szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A depresszió igen elterjedt betegség, a világ népességének öt százalékát érinti. A felismerése nem túl egyszerű, pedig igen fontos lenne a probléma korai diagnosztizálása. Német kutatók a mesterséges intelligenciát hívták segítségül, és fejlesztettek is egy alkalmazását a korai felismeréshez.

Elég csak ránézni valakinek az arcára, és egy új alkalmazás felfedezheti akár már a korai depresszió jeleit. A depressziót sokan csak rosszkedvnek tartják, holott egy súlyos egészségügyi állapotról van szó, amit érzelmi és fizikai problémák sokasága kísér. A Dartmouth Technológiai és Viselkedésegészségügyi Központjának kutatói úgy gondolták, hogy a depressziónak az emberek arckifejezésében is lehetnek jelei, ezért 177 olyan embert vontak be a kísérleteikbe, akiknél súlyos depressziós rendellenességet diagnosztizáltak.

Korábban már elkészítették a MoodCapture nevű alkalmazást, amely 2015-ben indult kutatásokra épített. A telefon előlapi kamerájával készítenek fényképeket a páciensek arckifejezéseiről, amiben semmi különös nincs, hiszen az emberek tulajdonképpen így használják a telefonjukat. Kísérleti alanyaik egyébként nem tudták, hogy az alkalmazás mikor készít képeket – írja a ZME Science.

Eleinte a kutatók azt figyelték, hogy milyen valódi érzelmeket keltenek az okostelefonok a rutinfeloldások során. Ez adta az ötletet, hogy a mentális egészségi állapot felmérésének érdekében elemezzék ezeket a kifejezéseket. A MoodCapture egyelőre nem közvetlenül az eszközön elemzi a képeket, de át tudja küldeni azokat külső elemzésre.

Az alkalmazással összesen 125 ezer képet készített a résztvevőkről 90 nap alatt. Olyan jellemzőkből kereste az app a depresszió jeleit, mint a tekintet, a szem mozgása és a fej helyzete. A mesterséges intelligencia edzése után az alkalmazás 75 százalékos pontossággal helyesen azonosította a depresszió korai tüneteit. Ez pedig igen ígéretes, hiszen minél korábban diagnosztizálják a betegséget, annál kevésbé lesz mélyreható a depresszív hatás.

Gyanús jelek a hőmérőn: egy kutatás során feltűnt, hogy aki depressziós, annak magasabb testhőmérséklete

Kapcsolat lehet a test hőmérséklete és a depressziós tünetek között, derítette ki egy új tanulmány. A szakemberek részletesebb, például az emberek testhőmérsékletét szabályozó vizsgálatokat is terveznek a jövőben, hogy jobban megértsék a jelenséget.

„Az emberek arcfelismerő szoftvert használnak a telefonjuk feloldására naponta akár több százszor” – mondta Andrew Campbell, a tanulmány egyik szerzője, akinek a telefonja nemrégiben azt mutatta, hogy egy hét alatt több mint 800-szor tette ezt meg. „A MoodCapture hasonló technológiát használ mély tanulással és MI-hardverrel, így óriási lehetőségek rejlenek a technológia bővítésére anélkül, hogy további ráfordításokat vagy terheket rónának a felhasználóra. Valaki csak feloldja a telefonját, és a MoodCapture, miután ismeri a depresszió dinamikáját, azt javasolhatja, hogy kérjen segítséget” – tette még hozzá. Nicholas Jacobson, a tanulmány társszerzője egy másik előnyt is említett: a depressziós tünetek jönnek és mennek, és az orvosok elmulaszthatják a diagnózis legjobb időpontját. Viszont az okostelefonjaink mindig velünk vannak.

Az új tanulmány egyelőre a koncepció bizonyítékaként működik, de így is ígéretes. A depresszióval kapcsolatos téves diagnózisok aránya óriási, egyes tanulmányok szerint eléri a 66 százalékot. így akár még egy tökéletlen alkalmazás is ajándék lehet a depresszió korai diagnosztizálására. A kutatók a továbbiakban a felhasználók saját személyes adataival is módosítanák az appot a teljesítmény javítása érdekében. A kutatók becslése szerint körülbelül öt évbe telhet, amíg a technológia piacra kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.