Mi is az az isztambuli egyezmény, amit Varga Juditék elutasítottak?

Varga Judit látható a képen.

Sok mindenben különbözünk Magyarországon Európa más országaitól. Többek között abban, hogy a családon belüli erőszakot államilag is tabuként kezeljük, az ellen nem akarunk fellépni. Varga Judit közbenjárásával tettük mindezt. Nálunk nem ratifikálták az isztambuli egyezmény néven elhíresült dokumentumot.

Mi az isztambuli egyezmény?

Röviden összefoglaljuk, mi is az az egyezmény, amit nálunk nem ratifikáltak.

Az Európa Tanács Egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról, közismert nevén az isztambuli egyezmény az Európa Tanács által megalkotott átfogó nemzetközi egyezmény a nők elleni erőszakkal és családon belüli erőszakkal szemben. 2011. május 11-én, Isztambulban nyitották meg az egyezményhez való csatlakozás lehetőségét. Az egyezmény célja az erőszak megelőzése, az áldozatok védelme és „az elkövetők büntetlenségének megszüntetése”. 2019. márciusáig 46 ország és az Európai Unió írta alá a konvenciót.

Piros színnel jelölik a táblázatban azokat, akik nem fogadták el az isztambuli egyezményt.

Az isztanbuli egyezmény dokumentumát nem ratifikáló országok.
Készítette: L.tak – A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39920148

A ratifikáció fő akadálya, hogy Magyarország még több pontban nem teljesítette az egyezményben foglaltakat. Vagyis több jogszabályt, így a Büntető törvénykönyvet is módosítani kellene, intézményrendszereket kellene kialakítani.

Az Európa Tanács bizottságának tanulmánya szerint nincs például törvényi garancia arra, hogy az ügyész a családon belüli erőszak és a szexuális erőszak mindegyik (ne csak a súlyosabb) formája esetén büntetőeljárást indíthasson. Két uniós tagállamból Magyarország az egyik, ahol a rendőrök nem kapnak külön rendszeres szakmai képzést, hogyan lépjenek fel a nők ellen irányuló erőszak esetén, miként avatkozzanak be ilyen esetekben, vagy milyen módon akadályozzák meg az erőszakot.

Uniós tagállamként egyedüliként Magyarországon nem foglalkozik professzionális szakértők által bonyolított intervenciós program az erőszakot elkövető férfiakkal. Nincs olyan intézményrendszer sem, amely segítséget nyújtana az erőszakot elszenvedett nőknek. Az új igazságügyminiszter saját véleménye szerint Magyarország továbbra sem akar az egyezményhez csatlakozni, mert a kormány úgymond „fellép a családon belüli erőszak ellen. (Forrás: Wikipedia)

Varga Judit állításai alapján megállapíthatjuk, hogy Magyarországon nem működik jól a családon belüli erőszakot megelőző és kezelni tudó rendszer. Az orbáni pedofil-hálózat pedig nyilvánvalóvá tette, hogy a gyermekvédelmi rendszer sem működik jól. Ráadásul még Polt Péter sem tudja kézben tartani a dolgokat, ahogy a volt igazságügyi miniszter fogalmaz a hangfelvételen.

Mit mondott korábban Varga Judit az egyezmény kapcsán?

„Az Isztambuli egyezmény politikai hiszti” – mondta ugyanakkor Varga 2019-ben az Európai ügyek-, illetve az Igazságügyi bizottsága előtt tartott miniszteri meghallgatásán. „A nők helyzete a legjobb állapotban van Magyarországon, nem kell választani a család és munka között, a kormány fellép a családon belüli erőszak ellen is. Az áldozatsegítésben, szociális és családpolitikában minden védelem adott” – tette hozzá.

Varga Judit arról is beszélt, hogy a nők védelmét szolgáló Isztambuli egyezmény ratifikálásának a követelése „túlmisztifikált”, és szerinte, aki dezinformációt folytat ezzel kapcsolatban, az nem a nőket védi, hanem saját politikai tőkéjét kovácsolja.

A lúgos orvos áldozata, Renner Erika kiosztotta Varga Juditot

loading...