Számtalan esetben történik meg, hogy egy féltékeny barát/barátnő az engedélyünk nélkül lép be az általunk használt Facebook-ba. Olyan is van, hogy ezt családtag, barát, ismerős teszi, vagy akár teljesen ismeretlen személy.

Mit tehetünk ilyenkor? Foglalkozik-e ügyünkkel a rendőrség? Kinek kell szólnunk ilyenkor? Be tudják azonosítani az elkövetőt? Az Ellenszél ezekben a kérdésekben kereste meg Dr. Papp Kitti büntetőügyvédet, aki olvasóink tájékoztatásául az alábbi cikket írta:

„Napjainkban a közösségi média óriási szerepet játszik az életünkben. Sajnos a számtalan pozitívum mellett ugyanennyi negatív kihatása is van az életünkre.

A közösségi média felülete tökéletesen alkalmas azoknak, akik a névtelenség, álprofil mögé bújva zaklatnak, háborgatnak másokat, abban a hitben, hogy a személyazonosságukra soha nem derül fény. Azonban ez téves feltételezés, ugyanis feljelentés esetén a rendőrségnek büntetőeljárás keretében van lehetősége a Facebooktól – és egyébként bármely szervtől – adatokat beszerezni.

A Facebook-profil feltörése egy féltékeny szerető műve is lehet.
A Facebook-profil feltörése egy féltékeny szerető műve is lehet.

A nyomozás során az adatszerző tevékenységről azt kell tudni, hogy a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény – többek között – a nyomozó hatóságnak is lehetőséget biztosít arra, hogy jogi személytől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől adatszolgáltatás keretében elektronikus adatot vagy iratot, illetve tájékoztatást kérjenek.

Ennek megfelelően a nyomozó hatóság a Facebookot is megkeresheti, hogy bizonyos adatokat – a bűncselekmény felderítése, elkövető beazonosítása érdekében – beszerezzenek. Azonban ez mégsem annyira egyszerű, mivel a Facebook amerikai székhelyű, ezért bizonyos adatokat kizárólag jogsegély útján bocsátanak a magyar hatóságok rendelkezésére. Ami azt jelenti, hogy az információ csere végbemenetele hosszabb időt is – több hetet is – vehet igénybe.

Facebook profilba jogosulatlan belépés

A Facebook-profilba beléphetnek, de van megoldás a bűnözők ellen.

Ahogy az idézet is szól, „Ha egy nő féltékeny jobban nyomoz, mint az FBI…”

A mindennapjaink egy részét, ki többet ki kevesebbet, a közösségi média felületein éljük. Pillanatok alatt beszippantanak minket a tartalmak, a virtuális világban szörfölve, és az ismerősökkel chatelve észre sem vesszük, hogy a mellettünk élőket teljesen kizárjuk. Ez nyilván egy párkapcsolatban feszültséget okozhat vagy féltékenységet is generálhat.

Nem ördögtől való, hogy az együtt élő párok esetlegesen tudják egymás jelszavait bizonyos felületekhez és a féltékenység vagy a másik ellenőrizgetése olyan méreteket ölt, hogy a korábban a másik fél tudomására hozott, vagy ne adj Isten kilesett jelszóval a másik fél tudta nélkül a féltékenykedő sejtésének az igazolására vagy annak megcáfolására jogosulatlanul belép a párja Facebook profiljába és ott az üzenetek tartalmát megnézi, esetleg a profilról bármilyen tartalmat posztol vagy akár a jelszót megváltoztatva kizárja a tulajdonost a profilból.

Az efféle bűncselekmények áldozatai tudnak segítséget kérni.
A kép illusztráció – forrása: police.hu

A másik fél ilyen szintű ellenőrizgetése már nem csak egy kis ajtócsapkodással letudható cselekedet, hanem a Büntető Törvénykönyv ezeket a magatartásokat pönalizálja, nevezetesen Információs rendszer vagy adat megsértése bűncselekménye valósul meg, így

„Aki információs rendszerbe az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép…” vétséget követ el és 2 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Súlyosabb esetben, „aki az információs rendszer működését jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve akadályozza, vagy információs rendszerben lévő adatot jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve megváltoztat, töröl vagy hozzáférhetetlenné tesz” bűntettet követ el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Természetesen ez nem csak együtt élő párok között fordulhat elő, ezt a bűncselekményt az itt említett magatartásokkal bárki elkövetheti.

Ilyen esetben a sértett feljelentést tehet a rendőrségen, ahol a nyomozó hatóság felveszi a feljelentést, majd elindul a nyomozás, ahol nyilvánvalóan vizsgálni fogják azt, hogy ki mikor milyen IP címről, milyen eszközről jelentkezett be az adott platformra.

Ezeknek a bűncselekményeknek a vizsgálata és bizonyítása nagy figyelmet és hozzáértést igényel, némely esetben a bizonyítás nehezebb, máshol könnyebb, melynek részletezésére nem térnék ki, a cikknek nem az a célja, hogy tippeket adjunk a bűncselekmény kivitelezéséhez.

Ön is a fent említett bűncselekmények áldozata? Keresse bizalommal Dr. Papp Kitti ügyvédi irodáját!

Maradj tájékozott, olvass tovább! Az Ellenszél további cikkeiért kattints ide! 

loading...