Könyv adaptálás: ez a top 5 Stephen King filmadaptáció

Stephen King minden idők egyik legtöbbet adaptált írója (a képen Jack Nicholson a Ragyogás c. filmben)
Vágólapra másolva!
Stephen King korunk egyik legolvasottabb írója és a horror műfajának modern mestere, akinek kötetei rendre a bestseller listák élén végeznek, hiszen több mint 400 millió példányban keltek el világszerte. Regényeiből, novelláiból eddig 51 filmadaptáció készült, mi most a legjobb ötöt mutatjuk meg.
Vágólapra másolva!

Stephen King és William Shakespeare a legtöbbet adaptált szerző 

Csak egyetlen író van, akire Stephen Kingnél is többször esett a filmesek választása, ha világhírű szerzőt akartak adaptálni: az angol nyelvű drámaírás legnagyobb alakjának, azaz William Shakespeare műveiből ugyanis több mint 1100 filmfeldolgozás készült, míg Stephen King csak 51 adaptációval a második, Agatha Christie pedig 50 feldolgozással a harmadik legtöbbször filmre adaptált író.

Stephen King az 1986-os Maximális túlhajtás című filmben, amit ő rendezett és ő is írta a forgatókönyvet, saját novelláját adaptálva
Fotó: De Laurentiis Entertainment Group

A horror királyaként is emlegetett King első megjelent regénye a Carrie volt 1974-ben, amelynek első kéziratát az akkoriban angoltanárként dolgozó író kidobta, mert annyira elégedetlen volt vele, de miután a felesége észrevette a kéziratot a szemetesben, kihalászta és arra ösztönözte a férjét, hogy fejezze be a regényt, amelynek kirobbanó népszerűsége aztán egy csapásra a horrorírók sztárjává tette Kinget – népszerűségét pedig csak fokozta a regény 1976-os filmváltozata is.

Ez a top 5 Stephen King adaptáció

5: Carrie (1976)

Nem is hiányozhat listánkról Brian De Palma zseniális adaptációja, King mesteri regényéből. A Carrie tökéletesen adja vissza King vízióját a kamaszkor nehézségeiről, amelyet regényében a kisvárosi gimnázium ellenséges környezetével és egy megszállottan vallásos, szigorú özvegy anyával súlyosbít, valamint azzal változtat természetfeletti horrorrá, hogy a 16 éves, visszahúzódó természetű kamaszlány tenekinetikus képességeinek köszönhetően emberfeletti módon áll bosszút az egész városon az őt ért megaláztatások miatt.

Az első Stephen King adaptációval De Palma rendkívül magasra emelte a lécet, amelyet azóta is csak kevés rendezőnek sikerült átvinnie.

Carrie: az első film, amely Stephen King regényéből készült
Fotó: United Artists

4: Tortúra (1990)

Stephen King 1987-ben megjelent regényét Rob Reiner adaptálta három évvel később, James Caan és Kathy Bates főszereplésével. 

Tekintettel arra, hogy az író már-már dacosan büszke arra, hogy a rajongóknak ír könyveket, és nem a kritikusoknak, több mint ironikus, hogy egyetlen Oscar-díjas filmje egy olyan olvasóról (Bates) szól, aki túlságosan rajong egy szerzőért (Caan). Kathy Bates ugyanis a legjobb színésznő díját vehette át félelmetes (és helyenként szellemesen humoros) alakításáért: egy vidéki ápolónőt alakít, aki megmenti kedvenc regényírója (James Caan) életét, majd az autóbalesetet szenvedett, ágyhoz szegezett férfit arra kényszeríti, hogy írjon egy regényt, amely kielégíti rajongói szeszélyeit.  

Rob Reiner feldolgozásában, valamint Bates és Caan fantasztikus előadásában a Tortúra egy fékezhetetlen érzelmi hullámvasút.

Tortúra (James Caan és Kathy Bates)
Fotó: Columbia Pictures

3: A remény rabjai (1994)

A magyar származású Frank Darabont a horrorkirály 1982-es kisregényét adaptálta, nem kevés közönség- és szakmai sikerrel. A 25 millió dollárból készült A remény rabjai 74 millió dollárt fialt a jegypénztáraknál,  összesen 7 Oscar-díjra jelölték és volt olyan szavazás, amelyen az olvasók a valaha volt legjobb filmnek választották, de előkelő helyen szerepel a legjobb börtönfilmek listáin is.

A film (és a kisregény) ugyanis a felesége és annak szeretője meggyilkolásáért ártatlanul elítélt bankár, Andy Dufresne (Tim Robbins) története, aki 1947 és 1965 között raboskodik a (kitalált) Shawshank börtönben, ahol először egyes erőszakoskodó rabtársai, majd a csavaros észjárását, könyvelői tehetségét kihasználó igazgató és a kegyetlen fegyőrök jelentenek számára életveszélyes fenyegetést.

A Tim Robbins, Morgan Freeman, Clancy Brown és Bob Gunton főszereplésével készült, egyszerre nyomasztó és életigenlő dráma Stephen King kedvence az írásaiból készült filmek közül, karöltve az 1986-os Állj mellém! című drámával.

A remény rabjai (Tim Robbins és Morgan Freeman): Stephen King saját kedvence
Fotó: Columbia P

2: Állj mellém! (1986)

A Tortúra mellett Rob Reiner másik kiváló Stephen King adaptációja az Állj mellém!, amely egy 1982-es elbeszélésből készült (érdekességképp: egy kötetben adták ki A remény rabjaival), és amely King másik kedvence az írásaiból készült filmeket illetően.

Nem mellékesen, a forgatókönyvírókat (Raynold Gideon and Bruce A. Evans) Oscar-díjra jelölték a legjobb adaptált forgatókönyv kategóriájában.

Reiner ezúttal nem horrort, hanem kamaszdrámát rendezett: a történet négy, eltérő hátterű tizenéves fiúról szól, akik 1959-ben Castle Rockban erdei kirándulásra indulnak, hogy megtalálják egy kortársuk holttestét, és vándorlásuk közben pszichológiai hitelességgel tárul a néző elé a tinédzserkori szorongás összes tünete, miközben a fiúk a felnőttek számára is leckét adnak bajtársiasságból és szolidaritásból.

1: Ragyogás (1980)

Különös, de a legjobb film, amit Stephen King valamelyik írásából készítettek egyúttal egy olyan adaptáció, amellyel maga az író cseppet sem volt elégedett: az 1977-es regényből Stanley Kubrick ugyanis olyan filmet rendezett, amely számos ponton eltér az eredeti cselekményétől és mondanivalójától, viszont miden idők egyik legjobb filmrendezője kétségkívül páratlanul eredeti, egyéni víziót varázsolt mindabból, amit a könyvből megtartott.

King olyannyira utálta Kubrick filmjét, hogy 1997-ben saját miniszériát készített, de annak minősége a legtöbb valamirevaló King-adaptáció színvonalát alulmúlja, nemhogy Kubrick filmjéét, amelyben Jack Nicholson élete egyik legjobb alakítását nyújtotta, a feleségeként hisztérikus sokkban menekülő Shelley Duvall pedig örökre beírta magát a filmtörténelembe. És persze hosszan lehetne sorolni a Kibrick-látomás ikonikus jeleneteit (ebben a cikkünkben alaposan kielemeztük a kultikus alkotást), amelyek összességéből nem csupán a legjobb (bár a talán legkevésbé szöveghű) Stephen King adaptáció, hanem a horrorfilmek egyik legjobbja kerekedik ki.