Szép csendben összeomlik az egykor rettegett diktatúra
Gazdaság

Szép csendben összeomlik az egykor rettegett diktatúra

Egyre valószínűbb, hogy a kubai gazdaság teljesen összeomlik, a válság okozta politikai elégedetlenség pedig a Kommunista Párt hatalmát fenyegeti. Az országban áramkimaradások vannak, hiányoznak az alapélelmiszerek, a lakosság közel 5 százaléka menekült két év alatt az Egyesült Államokba. Szakértők viszont arra figyelmeztetnek: még komolyabb krízis alakulhat ki, ha a jelenlegi rezsim megbukik.

Santiagóban, Kuba második legnagyobb városában az országban ritka tüntetést tartottak: a karibi kommunista államban egyre komolyabb a megélhetési válság, ami miatt polgárok tízezrei vonultak utcára, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a régóta tartó rendszeres áramkimaradások és az akut élelmiszerhiány miatt. Miguel Díaz-Canel elnök az ellátási problémákat a régi bolsevik reflexeknek megfelelően az Egyesült Államokra kente: állítása szerint a hosszú ideje tartó kereskedelmi embargó az oka, hogy az alapszolgáltatásokat sem tudja biztosítani az ország. A tüntetésekről pedig azt mondta, hogy

csak amerikai terroristák szítják az elégedetlenséget.

Kuba gazdasága nagymértékben függ a szövetségesek, például Oroszország és Venezuela élelmiszer- és üzemanyag-adományaitól, azonban a két baráti állam is komoly válságokkal küzd. A latin-amerikai országot évek óta gyötri a magas infláció, míg Moszkvának az ukrajnai háború köti le az erőforrásait, valamint a nemzetközi szankciók miatt kereskedelmi kihívásokkal küzd.

A kubai gazdaság stabilizálására és az infláció elleni küzdelemre tett kísérletként a kormány márciusban jelentős, több mint 400%-os üzemanyagár-emelést kezdeményezett. A hivatalos adatok szerint az infláció meghaladja a 30%-ot, bár szakértők szerint a valós pénzromlás ennél is sokkal magasabb. Mindez kiegészül azzal, hogy az amerikai szankciók valóban húsbavágóak a karibi országban, míg a hazai termelés és a Covid-19 óta hanyatló idegenforgalmi ágazat bevételei folyamatosan csökkennek.

A helyzet súlyossága arra késztette Havannát, hogy először kérjen segítséget a VilágÉlelmezési programtól, elismerve, hogy képtelen megfelelően ellátni a lakosságot.

A napi 18 órán át tartó áramszünetek miatt az átlagpolgároknak nehézséget okoz a romlandó élelmiszerek hűtése, ami tovább rontja az élelmezési helyzetet. A válság annyira súlyos, hogy

az elmúlt két évben közel 425 000 kubai menekült az Egyesült Államokban a mexikói határon keresztül, ami a lakosság közel 4%-a.

A Gzero elemzői szerint a szigetország a Szovjetunió több mint három évtizeddel ezelőtti összeomlása óta a legjelentősebb gazdasági válsággal néz szembe. Miguel Díaz-Canel elnök kormányára ezért egyre nagyobb nyomás nehezedik, de a kommunista párt belső viszályokkal küzd, amit most valószínűleg nem old majd meg az imperialisták hibáztatása.

Bár az amerikai embargó régóta Kuba általános bűnbakja a gazdasági gondokért, de valójában ez nem ad magyarázatot az olyan kritikus problémákra, mint a tömeges kivándorlás és az élelmiszerhiány. Ugyan a hiányjelenségekre megoldást jelenthetne, hogy a karibi kommunisták 2001 óta importálhatnak árukat az Egyesült Államokból, de a gyenge peso miatt eleve költséges lenne a kereskedelem, ráadásul Kuba még drágán is alig fér hozzá a dollárhoz.

