Mire jó a VPN? A rugalmas és biztonságos internetezés kulcsa lehet - elmagyarázzuk!

VPN, biztonságos, internet
Egy jó VPN szolgáltatással sokkal biztonságosabban merészkedhetünk fel a netre.
Vágólapra másolva!
Manapság, amikor a biztonságot és a magánéletet szinte a legfontosabb értékeknek tartjuk, a virtuális magánhálózatoknak (VPN – Virtual Private Network) számos előnye van.
Vágólapra másolva!

A VPN-ek által biztosított anonimitás nem csak a vállalkozásoknak, de a magánfelhasználóknak is segít a privát böngészésben és a megfigyelés elkerülésében. De ezek a példák csak a jéghegy csúcsa. A VPN ennél sokkal többet tud és a következő cikkben megvizsgáljuk, mi mindenre jelenthet megoldást, ha beszerzünk egyet.

VPN, biztonságos, internet
Egy jó VPN szolgáltatással sokkal biztonságosabban merészkedhetünk fel a netre.

Hogyan működik a VPN?

A VPN egy olyan szoftver vagy szolgáltatás, amely titkosítja az internetes kapcsolatokat, és átirányítja azokat egy távoli szerveren keresztül. Amikor egy felhasználó csatlakozik egy VPN-hez, az eszköze egy titkosított csatornán keresztül kapcsolódik az internetre, és az internetes forgalmát átvezetik a VPN szerverein. Ezáltal az internetes tevékenysége láthatatlanná válik a külső szemlélők számára, beleértve az internetszolgáltatókat és a potenciális hekkereket is.

Milyen előnyökkel járhat a VPN személyes használatra?

A VPN előnyei egyértelműek lehetnek nem csak a játékosok, az utazók, a távmunkások, a diákok, az online vásárlók, de még a filmrajongók számára is. Ezek az előnyök a folyamatosan növekvő felhasználói számokban is tükröződnek, ugyanis a globális internetfelhasználók mintegy 31%-a alkalmaz VPN-védelmet és ez a szám egyre nő. Mutatjuk, hogy miért:

Az internetszolgáltató ellenőrzési lehetőségeinek csökkentése

Amikor egy felhasználó túl nagy mennyiségű adatot forgalmaz, vagy esetleg olyan szolgáltatásokat használ, amik „nem tetszenek a szolgáltatónak” (például torrentezik), akkor internetszolgáltató (ISP) korlátozhatja a felhasználó csatlakozási sebességét. Ez a gyakorlat hazánkban ritkábban fordul elő és csak a kiugróan magas adatforgalmazást büntetik a szolgáltatók és azt is leginkább abban az esetben, ha vezeték nélküli internetelérésről van szó. Ettől azonban még bosszantó lehet a dolog, hiszen az ilyenkor életbe lépő sebességkorlátozás minden más szolgáltatást lelassít az interneteléréstől az online játékokig vagy a videostreaming szolgáltatásokig.
Ilyenkor a VPN jelenti a megoldást. Ha egy VPN-t használunk, az internetszolgáltatók nehezen tudják alkalmazni a sávszélesség korlátozását. Az IP-cím anonimizálás elrejti az adatcsomagok identitását. Az internetszolgáltatók nem tudják megállapítani, hogy ki tölt le fájlokat, és nincs mód arra, hogy észleljék, ha egy felhasználó túllépi a rendelkezésre álló adatküszöböt.

Élvezzük a földrajzi szabadságot

Az internetfelhasználók számára elérhető tartalmak világszerte eltérőek. Előfordul, hogy az utazók vagy a távmunkások akadályokba ütköznek, amikor egy másik országban található videókhoz vagy cikkekhez próbálnak hozzáférni. A VPN viszont erre a problémára is megoldást kínálnak. A világszerte található szerverhelyszínek teljes szabadságot biztosítanak az utazóknak digitális tartózkodási helyük meghatározásában.

VPN, biztonságos, internet
Egy VPN szolgáltató több száz, vagy akár több ezer végponttal is rendelkezhet.


