Hirdetés

Dagad a botrány a TikTok körül: Olaszországban is áll a bál

Garai Kitti portré Garai Kitti

Olaszország 11 millió dollárra bírságolja a TikTokot a kiskorúak védelmének elmulasztása miatt.

Az olasz versenyhatóság 10 millió euró bírságot szabott ki a TikTok-ra, amiért nem ellenőrizte a kiskorúak és más veszélyeztetett személyek biztonságát veszélyeztető tartalmak terjedését.

A trösztellenes hatóság, az AGCM csütörtökön közölte, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok nem vette figyelembe a platformját használó serdülők sajátos sebezhetőségét, például a csoportos viselkedés másolására való hajlamot. A felügyelet tavaly márciusban jelentett be vizsgálatot a TikTok tartalommoderálási gyakorlatával kapcsolatban - idézte fel a CNN

A hatóság a csütörtöki közleményében azt írta, hogy a videómegosztó platform "nem tett megfelelő intézkedéseket a (káros) tartalmak terjedésének megakadályozására", hozzátéve, hogy algoritmusai miatt az ilyen tartalmak "szisztematikusan újra eljuthatnak a felhasználókhoz". Káros tartalomként említették például a "francia heg" trendet, amelynek során a TikTok-felhasználók a saját arcukat csípik össze, hogy maradandó sérülést hagyjanak magukon. 

A TikTok szóvivője a CNN-nek elmondta, hogy nem ért egyet az AGCM döntésével. "Az úgynevezett "francia heg" tartalom az AGCM tavalyi bejelentése előtt átlagosan mindössze 100 keresést jelentett naponta Olaszországban, és már régen korlátoztuk az ilyen tartalmak láthatóságát a 18 éven aluliak számára" - közölte.

Újabb csapás a TikTok számára

Hivatkozás másolása

A TikTok egy ideje már az európai szabályozó hatóságok célkeresztjében van, és már eddig is több százmillió dolláros bírsággal kellett szembenéznie. Az ír adatvédelmi bizottság, amely a TikTok tevékenységét felügyeli az Európai Unióban, szeptemberben 376 millió dolláros bírság megfizetésére kötelezte a platformot, arra hivatkozva, hogy nem sikerült megvédeni a gyerekeket. A szabályozó hatóság megállapította, hogy a gyermekek újonnan létrehozott profiljai alapértelmezés szerint nyilvánosak voltak, ami azt jelenti, hogy az interneten bárki megtekinthette őket.

A múlt hónapban az EU hivatalos vizsgálatot indított a platform ellen annak megállapítására, hogy vajon eleget tesz-e a kiskorúak védelme érdekében, mondván, hogy a TikTok korellenőrző eszközei - amelyek célja, hogy megakadályozzák, hogy a gyermekek ne érjék el a nem megfelelő tartalmakat - "nem biztos, hogy ésszerűek, arányosak és hatékonyak".

Az Egyesült Államok is támadást indított a TikTok ellen

Hivatkozás másolása

Ahogy azt a naphire.hu is megírta, az Egyesült Államokban hamarosan betilthatják a TikTokot. Mint ismert, szerdán az amerikai képviselőhez elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely kivégezheti a platformot, amennyiben annak kínai tulajdonosa, a ByteDance nem adja el az alkalmazást.

Amennyiben az amerikai Szenátus is elfogadja a törvényt és Joe Biden elnök is aláírja azt, akkor India és Afganisztán után az Egyesült Államok a világ harmadik országa lehet, ahol teljesen betiltják a kínai ByteDance által tulajdonolt közösségi oldalt, azaz a TikTokot. 

A naphire.hu arról is írt korábban, hogy több oka is van annak, hogy több törvényhozó és szakember is azt állítja, hogy a TikTok veszélyes lehet a Nyugatra nézve.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés