Leállítja a hongkongi Cainiao logisztikai részlegének elsődleges nyilvános részvénykibocsátását (IPO) az Alibaba, pedig a tavaly óta várt hongkongi tőzsdére lépés 1 milliárd dollárt hozott volna a konyhára. A kínai e-kereskedelem szétdarabolásra ítélt úttörője a Cainiao 64 százalékát birtokolja, s keddi beadványa szerint most azt tervezi, hogy 3,75 milliárd dollárért kivásárolja a befektetők és alkalmazottak összes megmaradt részvényét.

Alibaba Booth at 2023 WAIC in Shanghai
Fotó: AFP

Tekintettel a Cainiao stratégiai fontosságára, valamint arra a hosszú távú potenciálra, amit a globális logisztikai hálózat kiépítésében látunk, úgy gondoljuk, itt az ideje, hogy megduplázzuk a Cainiao-befektetést

– hangsúlyozta Joseph Tsai, az Alibaba elnöke.

A cég a kedvezőtlen piaci hangulat miatt döntött az IPO elhalasztása mellett, legalábbis ezt szivárogtatták a tőzsdei lapoknak az ügyben jártas személyek. A leállítás nem végleges, az Alibaba nyitva hagyja az IPO későbbi újraindításának lehetőségét.

A Cainiao Smart Logistics Network az Alibaba e-kereskedelmi üzletága által naponta generált több millió csomag döntő részét kezeli, s az egyik leggyorsabban növekvő szegmens, melynek kiváló a bevételtermelő képessége. A cég a magyarok előtt sem ismeretlen, hiszen az AliExpressen rendelt kínai áruk túlnyomó részét a Cainiao szállítja házhoz. 

Nem a mostani az első visszalépése az Alibabának,

emlékezetes, hogy tavaly ősszel mennyire megdöbbent a piac, amikor leállították a 11 milliárd dolláros felhőüzletág tőzsdei bevezetését. 

Februárban olyan hírek kaptak lábra, hogy az Alibaba eladhatja a veszteséges Freshippo szupermarketlánc, a Sun Art Retail Group és az InTime bevásárlóközpont-üzemeltető vállalatát. Az ügyletekről stratégiai és pénzügyi befektetőkkel tárgyalnak. Főként a sok erőforrást lekötő offline üzletágakat értékesítenék, hogy a nyereséges internetes kereskedelemre összpontosíthassanak.

A hongkongi IPO-hangulat már tavaly is elég gyászos volt, amikor a nagy Wall Street-i bankházak sorra vonultak ki a kínai ügyletek mögül. Ennek hátterében a hongkongi likviditás drámai csökkenése húzódik meg. Pár év alatt leolvadt a hanyatló kapitalizációjának egyharmada, ugyanis a kínai kitettség csökkentésének legkézenfekvőbb módja a hongkongi kivonulás.