Gazdaság

Egy kattintás és érkezik a szaktanács: hogyan csökkentsük az energiaszámlánkat

E.ON
E.ON
A háztartások több mint fele tervez valamilyen energetikai korszerűsítést, részben a rezsiárak részben az ingatlanpiaci kilátások miatt. Felesleges kiadásoktól mentheti meg magát, aki szakértőt vesz igénybe, hogy az adott ingatlan esetében pontosan mit, illetve milyen sorrendben éri meg fejleszteni.

Az energetikai szakértők nem számítanak arra, hogy visszatérnek az orosz-ukrán háború előtti alacsony világpiaci gáz- és áramárak. Tavaly nyár óta ugyan nyugodtak a tőzsdék, de 2022-ben megtapasztalta a világ, hogy bármikor elképzelhetetlennek hitt magasságokba ugorhatnak az energiaárak, átrajzolva a gazdasági feltételeket az egész világon, beleértve a (a gázt, illetve villanyt használó) háztartások költségvetését is. Magyarországon a lakosság számára kedvezményes tarifák vannak érvényben, de csak a központilag meghatározott átlagfogyasztásig, afelett a gáz esetében csaknem 7-szeres, az áramnál kétszeres díjjal számolhatunk Ilyen körülmények között a családi kassza védelme érdekében mindenképpen számba kell venni, hogyan csökkenthetnénk a minimumra a háztartás energiafogyasztását, milyen energiamegtakarítási lehetőségeink vannak. Legalább ilyen fontos szempont a klímavédelem, ami ugyancsak az energiafogyasztás csökkentését diktálja.

A magas energiaárak miatt sokan fogtak bele vagy terveznek energetikai korszerűsítést, azaz olyan beruházást, amelynek révén hatékonyabbá tehetik, csökkenthetik az energiafelhasználását.

A legnagyobb rezsitétel a fűtés, kézenfekvő a szigetelés, nyílászárócsere, hogy a meleget jobban meg tudja tartani az épület, ne az utcát fűtsük. De idetartozik magának a fűtésrendszernek a korszerűsítése is, új gázkazán vagy hőszivattyú beszerzése, és a hozzá tartozó radiátor, illetve fűtőfelület kialakítása.

Ha valaki házfelújítás, illetve energetikai korszerűsítés előtt áll, annak elkel a szakértő tanács, hogy eldönthesse, mire és mennyit érdemes költenie és mennyivel csökkentheti ezáltal a gáz-, vagy villanyszámláját. Több százezres, vagy milliós beruházásokról van szó, így komoly tétje van annak, hogy jól válasszuk meg, adott épületben milyen beruházás vagy beruházások szolgálják a leghatékonyabban az energiamegtakarítást.

E.ON

Nem egyszerűen beruházásról, hanem befektetésről van szó, hiszen a saját ingatlanba fektetett, energetikai korszerűsítésre fordított pénz megtakarítást hoz, a hőszigeteléssel, ablakcserével, új berendezésekkel csökkenthetjük a havi rezsikiadásainkat. Arról nem beszélve, hogy a korszerűsítés után a ház kedvezőbb energetikai besorolást kap, és eladáskor ez értéknövelő tényező. Az energiafaló épületek iránt jóval kisebb a kereslet, és ha mégis akad rá vevő, az belekalkulálja az árba a magas energiaszámlát.

Készíttethetünk tanúsítványt a házunk energetikai besorolásáról, tárgyalhatunk nyílászárós cégekkel, a különböző fűtésrendszereket szerelő/forgalmazó szakemberekkel, válogathatunk a szigetelőanyagok között, hogy képbe kerüljünk a piacon elérhető lehetőségekről és árakról. Ahhoz azonban, hogy el tudjuk dönteni, melyik beruházástól mit várhatunk, és az épületünk tulajdonságait figyelembe véve milyen sorrendben érdemes megvalósítani a fejlesztéseket ahhoz, hogy a legkisebb ráfordítással a lehető legjobban leszorítsa a gáz vagy villanyszámlát, ennél több kell.

