Soha nem látott mértékű iskolafejlesztési program indul a magyar szakképzésben, közel százmilliárd forint felhasználásával – közölte Hankó Balázs a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára szerdán Budapesten.

Karnok Csaba20231025 Szeged 
Építsd a jövőd címmel rendeztek pályaorientációs napot a Szegedi SZC Vedres István Technikumban. Csempéztek, térköveztek, cserepeztek a nyolcadikosok.  Építőipari szakmákkal ismerkedhettek a pályaválasztás előtt álló fiatalok. 

Fotó: Karnok Csaba  KC   Délmagyarország   DM20231025 Szeged Építsd a jövőd címmel rendeztek pályaorientációs napot a Szegedi SZC Vedres István Technikumban. Csempéztek, térköveztek, cserepeztek a nyolcadikosok.  Építőipari szakmákkal ismerkedhettek a pályaválasztás előtt álló fiatalok. Fotó: Karnok Csaba  KC   Délmagyarország   DM
Fotó: Karnok Csaba

A politikus abból az alkalomból beszélt a tervekről, hogy megkezdődik a Budapesti Komplex Szakképzési Centrumhoz tartozó Gundel Károly Vendéglátó és Turisztikai Technikum átfogó infrastrukturális fejlesztése az támogatásával.

Elmondása szerint 

a program keretében 34 intézményben 110 ezer négyzetméternyi oktatási terület újul vagy épül meg, látványkonyhák, tanműhelyek létesülnek, egyben zöldátállást hajtanak végre az épületek energetikai rendszerében.

Hankó Balázs az eredmények között említette, hogy a szakképzésben dolgozó 34 ezer oktató 30 százalékos béremelésben részesült az idén, ami ebben az évben összesen 60 milliárd forintot jelent. Elkészült 700 tananyag digitalizálása, illetve az Apáczai-ösztöndíjprogram keretében ötezer tanuló kaphatott akár 34 ezer forintnyi pluszjuttatást.

Az államtitkár elmondta, az a céljuk, hogy világbajnokká tegyék a magyar vendéglátó-szakképzést. Ennek érdekében még inkább előtérbe helyezik a gyakorlati oktatás és a szakképzés együttműködését a gazdaság szereplőivel és az egyetemekkel, végezetül pedig reményét fejezte ki, hogy 

a magyar gasztronómia világhírűvé válhat.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium magasépítésért felelős helyettes államtitkára, Nyul Zoltán pedig arról beszélt, hogy az állami építészeti beruházásokról, illetve a magyar építészetről szóló törvények biztosítják, hogy a fejlesztések funkcionális, esztétikai és gazdasági szempontokból a lehető legjobb minőségben valósuljanak meg. Az 1100 tanulót oktató intézmény a tervek szerint 2026 márciusáig újul meg, több mint 7,7 milliárd forint beruházásával.

Nem csak a meglévő épületeket újítják fel, kialakítanak egy 120 személyes előadótermet látványkonyhával felszerelve, hét tanműhelyt és egy iskolai étkezést is biztosító éttermet, valamint sportpályákat is.