Belföld

Vértesszőlősi siklóernyős-tragédia: Nyolc hónap felfüggesztettet kapott a helikopterparancsnok

Nyolc hónap felfüggesztett fogházra ítélte a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa azt a parancsnokot, aki vezette a katonai helikoptert a 2020 júliusában történt vértesszőlősi tragédia során. A tragédiában egy 46 éves rutinos siklóernyős, Oroszi Zsolt vesztette életét.

Az ítélet szerint P. A János parancsnokként kutató-mentő szolgálatot teljesített egységével egy honvédségi helikopter fedélzetén. Az egységet riasztották, mert Vértesszőlős közelében egy siklóernyős a fák közé zuhant, ezért légi mentésre van szükség.

A Fővárosi Törvényszék közleménye szerint a főtiszt azt az utasítást kapta a helyszínen a kutató-mentő koordinátortól, hogy várjon a mentéssel, mert először a katasztrófavédelmi egység próbálja lehozni a férfit a fáról. Amikor ez nem sikerült, akkor a koordinátor utasítást adott arra, hogy a helikopteres egység a mentést csörlőzéssel kezdje meg.

P. A. János  jelezte, hogy ez a fák lombkoronája miatt veszélyes, s nem hajtható végre. Ezt követően a koordinátor alpinkötél leengedését javasolta, amellyel az ekkor még sértetlen siklóernyős a földre tudna ereszkedni. A helikopterparancsnok ezt a módszert sem tartotta biztonságosnak, és csak abban az esetben vállalta a művelet végrehajtását, ha közvetlen rádiókapcsolatot tud fenntartani a kárhelyszín parancsnokával.

Kapcsolódó

Ezután mentési próbát végeztek, és már ekkor észlelni lehetett a turbulencia környező fákra lévő hatásait, ám ennek a veszélyét senki sem jelezte. A főtisztt az „éles” mentési művelet megkezdésekor anélkül közelítette meg a helikopterrel a siklóernyőst, hogy a forgószárny keltette légáramlat mértékéről tájékozódott volna.

A terhelt és a kárhelyszín parancsnoka végül nem egyeztetett a mentési körülményekről, nem beszélte meg a végrehajtást és azt sem, hogy milyen biztonsági szabályokat kell bevezetni a földön lévő személyekre vonatkozóan.

A férfi folyamatosan csökkentette a magasságot a helikopterrel és egyre közelebb repült a bajban lévő Oroszihoz, ezzel a művelettel azonban olyan mértékű turbulens légáramlatot keltett a helikopter rotorlapátjával, amely a faágak letörésével, majd a fán lévő siklóernyő belobbanásával járt.

Mindezek következtében letört az a faág is, amelyen az áldozat tartózkodott. A férfi a földre zuhant és az esés során életveszélyesen megsérült, majd egy hónappal később a kórházban meghalt. A lehulló faágak miatt egy mentésben részt vevő mentőtiszt is megsérült.

A bíróság szerint az őrnagy megszegte a mentésre vonatkozó szabályokat, és nem tanúsított olyan mértékű figyelmet és körültekintést, amely elvárható lett volna tőle a művelet végrehajtásakor. A törvényszék enyhítő körülményként értékelte az időmúlás mellett a terhelt makulátlan katonai szolgálati idejét és tiszta légiközlekedési előéletét is, amely miatt nem tiltották el a parancsnokot légi jármű vezetéstől. Javára írták azt is, hogy mentés közben valósította meg a cselekményt.

Az őrnagy nyolc hónap fogházat kapott két év próbaidőre felfüggesztve, Az ügyészség a mellékbüntetés kiszabása miatt súlyosításért, a vádlott és védője pedig felmentésért fellebbezett.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik