Senki nem tudja, mennyi pénzt fizettek ki több ezer fantomrendőrnek

Vágólapra másolva!
Hihetetlen dologra derült fény Nigériában 2018-ban, amikor központi rendszerbe szervezték a közszférában dolgozók bérkifizetéseit. Kiderült ugyanis, hogy az állam éveken át rengeteg pénzt fizetett a semmire: több mint 80 ezer rendőrről derült ki, hogy valójában nem létezik.
Vágólapra másolva!

Óriási botrány tört ki Afrika mostanra legnagyobb GDP-jű országában még 2018-ban. Előzményként érdemes megemlíteni, hogy Nigéria államformája szövetségi köztársaság. Azaz ebben az országban az egyes szövetségi államok szintjén látnak el bizonyos közigazgatási feladatokat. Így volt ez a közszférában dolgozók béreinek fizetésével, ideértve a nigériai rendőrség állományának bérkifizetését is.

Ebben hozott óriási változást, hogy a kormányzat 2018-ban központi hatáskörbe vonta, és egyetlen nagy integrált rendszerbe szervezte át a bérek kifizetését. Az IPPIS rövidítéssel hivatkozott rendszerbe került több százezer dolgozó adata, és ennek kapcsán kiderült: 

80 ezer rendőr úgy kapott addig fizetést Nigériában, hogy valójában nem is létezett.

Nigériai rendőrnők egy demonstrációnál
Nigériai rendőrnők egy demonstrációnál
Fotó: PHILIP OJISUA / AFP PHOTO / PHILIP OJISUA

Negyedével kevesebb rendőr volt valójában

Az ügyről annak idején egy helyi lap számolt be először. A lap munkatársai kiderítették, hogy messze nincs annyi rendőre Nigériának, mint ahogyan azt nyilvántartották, pontosabban amennyinek fizetést adtak. A hivatalos  állományi létszám akkor 371.800 fő volt, ám miután végeztek az adatok összefésülésével, az IPPIS-ben 291.685 fő szerepelt.

Az eltérés 80.115 fő, vagyis addig ennyi fantromrendőr kapott hónapról hónapra fizetést.

A központi bérügyviteli rendszer bevezetése előtt 42 rendőrparancsnokság adatai alapján fizették a béreket. Mint kiderült, a pénz egy része ablakon kidobott volt, hosszú éveken át. Az pontosan nem megállapítható, hogy mekkora összegről van szó. De tekintve, hogy a 291.685 valódi rendőrállományi tag bruttó havi bére 2018 februárjában 22,3 milliárd naria volt, az összeg jelentős lehetett. A valódi rendőröknek akkor adott havi fizetések összesen most 5,8 millárd forintot érnének.

Nem egészen világos, hogyan lehetett ekkora eltérés az összefésült, és az addig külön kezelt adattömegben. A hihetetlen közigazgatási botrány után az újságírók kormányzati tisztviselőket megkérdezve próbáltak arról tisztább képet alkotni, de úgy tűnik, nem sikerült minden részletet megvilágítani.

image

Rejtély a 80 ezer fantomzsaru ügye

A sajtóbeszámolók alapján a központi kormányzatnál sem tudtak sokat kezdeni azzal, hogy addig fantomrendőröknek adtak fizetést. Helyette azokat a számokat közölték, melyek megmutatták, a hatalmas ország közigazgatásában milyen óriási szerepet tölt be onnantól az IPPS: több mint 600 ezer közérdekű feladatot ellátó munkavállaló bérügyvitelét oldották meg azzal, több tíz milliárd naria értékű számfejtést végezve minden hónapban.

Az illetékes minisztériumban sem tudták, hogy a 80 ezer nem létező munkavállalónak folyósított bérek mennyi pénzt vittek el, de azt hangsúlyozták, hogy a 2007 óta tartó központosítás keretén belül 288 milliárd nariát sikerült megspórolni az államnak a kiadásokból.

Érdemes megemlíteni, hogy a rendőrség több helyen demonstrációt szervezett azelőtt, mielőtt bérügyeik kezelését áthelyezték volna az IPPS-be. Azt állították, azért nem szeretnének részesei lenne a központosításnak, mert a kifizetésekhez jóval később férnek csak hozzá így.

Adódik a kérdés, hogy valóban nem létező rendőröknek adott az állam fizetést?

nigéria, police
80 ezer fantomrendőrnek adott fizetést Nigéria éveken át (illusztráció)
Fotó: Pius Utomi Ekpei / AFP

Részben bizonyosan így volt, bár valójában csak találgatni lehet, mi állt emögött. A rendőrség fizetési listáin alighanem szerepeltek nem létező személyek, és pletykálták, hogy több helyen már meghalt rendőrtisztek, rendőrségi dolgozók nevére is megigényelték a bért. Biztosra vehető, hogy duplikációk is előfordultak a fizetési listákon. 

A nyilvántartások rendezetlenségéből, és vélhetően sok manipulációból jött össze a hihetetlen, 80 ezres szám a fantomrendőrökről.

Az ügyet kipattintó újságírók megpróbáltak rendőröktől is információkat szerezni. Több rendőrtiszt névtelenséget kérve elmondta, hogy mielőtt a központi rendszerbe helyezték volna adataikat, időnként az adólevonásokon túli további, magyarázat nélküli csökkentésekkel kapták meg fizetésüket. Ennél többet azonban nem sikerült megtudni, mert a riportereket rendőrségi felsővezetőkhöz irányították, akiktől nem kaptak választ kérdéseikre.

Egy nigériai szerveződés, mely a rendőrség működésének javítását és a rendőrségi túlkapások megelőzését tűzte ki célul, még az év tavaszán felszólította a kormányt és az államelnököt, hogy indítsanak átfogó vizsgálatot a "példátlan korrupciós ügyben", de ha történt is ilyen, kifutása nem ismert.

Így a nigériai 80 ezer szellemzsaru ügye alighanem véglegesen tisztázatlan marad.