Hatalmas atomerőmű-beruházás indulhat a szomszédunkban

A tavaly április 15-én leállított németországi Isar-2 atomerőművi egység. Csak ez a blokk a teljes üzemideje alatt 380 klímabarát és olcsó villamos energiát termelt.
Közösen építhet atomerőművet Horvátország és Szlovénia
Fotó: E.ON
Vágólapra másolva!
Horvátország és Szlovénia számára az energiaellátást tekintve stratégiai fontosságú lenne egy új közös atomerőmű építése. Az Európai Unió zöldenergiává minősítheti az atomot, aminek nyomán megkezdődhet a fejlesztés.
Vágólapra másolva!

Az egykori Jugoszlávia egyetlen atomerőműve 1983-ban állt szolgálatba a mai Szlovénia területén, közvetlenül a horvát határ mellett. A reaktort, amely Szlovénia áramszükségleteinek 35, míg Horvátország áramigényeinek 16 százalékát fedezi, a két ország szakemberei közösen is üzemeltetik.

Az államok közti stratégiai együttműködés zavartalan, ezért időről időre felmerül egy újabb reaktor építésének lehetősége is, de a finanszírozás kérdése mindig gondot okozott. Azzal viszont, hogy az unió zöldenergiává minősítheti az atomot, új távlatok nyíltak a projektben. 

A horvátok és a szlovének a tervek szerint két darab, egyenként 1200 megawattos reaktort építenének a meglévő mellé.

A beruházás értékét tízmilliárd euróra becsülik, ám ennyi pénzt a két állam egyelőre csak uniós források bevonásával tudna szerezni - emeli ki a Világgazdaság.

A szlovének még az idén népszavazást tartanak arról, hogy akarnak-e új nukleáris reaktorokat az állam területén. Abban az esetben, ha a lakosság nemmel szavaz, a beruházásnak új helyet kell találni Horvátország területén.