Ez akkor is jól jöhet, ha egyszerűen csak egy olyan szolgáltatást (például egy videostreaming, zenei szolgáltató) szeretnénk használni, ami alapesetben nem elérhető azon a területen, ahol éppen tartózkodunk, vagy csak teljesen más tartalmakat érhetünk el egy adott helyen, mint amit otthon már megszoktunk. Ekkor egy VPN segítségével az „mondhatjuk” a szolgáltatónak, hogy abban az országban tartózkodunk, ahol a szolgáltatása működik. Persze ezzel óvatosan kell bánnunk, mert egyes szolgáltatók pont ezért letiltják a VPN-en keresztül bejelentkezett felhasználókat.
A lehetséges szerverek széles választékával a felhasználók mindig megtalálhatják a legjobb útvonalat az alapvető erőforrásokhoz. Bármerre is legyenek, a dolgozók, egy VPN segítségével úgy dolgozhatnak, mintha az irodában ülnének az íróasztaluknál. Szabadon hozzáférhetnek saját fájljaikhoz és a céges dokumentumokhoz egyaránt.

A felügyelet megkerülése

Senki sem szereti, ha online nyomon követik, legyen szó akár vállalati sütikről, paranoiás főnökökről vagy rosszindulatú hackerekről. Bizonyos esetekben a megfigyelés a magánélet súlyos megsértését is jelenti ezért érdemes kerülni.

A VPN az egyik legnépszerűbb módja az online szaglászók legyőzésének. A titkosított alagutakon keresztül haladó adatcsomagokat nehéz megfigyelni és szinte lehetetlen dekódolni. A névtelen IP-címek a felhasználók személyazonosságát is elrejtik. Az internetszolgáltatónk sem tudja rögzíteni a böngészési tevékenységünket, a hackerek pedig sötétben tapogatóznak.

A legjobb ajánlatok

A VPN az online vásárlóknak is segíthet. Sok e-kereskedelmi oldal az ajánlatokkal egy meghatározott helyeken élő vásárlókat célozza meg. Például nagyon városból indított szállodai szobafoglalások drágábbak lehetnek, mint ha egy olyan helyről foglaljuk le őket, ahonnan általában kisebb forgalom érkezik az adott hotelbe. Az árak dinamikusan változhatnak, mivel a cégek megpróbálják a piac által támogatható maximumot felszámítani.
Ez a marketingtechnika a vállalatoknak kedvez, de a fogyasztóknak nem tesz jót. A VPN-ek úgy oldják meg ezt a problémát, hogy blokkolják a földrajzi szűrőket, amelyek az ajánlatokat eljuttatják a vásárlókhoz.

A vásárlók az ország vagy a világ különböző részeire változtathatják a tartózkodási helyüket. Így a legjobb alkuk után kutathatnak, és gyakran sok pénzt takaríthatnak meg.

Erősebb adatbiztonság

A VPN-titkosítás egy extra biztonsági réteget biztosít az egyes internetfelhasználók adatai számára. Titkosítás nélkül a kitett adatok sebezhetőek lehallgatással szemben is. A nyilvános wifi használata is sokkal veszélyesebb, különösen, ha a hálózat nem rendelkezik saját titkosítással. Ezeket a veszélyforrásokat is képes megszüntetni, vagy legalábbis minimalizálni, ha a nyilvános vezeték nélküli hálózatra csatlakozás után egy VPN-t veszünk igénybe.

Néhány népszerű VPN szolgáltatás:

Végezetül, ha a cikkünk soráán az olvasóinknak kedve támadt kipróbálni a biztonság böngészésnek ezt a módját, íme néhány ismertenn VPN szolgáltatás, amit érdemes kipróbálni:

  1. ExpressVPN: Az ExpressVPN egy népszerű VPN szolgáltatás, amely kiváló sebességet, biztonságot és megbízhatóságot kínál. Több mint 160 helyszínen található szerverrel rendelkezik világszerte.
  2. NordVPN: A NordVPN egy másik megbízható VPN szolgáltatás, amely erős titkosítást, gyors sebességet és széles körű szerverhálózatot kínál. A NordVPN-nek több mint 5000 szervere van több mint 60 országban.
  3. CyberGhost: A CyberGhost egy egyszerűen használható VPN szolgáltatás, amely erős adatvédelmet és gyors sebességet kínál. A CyberGhost-nek több mint 7000 szervere van világszerte.
    Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!