szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán állattenyésztők szerint a szarvasmarhák már annyira szenvednek a vérszívóktól, hogy az a szaporodásukra is negatívan hat. Szerencsére filléres megoldással tudtak segíteni a problémán.

Különös szokás hódít Japán Jamagata prefektúrájának állattenyésztői között. A gazdák elkezdték zebracsíkos mintájúra festeni a szarvasmarhákat, hogy távol tartsák tőlük a vérszívó rovarokat és legyeket. A South China Morning Post azt írja, a megoldásnak már látszanak a jelei, a szakemberek szerint ugyanis a befestett állatok kevésbé stresszesek, mint a nem befestett társaik.

A japán fekete szarvasmarha azon négy szarvasmarhafajta közé tartozik, ami kiváló minőségű wagyu húst ad. A fajtát azonban nemcsak az ember kedveli, hanem a vérszívó rovarok is. Mindez olyan stresszt okozott a számukra, hogy az már a szaporodásukat is visszafogta. A gazdák ezért egy ideje már nem engedték ki legelni az állataikat, most azonban úgy tűnik, a befestős módszer hatékony lehet.

A prefektúra állattenyésztői fekete-fehér festékkel fújták le az állatokat, amelyeken így sokkal kevesebb csípést számoltak meg. Mindez a zebráéhoz hasonló megjelenést kölcsönöz az állatoknak. Az első próbálkozásra három évvel ezelőtt került sor, ám a hatását látva egyre több gazda kezdte el átvenni a módszert.

A kísérletre a helyi kutatók is kíváncsiak voltak, ezért megfigyelték az állatok viselkedését a legelőn. Azt találták, hogy míg a festetlen egyedek percenként akár 16-szor is csaptak a farkukkal, rázták meg a fejüket vagy dobbantottak a lábukkal, a festett állatoknál ez a szám ötre esett vissza.

A tudósok is megállapították, hogy a módszernek van hatása, ám eddig egyetlen tanulmány sem foglalkozott azzal, hogy miért reagálnak kevésbé a zebramintás állatokra a rovarok.

A gazdák korábban permetezéssel próbáltak védekezni a kártevők ellen, de azt találták, hogy ezek ellen képesek lehetnek védekezni a rovarok. Emiatt egyre erősebb rovarölő szereket kellett kifejleszteni. Ennél jóval olcsóbb a befestős módszer, amiről úgy vélik, polarizálhatja a fényt. Bár ettől még a rovarok látják az állatokat, de megzavarja a mozgásérzékelésüket, így nem tudnak időben lelassítani, hogy leszálljanak a szarvasmarhákra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.