Hirdetés
Kezdőlap Energia Az atomenergetika reneszánsza következik
No menu items!

Az atomenergetika reneszánsza következik

Fotó:Wikipedia

Nemzetközi előrejelzések is azt mutatják, hogy az atomenergetika reneszánsza következik, és ebben a folyamatban a Roszatom fontos szerepet vállal, technológiájával biztosítja a bővülés feltételeit – mondta Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgatójának első helyettese, nemzetközi üzletfejlesztési igazgató kedden Szocsiban, az Atomexpo záró sajtótájékoztatóján.

Kiemelte, az elmúlt időszakban az atomenergetika folyamatosan fejlődött, és arra lehet számítani, hogy 2050-re megháromszorozódik az atomerőművi kapacitás, miután a dubaji COP28 klímacsúcson a világ atomenergetikájában vezető szerepet játszó országok kötelezettséget vállaltak erre.

Ismertetése szerint jelenleg a világban az atomerőművek beépített teljesítménye 370 gigawatt, és ezt kell 1000 gigawatt fölé emelni 2050-re.

Részletezte, hogy az orosz 36 atomerőművi blokk 30 gigawatt beépített teljesítménnyel rendelkezik, az atomenergia részarányát az országban a jelenlegi 20 százalékos arányról 2045-ig 25 százalékra kell növelni. Ehhez 2035-ig 35 nagy, közepes és kis teljesítményű blokkot kell építeni.

Hangsúlyozta, a Roszatom továbbra is első helyen van a világban az atomerőművek építésében. A világban jelenleg épülő 25 blokkból 22 orosz. Oroszország az első három ország között van az urántermelésben és a nukleáris üzemanyag gyártásában.

Kitért arra, hogy spekulatív okok miatt jelentősen emelkedett a természetes, és így a dúsított urán ára az utóbbi időben, ami nem jó a felhasználóknak. Példaként említette, hogy a természetes urán ára 3-5-szörösére növekedett, a természetes urán ára 100 dollár fontonként (1 font=0,453 kilogramm), a dúsított uráné pedig 150-160 dollárt ért el.

Kirill Komarov elmondta, tavaly a Roszatom exportból származó bevétele 16 milliárd dollárt ért el, ami kétszeres növekedés egy év alatt. Ez annak köszönhető, hogy az együttműködő országokban nem követték a “politikai turbulenciát”.

Megjegyezte: az atomenergetika más termékek fejlesztéséhez is hozzájárul, és pozitívak a kilátások az új technológiai termékeknél is. Tavaly az új termékek exportjából a Roszatomnak – például az elektromos járművekhez szükséges akkumulátortechológiából, nukleáris medicinákból, diagnosztikai és gyógyászati célú anyagok eladásából, szélenergiából, digitális termékből – 10 milliárd dollár bevétele származott.

A Roszatom első vezérigazgató-helyettese elmondta, a most záruló Atomexpo is mutatja, hogy az atomcsalád egyre népesebb, a fórumon a kiállítókkal együtt 75 országból 4500 résztvevő volt jelen.

Az európai uniós szankciók a társaság működésére gyakorolt hatását firtató kérdésre válaszolva elmondta, a polgári felhasználású atomenergetikát nem érintik a szankciók. Általánosságban megjegyezte, a szankciók az azokat bevezető országokat sújtják leginkább.(MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A nyomozás véget ért, a Mercedes fellélegezhet Amerikában

A szóban forgó dízelautók egyre magasabb hőmérsékleten jelentősen csökkentik a tisztítórendszer hatékonyságát, ami jelentősen megnövekedett nitrogén-oxid-kibocsátáshoz vezet.

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.