Ledőlhet a kommunizmus utolsó bástyája is

A válság által elindított tüntetéshullám ugyan a szakértők szerint a szocialista egypártrendszer felbomlását jelzi, de sokan tartanak attól, hogy a Kommunista Párt bukása csak rontana a helyzeten. Az évtizedek óta tartó elnyomás miatt nincs életképes politikai alternatíva, ennek hiánya után egy rezsimváltás csak káoszt és instabilitást idézhetne elő. A bizonytalanság közepette a kubai magánszektorral való együttműködésre és a gazdasági reformok előmozdítására irányuló összehangolt erőfeszítések jelentenek reménysugarat. A kormány be is jelentett egy egyéves termelésfejlesztési tervet, amelyhez komoly támogatást ígért.

Azonban ezeket aláássa az, hogy a magas infláció, az alapanyag- és élelmiszerhiány miatt a költségvetési hiány elszállt, tehát az állami semmilyen fiskális támogatást nem tud biztosítani.

„A kubai makrogazdasági torzulásokat és egyensúlytalanságokat nem lehet egy év alatt 2024-ben megoldani” – mondta Omar Everleny kubai közgazdász a helyzetről az NBC News-nak.

„Nyilvánvaló, hogy Kubában többről van szó, mint gazdasági recesszióról; ez egy gazdasági válság. Probléma van a termeléssel, az ellátással. Nem látom, hogy szükség lenne egy olyan integrált fejlesztési tervre, amely a termelésre összpontosít”.

Valószínűleg a program sikerében a karhatalom sem hisz, mivel Alejandro Gil gazdasági miniszter a hónap elején azt mondta, hogy a gazdaság idén valószínűleg tovább zsugorodik majd. 2020-ban, a járvány évében 11%-kal zsugorodott, 2024-ben még az optimista becslések is további 1-2 százalékos visszaesést jósolnak.

„2023-ban Kuba reál-GDP-je akkora volt csak, mint 2013-ban” – mondta Ricardo Torres kubai közgazdász, a washingtoni Amerikai Egyetem munkatársa, aki szerint így egy évtizednyi növekedést veszített el a karibi ország.

Miközben a polgárok soha nem látott számban vonulnak az utcára, alapvető szükségleteket és politikai változást követelve, a kubai rezsimre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy foglalkozzon a mélyen gyökerező sérelmekkel. A berögzült érdekek és az ideológiai dogmák azonban akadályozzák az érdemi reformokat, és fenntartják az elégedetlenség és az elnyomás körforgását.

A szakértők szerint a zűrzavar közben Kuba szomszédainak és a nemzetközi közösségnek óvatosan kell eljárnia, szem előtt tartva a rezsim összeomlásának lehetséges következményeit.

Címlapkép: Épületek és utcák látványa Havannában, Kuba fővárosában 2024. január 21-én. A fotó forrása: Juancho Torres/Anadolu via Getty Images

KonyhaKontrolling

Adózzon mindenki más!

Az interneten sok vélemény jelenik meg a \"megfelelő\" adóztatással kapcsolatban, de még a legtájékozottabbak is sokszor minimum meglepő véleményeket fejtenek ki. A bejegyzésben nem megyek bele

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Eljöhet a benzinkutak bosszúja

Likviditási szakértő/vezető modellező

Likviditási szakértő/vezető modellező

Szenior treasury és kontrolling munkatárs

Szenior treasury és kontrolling munkatárs

Pénzügyi modellező/vezető modellező

Pénzügyi modellező/vezető modellező
Tőzsdetanfolyam

Tőzsdei hullámok, vagyonépítés és részvénykiválasztás

22+1 órás komplex tanfolyam ahol a tőzsdei kereskedés és a hosszú távú befektetés alapjait sajátíthatod el. Megismered a tőzsdei ármozgások törvényszerűségeit, megismered a piaci trendeket, megtanulod felismerni a trendfordulókat.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Automotive Business in CEE Region Conference 2024
2024. június 5.
Digital Compliance by Design & Legaltech 2024
2024. május 8.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
orbán viktor miniszterelnök kormányfő