A szuverenitására oly kényes Orbán-kormány beavatkozott a szuverén Brazília belpolitikai életébe

NVZS 2024. március 26. 14:35 2024. márc. 26. 14:35

Az egyik szuverén ország belepiszkált egy másik szuverén ország belpolitikai életébe – mondta a magyar kormány tevőleges részvételével kialakult Bolsonaro-botrányról Balázs Péter professzor. A volt külügyminiszter és uniós biztos felidézte, hogy ráadásul egy olyan ország tette ezt, amelyiknek a kormánya olyan borzasztóan védi és annyira kényes a saját szuverenitására. Orbán Viktornak a tavalyi választásokon vereséget szenvedett barátja, a korábbi brazil elnök ugyanis pár napig a magyar nagykövetségen bujkált a hatóságok elől. Ilyen nem fordulhat elő, ugyanis ez ellentétes a Diplomáciai Képviseletekről szóló Bécsi Egyezménnyel. Az ügy nem jogi, hanem politikai kérdés, s nagyon hasonlít az elhíresült Gruevszki-ügyre – mutatott rá a veterán diplomata.

Ahogy arról a Hírklikk is beszámolt, négy nappal azután, hogy puccskísérlet gyanúja miatt elkobozták az útlevelét, Jair Bolsonaro korábbi elnök Magyarország brazíliai nagykövetségén kapott menedéket. Mint köztudott, a nagykövetség az adott ország területének számít, és oda mindenki csak engedéllyel léphet be. Értelemszerűen ott a fogadó országok hatóságai senkit nem tartóztathatnak le.  

A New York Times videófelvételek és képek alapján írta ezt meg. Bolsonaro február 12. és 14. között volt a magyar misszió területén, ahol a nagykövet, Halmai Miklós és a magyar munkatársak tartózkodtak ez idő alatt (a brazilokat hazaküldték). Bolsonaro vendégül látását a képviselet egyik munkatársa is megerősítette, ugyanakkor a magyar nagykövetség és Bolsonaro ügyvédje nem reagált a lap megkeresésére. Bolsonaro a brazil Metropoles lapnak nem tagadta, hogy a nagykövetségen volt. „Valóban van egy, a világ más államfőiből álló baráti köröm, akik aggódnak értem. Szoktam velük beszélni az országunk érdekeit szolgáló ügyekről és pont. A többi csak találgatás” – idézte a lapnak adott nyilatkozatából a 444. Az ügyvédei szerint Bolsonaro azért töltött el két éjszakát a nagykövetségen, hogy „egy baráti ország hatóságaival tartsa a kapcsolatot”. A The Guardian brit lap szerint a brazil külügyminisztérium most bekérette a magyar nagykövetet, hogy magyarázza el, miért tartózkodott Bolsonaro a követségen.

Orbán régebb óta kiváló kapcsolatot ápol a szintén autoriter volt brazil elnökkel. Olyannyira, hogy 2019 január 1-jén különrepülővel Braziliába repült, hogy részt vegyen a beiktatásán. A két politikus legutóbb tavaly decemberben találkozott egymással az argentin elnök, Javier Milei beiktatásán, ahol Orbán hősnek nevezte a volt brazil államfőt. 

Az ügyben a Telex kereste a magyar külügyminisztériumot, a Miniszterelnökséget és a brazil nagykövetséget is. Arra voltak kíváncsiak, hogy Bolsonaro valóban a követségen járt-e, és ha igen, miért tartózkodott ott. E cikk írásáig választ még nem kaptak.

Ez az ügy a laikusok szemével is botrányos. És a szakértő hogyan látja? Sértett-e jogot ezzel a magyar nagykövet, illetve az őt erre utasító Szijjártó Péter és/vagy Orbán Viktor? Mekkora ebben a felelőssége a kormányfőnek és a külügyminiszternek? Bolsonaro – pestiesen szólva – ezt jól meg fogja szívni, de lehet-e a botránynak bármilyen nemzetközi következménye a magyar kormányra nézve? Balázs Pétert kérdeztük. 

„Ez nem elsősorban jogi, hanem politikai kérdés” – szögezte le a korábbi külügyminiszter. Az ugyanis, hogy Orbán – nem is először – beavatkozik egy másik állam belpolitikájába. Szerinte nagyon hasonlít ez az ügy a korábbi észak-macedón kormányfő, Nikola Gruevszki ügyére, azzal a különbséggel, hogy ez utóbbit kimentették és több országon keresztül Magyarországra hozták. De a botrány politikai súlya hasonló: van egy bukott politikus, akivel kapcsolatban büntetőjogi eljárás folyik, akinek elveszik az útlevelét, nehogy külföldre tudjon szökni, és erre a magyar kormány a magyar nagykövetség befogadja őt. Formális menedékjogot ugyan még nem kapott, de a magyar kormány még így is mélyen belenyúlt a brazil belpolitikába. Balázs emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány nem is olyan régen kapott egy figyelmeztetést David Pressman budapesti amerikai nagykövettől, amiért pártpolitikai szinten beavatkoznak az amerikai belpolitikába – igaz, a Bolsonaro-ügy ezen figyelmeztetés elhangzása előtt, még február elején történt, de sokat elárul az ilyen ügyek megítéléséről.

Kié a felelősség? A nagyköveté? A külügyminiszteré? A miniszterelnöké? – kérdeztük. Balázs elöljáróban leszögezte, hogy ilyet egy nagykövetség nem tehet, az ugyanis ellentétes a Diplomáciai Képviseletekről szóló Bécsi Egyezménnyel. A konkrét és egyértelmű válasza pedig az volt, hogy a nagykövet mindig a kormány politikáját hajtja végre. Ez a felhatalmazás lehet akár eseti utasítás, akár egy általános felhatalmazás arra, hogy tegyen meg mindent egy-egy konkrét ügyért. Mindenesetre jellemzően a nagykövet kényes helyzetekben konkrét utasítást szokott kérni – jegyezte meg. Nem tudni, ez esetben ez hogyan volt, de egyet biztosan lehet tudni: amit a nagykövet tesz, az mindig a kormányának a lépése. 

Milyen következményei lehetnek ennek a botránynak a magyar kormányra nézve? – kérdeztük. Balázs Péter szerint egyelőre csak annyi bizonyos, hogy Brazília hazarendelte a budapesti nagykövetét, még csak konzultációra. Ez – bár meglehetősen jelentős lépés – még nem jelenti a diplomáciai kapcsolatok megszakítását, ami ennél is súlyosabb válasz lehet. Az sem kizárt, hogy egy darabig vissza sem fog térni az állomáshelyére, s egy ideiglenes ügyvivő helyettesíti majd. 

Végül megkérdeztük azt is, hogyan jellemezné dióhéjban a botrányt? Balázs Péter válasza: „Az egyik szuverén ország belepiszkált egy másik szuverén ország belpolitikai életébe – ráadásul egy olyan ország tette ezt, amelyiknek a kormánya olyan borzasztóan védi és annyira kényes a saját szuverenitására, hogy még az ellen is tiltakozik, ha más véleményt formál, bírálatot fogalmaz vele szemben, az egyéb lépésekről nem is beszélve.”