Durván elszálltak az árak a Balatonnál: ennyiért vitorlázik 2024-ben a magyar elit

Szurok Dávid   
  Megosztom
Durván elszálltak az árak a Balatonnál: ennyiért vitorlázik 2024-ben a magyar elit

A tavasz beköszöntével lassan a Balaton környéke újból feléled, és a parti sétányok is megtelnek, már-már kora nyári hangulatot idézve, és egyre többen merészkednek ki a nyílt vízre vitorlázni is. Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy egyre nagyobb népszerűségnek örvend a vitorlázás, ami nem is csoda, hiszen nagyon jók a Balaton adottságai. A Magyar Vitorlás Szövetség lapunk megkeresésére elmondta, hogy a hazai vitorlások száma mára már eléri a 35 ezer főt. Az elszálló árak, energiaválság ugyanakkor mély nyomot hagyott az ágazaton, cirka öt év alatt a duplájára emelkedtek a kikötőhelyi díjak.

Reneszánszát éli a hazai vitorlázás

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a balatoni szólóvitorlázás aranykorát éli. Manapság már nem csupán a nagy vitorlásokra és a hosszabb túrákra van igény a Balatonon, hanem versenyekre is, mint szabadidős sportokra.

Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy egyre népszerűbb időtöltés, hogy több család, vagy baráti társaság egy időben egymás közötti túraverseny keretében indul felfedezni a Balatont. Az elmúlt évtizedben ráadásul több történelmi siker is született a hazai, és nemzetközi sportéletben, legyen szó olimpia ezüstéremről, vb- EB 1 helyről is.

A vitorlázók becsült száma mára eléri a 35 000 főt. Sportágunkban rendszeresen versenyzők száma 4200 fő/év, rendszeresen pedig 20 000 fő vitorlázik

- hívta fel a figyelmet lapunk megkeresésére a Magyar Vitorlás Szövetség

Ami a tó "telítettségét" illeti, a Balaton keleti medencéjében az aktivitás hagyományosan, első sorban Budapest közelsége okán nagyobb. A balatoni kikötőben, mintegy 10 000 vitorlás hajó található, míg a Fertő-tavon 16 000 vitorlással hajóznak.

Emellett 22 közforgalmi kikötő található a tó körül. Érdekes adat, hogy mintegy 10 000 csónak és 8 000 tőkesúlyos vitorlás található a Magyar Tengeren.

A Balatononra jellemző hajók mérete is egyre nagyobb, mára egyre több a 40 láb feletti vitorláskishajó

- tették hozzá.

Mint írták, 2022-ig egyértelműen keresleti piac jellemezte kikötői üzletágat, mára az elmúlt évek kikötőfejlesztései és a gazdaság lassulása okán 100-as nagységrendeben vannak, szabad helyek. A tó terhelhetősége EU-s normák szerint 4 hajó/ha, jelenleg 0,4-0,5 hektárnál járunk, ugyanakkor vannak még kihasználatlan területek, első sorban a nyugati-medencében.

Durván elszálltak az árak

Természetesen kíváncsiak voltunk arra, hogy az elszálló árak, az energiaválság, hogyan befolyásolták a szektort. Az ezt firtató kérdésünkre a szövetség elárulta, hogy a kikötőhelyi díjak 5 év alatt közel a duplájukra emelkedtek, a hajók száma viszont nem, de az összetételük változott (nagyobb hajók jelentek meg).

2023-ban a kiköti tartózkodás lerövidült, kevesebb napot töltöttek a vitorlázók hajóikon, illetve a charter hajókon. Az energia válság kapcsán számos kikötő tette mérhetővé az áram és vízfogyasztást, így a bérlőkkel a pontos fogyasztás alapján számolnak el

- magyarázták.

A Magyar Vitorlás Szövetség szerint a vitorlás bérlést nagyban befolyásolja a hajó mérete, felszereltsége, illetve az anyakikötő elhelyezkedése. Mint mondták, általánosságban elmondható, hogy amennyiben a hajóbefogadóképességével megegyező létszámú legénység vitorlázik egy bérelt hajón, akkor már 10 000 Ft/fő/nap alatti összegnél többet nem kell fizetni fejenként.

Ahhoz, hogy valaki vízre szállhasson, 10 négyzetméter alatti vitorlás hajók esetén a vezetéséhez még nem szükséges engedély. Az ennél nagyobb hajók kapcsán általában minimum 1 főnek kell kishajóvezetői engedéllyel rendelkeznie, a legénység tagjainak nem.

A képzésekre szakosodott vitorlás iskolák a Balatonon és kisebb tavainkon is megtalálhatók, márciustól novemberig általában heti rendszerességgel tartanak képzéseket

- tették hozzá.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

szórakozás

vitorlázás

balaton

kikapcsolódás