eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Portrait of young woman in downtown city at night
Nyitókép: PIKSEL/Getty Images

Új világ köszöntött be a hazai bankautomatáknál

Néhány évvel ezelőtt még egészen ritkaságnak számítottak a készpénzbefizetésre is alkalmas ATM-ek Magyarországon, ezzel szemben mostanra már évi több millió ilyen tranzakciót hajtanak végre a magyarok.

A Magyar Nemzeti Bank vonatkozó adatai szerint 2010 első félévében még csak 84 624 ilyen tranzakciót hajtottak végre az országban, míg készpénzfelvételre 55 905 324 alkalommal került sor ugyanezen időszakban. Vagyis a ki- és befizetéses bankautomatás tranzakcióknak mindössze a 0,15 százalékát tették ki az előbbi, míg 99,85 százalékát az utóbbi tranzakciók.

2018. második negyedévében fordult először elő, hogy az ATM-eknél eszközölt készpénzbefizetések száma megközelítette az 1 milliót, majd a rákövetkező negyedévben már meg is haladta azt. A befizetések száma 2021. második negyedévében haladta meg első ízben a 2 milliót, 2022. negyedik negyedévében pedig már a 3 milliós határt is sikerült átlépni. Ehhez képest a 2023. negyedik negyedévében végrehajtott 3 558 546 befizetés további 18,56 százalékos növekedést jelentett – írja a Pénzcentrum.

Miközben a befizetések száma emelkedett, a kifizetéseké tovább csökkent – 2023. harmadik–negyedik negyedévében összesen 44 136 864 ilyen tranzakcióra került sor, míg ugyanezen időszakban 7 048 165 befizetésre. A növekedés tehát igen látványos.

A gazdasági lap, arra is felhívja a figyelmet, hogy a fentiekkel párhuzamosan komoly változás ment végbe a befizetett összegek mennyisége szempontjából is: míg 2010. első félévében még több mint 2 107 milliárd forint készpénzt vettünk fel, miközben a befizetett összeg ekkor még csak 5,3 milliárd forint volt, addig 2023. harmadik–negyedik negyedévében 4 413 milliárd forintot vettek fel, és 1 537 milliárd forintot fizettek be az ügyefelek.

A befizetések részaránya tehát mind tranzakciószám, mind a befizetett összeg tekintetében 90-100-szorosára nőtt a 2010-es szinthez képest.

Alighanem az erre adott reakcióként értékelhető az a lépés is, mely szerint a jegybank február végén módosította a bankjegyek feldolgozásáról, forgalmazásáról, valamint hamisítás elleni védelmével kapcsolatos technikai feladatokról szóló 1/2023. (I. 17.) MNB-rendeletet (bankjegyrendelet).

A többek között a készpénzes automaták rendelkezésre állását is szabályozó rendelet módosításával magának a rendelkezésre állásnak a definíciója változott meg – míg korábban ez alatt azt az időszakot értették, amikor az ATM képes legalább részlegesen teljesíteni az ügyfelek készpénzfelvételi igényeit, addig február vége óta már a készpénzbefizetési igények teljesítése is elvárt az automaták rendelkezésre állása alatt. Mindezt úgy is értelmezhetjük, hogy

míg korábban a készpénzes befizetés egyfajta extra szolgáltatásként volt értelmezhető, addig az mostanra bekerült az alapvető szolgáltatások közé.

Az MNB ugyanis azt is előírja a hitelintézetek és egyéb gazdasági szereplők számára, hogy az általuk üzemeltetett készpénzesautomata-hálózat tekintetében éves átlagban legalább 98 százalékos rendelkezésre állást kötelesek biztosítani – olvasható a cikkben, amiből az is kiderül, hogy mit szólnak mindehhez a hazai pénzintézetek (Erste Bank, MHB Bank, Raiffeisen Bank), és hogy ezek mekkora bankautomata-hálózattal rendelkeznek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×