Senki nem hitt a sivatagi olajkirályságnak, de megcsinálták

Vágólapra másolva!
2023-ban először érték el Szaúd-Arábia GDP-jében a nem olajiparhoz köthető eredmények a bruttó nemzeti összetermék 50 százalékát. Úgy tűnik, Szaúd-Arábia sikeresen dolgozik azon, hogy az egyoldalú olajfüggőséget felszámolva, több lábra állítsa gazdaságát.
Vágólapra másolva!

Szaúd-arábiai kormányzati közlés szerint első alkalommal fordul elő az ország történetében, hogy

a nem az olajértékesítésből származó bevételek elérjék a GDP 50 százalékát. 

2023-ban ez megtörtént: forintban kifejezve nagyjából 163 ezer milliárdot ért el az ország más gazdasági teljesítményekből összesen.

Arial,View,Of,Riyadh,City,Saudi,Arabia
Szaúd-Arábia fővárosa, Rijád
Fotó: Kashif  Hameed / Shutterstock/Copyright (c) 2023 Kashif  Hameed

A magánszektor befektetései is nagyot nőttek, nagyjából 92 ezer milliárdot értek el, ami új rekordnak számít.

Ezek az adatok azt mutatják, hogy az olajiparáról ismert országben sikerülhet az átállás a kőolajalapú gazdaságról más tevékenységekre (úgy, hogy a földgázkitermelés továbbra is jelentős maradna).

Szaúd-Arábia az OPEC globális olajkartell de facto vezetője. Döntése a napi olajkitermelés növeléséről illetve csökkentéséről jelentősen befolyásolja az olaj árát, azon kereszül a gazdaság egészét.

Ahogy azonban az Origo megírta, néhány éve Szaúd-Arábia ambiciózus tervvel állt elő. A nagyszabású Vision 2030 program Szaúd-Arábia gyökeres gazdasági és társadalmi átalakításának kerete, mely számos nagyobb pilléren nyugszik. A sivatagi olajmonarchia az elmúlt években a korábbiaknál sokkal nyitottabbá vált a külföld irányába, és azt reméli, hogy számos turista fedezi majd fel történelmi örökségeit. Változtak a kulturális és társadalmi szabályok is: újra lehet menni moziba, mert hosszú idő után filmszínház nyílik, a nők a volánhoz ülhetnek. Eközben az ország grandiózus városövezetet épít a Vörös-tenger partjára. A NEOM célja, hogy a világ egyik legmodernebb, legtisztább városa legyen, egyben a Közel-Kelet új logisztikai, kereskedelmi, és turisztikai csomópontja.

Az olajkirályság tudatosan készül a kőolajkorszak utáni időkre. Például 2030-ig 60 gigawattra növeli megújuló energiára épülő kapacitásait a mostani 2,8 gigawattról. 

A Saudi Aramco egyik gázipari létesítménye
A Saudi Aramco egyik gázipari létesítménye
Fotó: AFP PHOTO / HO /ARAMCO / Mohamed ALEBN ALSHAIKH / Saudi Aramco / AFP

A szén-hidrogén-alapú gazdaságból ugyanakkor a földgáz még bizonyosan akkor is jelentős szerepet fog játszani az ország életében, amikor a kőolajé végleg visszaszorul.

Erre utal az is, hogy az állami olaj- és földgázvállalatnak, a Saudi Aramcónak 110 milliárd dolláros terve van a Jafurah gázmező fejlesztésre.

Ez a mező a Közel-Kelet legnagyobb gáztartalékát rejti, és a szaúdiak már nem is hagyományosan használnák fel: kék hidrogént állítanának elő annak segítségével. (A kék hidrogén környezeti előnyeit ugyanakkor sokan vitatják.)