Kipróbáltuk, mit tud a Xiaomi 14, a kínai cég új trónkövetelője

Xiaomi 14 teszt
Vágólapra másolva!
A Xiaomi 14 telefon papíron nagyon jónak tűnt, megnéztük, hogy mire képes a valóságban.
Vágólapra másolva!

Döbbenetes, de igaz, a Xiaomi mindössze másfél évtized alatt vált az egyik legerősebb, legbefolyásosabb telefonos szereplővé. A sikereket korábban olcsó modellekkel megalapozó vállalat egy ideje már stratégiát váltott, és a kiemelkedő tudású, ám értelemszerűen drága készülékekre is komoly hangsúlyt fektet.

Xiaomi 14 teszt
Kényelmesen elfér a tenyérben.

A konszern a hatalmas barcelonai mobil világkiállításon mutatta be egyik ilyen termékének a kifejezetten az európai régióba szánt változatát. Ez a Xiaomi 14, amely a kerekített sarkai miatt első pillantásra az Apple iPhone 15 vagy a Samsung Galaxy S24 telefonok hasonmásának tűnhet a felületes szemlélő számára. Ám azért hamar észrvehető, hogy rendelkezik karakteres stílusjegyekkel. Ilyen mindenképpen a csillogó üveggel borított hátlapon elhelyezett hatalmas kamerasziget, amely egyedi külsőt kölcsönöz a víz- és porálló, tehát meglehetősen strapabíró terméknek. 

A mai telefonok között kifejezetten kompaktnak számít 15,2 centiméteres hosszúságával, 7,1 centiméteres szélességével, és a 188 grammos súlyával nehéznek se neveznénk.

Tehát egy kényelmesen hordozható modellről van szó, amit sok mai péklapát méretű rokonáról azért nem mondhatunk el. 

Remek a képe

Egy telefon ma már nem csak szimplán egy kommunikációs eszköz, hanem egy komplett multimédiás központ, titkár és játékgép is egyben. Nagy jelentőséggel bír emiatt a felhasználók szemében, hogy milyen a látványvilág, és ezzel a Xiaomi háza táján is tisztában vannak. A modell ugyanis remek, tökéletes kontrasztot és ragyogó színeket produkáló, nagy fényerejű OLED kijelzőt kapott.

Xiaomi 14 teszt
Általános, hétköznapi használatra is kiváló választás lehet. A kijelzője remek!

A 68 milliárdnyi megjeleníthető az árnyalatnak köszönhetően a színgazdagság óriási, a több, mint 3000 nites csúcs fényerőnek köszönhetően pedig a HDR anyagok visszaadása is igen látványos, és a képernyő nappal is jól látszódik. A 120 Hz-es képfrissítési frekvenciának köszönhetően szaggatástól akadástól nem kell tartani.

Mivel a teljesítménye óriási a bivalyerős hardverének köszönhetően, így a Xiaomi 14 mindenre alkalmas. Bevethető játékgépként, multimédia központként, navigációs berendezésként, amellett, hogy természetesen lehet rajta internetezni, pörgetni a Facebookot, Instagramot vagy TikTokot. Viszont az is tény, hogy a modell hajlamos komolyan átmelegedni, de szerencsére igazán kellemetlenül forróvá sosem válik a helyzet.

A modell megkapta a Xiaomi vadonatúj, Android 14 alapú, HyperOS fantázianevű rendszerét. Ez igen gyors, tele van extrával, magyarul is jól tud, a kezelőfelülete pedig igen jól néz ki. Fél terabyte-os belső tárhelyet kapott, ez az 512 GB pedig évekig elég lehet bőségesen általános használat mellett.

Manapság egészen sok az 5000 mAh-s akkumulátorral felszerelt mobil, még a lényegesen olcsóbb modellek között is. Mellettük a Xiaomi 14 4610 mAh-s telepe kevésnek tűnik, de ez nem véletlen. A megszokottnál kisebb készülékházba ugyanis fizikailag nem fért nagyobb akkumulátor, így a kompakt kialakítást kell megfizetni ezzel. Mivel a már említett HyperOS platformot sikerült megfelelően optimalizálni, így az üzemidővel nincs gond. Egyetlen töltéssel akár 13 órán keresztül is használható marad a készülék. A Xiaomi híres arról, hogy odafigyel a gyorstöltésre, így nem meglepő módon ez a funkció innen sem hiányzik. Nulláról 100 százalékra ugyanis durván fél óra alatt tölthető fel az akkumulátor, ami remek eredmény. 

Kamerák

A kínai konszern már egy ideje együttműködik a képalkotásban szakértőnek számító, nagy múltú Leica céggel, és ez a telefon is a közösen fejlesztett, három, 50 megapixeles tagból álló kamerarendszert kapta meg. Az általános, hétköznapi használatra szolgáló főkamera kevés fénynél  is remekül teljesít, így akár este is lehet vele jó képeket lőni. Az ultraszéles látószögű, és a 3,2x nagyítással kecsegtető zoomkamera viszont a sötétet nem tolerálja jól, hiszen ilyenkor gyakran elmosódottak vagy zajosak lesznek a fotók. 

Xiaomi 14
Nappal remek képeket lehet vele készíteni.

Többen panaszkodtak arról, hogy a termék kamerája hidegben olykor hajlamos bepárásodni, ami nyilván nagyon zavaró lehet. Maga a cég is jelezte, hogy tudnak a problémáról, és dolgoznak a megoldáson, mi viszont például ebbe a jelenségbe nem futottunk bele. Mindenesetre a lényeg, hogy a modell tényleg sokoldalú e téren is. A videós képességeire sem lehet különösebb panasz. 

Xiaomi 14
Éjszaka, vagy kevés fénnyel sem vall szégyent.

A legfontosabb, hogy nagyon jó a beépített optikai képstabilizátor, amely igen jól orvosolja a kézremegésből fakadó anomáliákat, és lehetővé teszi, hogy mozgás közben is videózzon az ember. Támogatja az extrémen nagy, 8K felbontású módot, aminek sok értelme nincsen, de tényleg jól hangzik. Emellett az igen látványos felvételek elkészítését biztosító Lassítás opció sem hiányzik belőle. 

Mérlegen a Xiaomi 14

A tesztelés során arra a következtetésre jutottunk, hogy a Xiaomi 14 egy remek telefon. Nem egy szokványos darab, hiszen az ilyen kompakt kialakítás ebben a prémium kategóriában nem annyira gyakori. 320 000 forintért már megvásárolható, ami nem kevés pénz, viszont az is tény, hogy ez egy kifejezetten nagy tudású, első vonalbeli telefon, amivel nem nagyon lehet hibázni.