Államadósság válság jöhet Amerikában? Komoly helyről kaptak figyelmeztetést

Elemzések2024. márc. 28.Sz.A.

Az Egyesült Államok a néhány hétig hivatalban lévő brit kormányfő, Liz Truss ideje alatt látott piaci sokkhatással számolhat az államadósság növekedése miatt – figyelmeztet a felügyeleti szervezet.

A költségvetési terhek „példátlan” pályán haladnak – állítja a független Kongresszusi Költségvetési Iroda (CBO) vezetője - írja a brit lap.

Az Egyesült Államok Liz Truss-típusú piaci sokkal szembesül, ha a kormány figyelmen kívül hagyja az ország egyre növekvő nemzeti államadósságát – figyelmeztetett a Kongresszus független fiskális felügyeletének vezetője.

Phillip Swagel, a Kongresszus Költségvetési Hivatalának igazgatója szerint az Egyesült Államok növekvő költségvetési terhei „példátlan” pályán haladnak, és olyan válságot kockáztatnak, amely 2022-ben a font gyengülését és Truss kormányának összeomlását idézte elő az Egyesült Királyságban."Természetesen a veszély az, amivel az Egyesült Királyság szembesült Truss volt miniszterelnök idején, amikor a döntéshozók próbáltak lépéseket tenni, amelyre piaci reakció lépett fel" - mondta Swagel a Financial Times-nak adott interjújában.

Az Egyesült Államok „ide még nem jutott el”, mondta, de mivel a magasabb kamatlábak emelik a visszafizetések költségeit, a kötvénypiacok „visszaüthetnek”.

A CBO szerint az Egyesült Államok államadóssága tavaly év végén a bruttó hazai termék 97 százalékát tette ki.Az államadósság Donald Trump 2017-es jelentős adócsökkentései és a járvány idején nyújtott hatalmas ösztönzők után emelkedett meg. Trump ígéretet tett arra, hogy meghosszabbítja a jövőre lejáró adócsökkentést, ha legyőzi Joe Bident az idei elnökválasztáson.

„Lehetséges, hogy szerénynek tűnő – vagy talán annak induló, majd komolyabbá váló – változtatás túlméretezett hatást gyakorol a kamatokra, és ezáltal a költségvetési pályára” – mondta Swagel.

Truss mindössze 45 nap után mondott le az Egyesült Királyság miniszterelnöki posztjáról, miután a tervezett mélyreható adócsökkentései terve melyet újabb adósságokkal lehetett volna fedezni, visszafelé sült el, és az ország hitelfelvételi költségeit jelentősen megemelte.

Swagel egy nappal azután nyilatkozott az FT-nek, hogy a független felügyelő szervezet új, hosszabb távú gazdasági előrejelzéseket adott ki, amelyek szerint az adósságszint 2054-re a GDP 166 százalékára emelkedik.

A Fitch tavaly megfosztotta az Egyesült Államokat hármas „A” besorolásától, „magas és növekvő államadósság-teher” miatti aggodalmakra hivatkozva. A Moody's továbbra is hármas „A” minősítést ad az USA-nak, de tavaly novemberben közölte, hogy az ország kilátásait stabilról negatívra változtatta.

A CBO főnökének figyelmeztetései a közgazdászok azon aggodalmai közt hangzik el, hogy a demokraták és a republikánusok évek óta tartó fiskális pazarlása egyre több gondot okoz az Egyesült Államok gazdaságában.„A politikai döntéshozóknak az lenne a dolguk, hogy jelentősen csökkentsék a hiányt, mert nagy demográfiai kihívásokra lehet számítani a közeljövőben” – mondta Kimberly Clausing, a Peterson Institute agytrösztjének vezető munkatársa.

Az államadósság problámához kapcsolódik, hogy egyik elnökjelölt sem fogalmaz meg tisztességes fiskális politikát, sőt, egyikük, Donald Trump az adócsökkentések meghosszabbításáról beszél.

A Felelős Szövetségi Költségvetésért Bizottság agytröszt szerint, ha Trump megújítja az adócsökkentést, az további 5 milliárd dollárral növelné a szövetségi adósságot 2026 és 2035 között.

A CBO előrejelzései a következő 10 évben 6 százalék körüli hiányt jeleznek – és a Trump-adócsökkentések 2025-re tervezett lejáratán alapulnak.Swagel, aki George W. Bush republikánus elnök alatt az Egyesült Államok pénzügyminisztériumában dolgozott, elismerte, hogy a jövő év „a fiskális politika szempontjából különösen fontos lesz”, tekintettel az adócsökkentések meghosszabbításáról és az Obama-korszak szintén lejáró egészségügyi támogatásairól szóló vitára.

A CBO ezen a héten kiadott előrejelzései azt mutatják, hogy a GDP-arányos adósságszint 2029-re meghaladja a második világháborús 116 százalékos csúcsot,– mely pályát Swagel „példátlannak” minősítette.

„A második világháború alatt felhalmozódott adósságot nagyrészt a háborút megvívó generáció fizette vissza” – mondta Swagel. „A ma keletkező fiskális terheket viszont nem a jelenlegi generáció viseli majd.”

Swagel figyelmeztetett, hogy a dollárnak a világ tartalékvalutájaként betöltött szerepe nem mindig szigetelné el az Egyesült Államokat a piaci nyomástól az adósságkamatfizetések növekedésével.

Külföldről kell hitelt felvennünk, mert a külföldi tőke segít alacsonyan tartani a kamatlábakat az Egyesült Államokban

– mondta Swagel.

A dolognak azonban két oldala van: a tengerentúlra áramló készpénz azt is jelenti, hogy nemzeti jövedelmet veszítünk. Másrészt, azonban, ha nem áramlik be tőke kölcsöneink fedezésére –az még rosszabb lenne - fogalmazott a lapnak.