Az épületünk objektív megítélése, szakértő szem, hogy mit lehet és mit érdemes kihozni az ingatlanból. Ennek a komplex értékelésnek praktikus módja lehet a digitális energetikai tanácsadás. Ez lényegében egy digitális platformon kitöltött energetikai kérdőív, amely felméri, hogy pontosan milyen adottságai vannak az épületnek, mikor és milyen anyagokból épült, külön áll vagy sorház, pontosan milyen a fűtésrendszere és mekkora az éves fogyasztás. A felmérés alapján ugyancsak elektronikusan kapunk választ arra, hogy a szakértők által létrehozott algoritmus milyen energetikai korszerűsítést javasol, és melyik beruházással mekkora energiamegtakarítás érhető el, és ezeket milyen sorrendben célszerű elvégezni.

E.ON

Nagyon korszerű a hőszivattyú, de nem biztos, hogy egy régi típusú fűtőtestekkel felszerelt házat érdemes félig szétbontani azért, hogy a szükséges nagyfelületű hőleadást lehetővé tevő rendszert kiépítsük. Lehet, hogy érdemesebb a régi gázkazánt korszerűbb, kondenzációs kazánra cserélni, és alternatívának fűtésre optimalizált klímát felszereltetni a nagyobb helyiségekbe.

Mielőtt azonban a fűtésrendszeren gondolkodnánk, előbbre való, hogy a meleget benn tartsuk a házban, ne menjen pocsékba a rosszul záró ablakokon, tetőn és falakon. Ezért javasolják jellemzően az első helyen a házak szigetelését és a nyílászárók cseréjét.

Ha valaki házfelújítás, illetve energetikai korszerűsítés előtt áll, annak elkel a szakértő tanács, hogy eldönthesse, az adott épületben milyen beruházások szolgálják a leghatékonyabban az energiamegtakarítást. Magyarul, mire és milyen sorrendben érdemes leginkább költeni ahhoz, hogy a lehető legjobban leszorítsa a gáz vagy áramfogyasztást. Ehhez a tanácsadás kényelmes módját ajánlja az E.ON: elég egy felmérő kérdéssort kitölteni arról, milyen típusú, korú és energetikai berendezésekkel ellátott épületben lakunk, mennyi az energiafogyasztásunk a számláink alapján, majd erre az E.ON küld egy javaslatot, hogy az adott paraméterek mellett milyen energetikai beruházások megvalósítását javasolják. Az elektronikus felületen kitöltött kérdőív beküldése egyetlen kattintás és a válasz hamarosan megérkezik az email címünkre. Annyi megszorítás van, hogy tömbházakra, panellakásokra nem, de családi házra, sorházra, ikerházra küldi a tanácsokat az E.ON a hozzá forduló magánszemélyeknek.

Dupla előny az E.ON digitális energetikai tanácsadásával

A tanácsadás díjmentes, és az elérhető energiamegtakarítás mellett még pénzt is kaphatunk. Aki az E.ON által javasolt fejlesztések közül legalább egyet megvalósít – ami eléri az előírt minimum energiamegtakarítást -, és az ezt igazoló dokumentumokat feltölti az elektronikus felületre, pénzt kaphat ezen energiamegtakarításra vonatkozó adatszolgáltatásért.

A feltöltött dokumentumokat és szerződéses feltételekben meghatározott energiahatékonysági megtakarítást az E.ON által felkért független energetikai auditor hitelesíti és igazolja. (A napelem rendszer telepítése után nem jár pénz, arra állami támogatású pályázat van folyamatban.)

 

Az egyes beruházásokkal elérhető összegek:

  • homlokzati és/vagy födém hőszigetelése: bruttó 100 ezer forint
  • nyílászárócsere: bruttó 80 ezer forint
  • fűtéskorszerűsítés: 20 ezer forint (+ 100 ezer forint, ha az E.ON-nal valósítja meg a hőszivattyúberuházást)

 

A cikk az E.ON támogatásával készült.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik