Elképesztő horgászrekord született Magyarországon

Horgászrekord
A regisztrált horgászok száma meghaladja a 750 ezer főt Magyarországon
Vágólapra másolva!
A napokban kifogták minden idők legnagyobb méretű pontyát a Balatonból, amely a hazai horgászok egyik legkedveltebb helyszíne. Ez az elképesztő horgászrekord valószínűleg tovább növeli a magyarországi sport- és szabadidős horgászat népszerűségét. Ennek apropóján összegyűjtöttük, hogy melyek voltak eddig a legnagyobb méretű, Magyarországon kifogott halak, és bemutatjuk a horgászat hazai történetét.
Vágólapra másolva!

Hihetetlen horgászrekord született a napokban, ugyanis minden idők legnagyobb pontyát fogták ki a Balatonból – számolt be közösségi oldalán a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. Török Mihály – a besétálós, dobós módszert alkalmazva – sikeresen megakasztotta, majd partra terelte az új hivatalos balatoni rekordpontyot a fonyódi szabadstrandon.

Horgászrekord
Új horgászrekord született a Balatonnál
Fotó: Facebook

A 34,8 kilós, gigászi tőpontyot mintegy 15 percen át fárasztotta a pecás. A megtermett példányból azonban nem lett halászlé, sem rántott hal, ugyanis a mérés után visszaengedték a “magyar tengerbe”.

A balatoni pontyrekordot eddig Vető Gellért tartotta egy 34,354 kilós hallal, amit 2023. november 5-én fogott ki. 

Horgászrekord: a legnagyobb Magyarországon kifogott hal

A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) legnagyobb halfogásokat összegző toplistáját ugyanakkor nem a pontyok, hanem a harcsák uralják. 

E szerint a valaha kifogott legnagyobb méretű hal egy 113 kilogrammos, 230 centiméter hosszú harcsa volt, 

a második és a harmadik helyen pedig egy 109 kilogrammos, 224 centiméteres, illetve egy 108 kilogrammos, 242 centiméteres példány áll ugyanebből a nagytestű halfajtából. 

A hatvani Beton-tóhoz fűződik a legnagyobb pontyfogás. Még 2017-ben akadt horogra először a magyar rekordnak számító, 40,40 kilós halóriás, melyet akkor a Kukó névre kereszteltek, majd a fotózás és a mérlegelés után visszaengedték a természetes élőhelyére. 2022. május 25-én újra kifogták Kukót, a horgász Bubán László volt, aki már 42,25 kilósan tarthatta kezében a halat. 

Horgászrekord
A Balaton a hazai horgászok igazi paradicsoma
Fotó: Pixabay/Raketir

Végül tavaly október 23-án Gyökér Róbert horgára akadt harmadszor is a hatalmas testű ponty, amely ekkor már 44,4 kilogrammot nyomott.

Hogyan fejlődött a hazai horgászat?

Ha a horgászat hazai fejlődését szeretnénk összefoglalni, akkor egészen a nagy földrajzi felfedezések időszakáig kell visszakanyarodnunk, amikor a nyugati országokban ezen a téren is fejlődés mutatkozott, Magyarországon azonban a törökök 150 éves megszállása negatív hatással volt mind a halkereskedelemre, mind az addig kialakult halászati és horgászati törvényekre. 

Ám az 1700-as években érkezett német telepesek magas fokú halász-, és horgászkultúrájukkal fellendítették a magyarországi horgászatot is. A törökök kivonulása után egyre nőtt a halászat jelentősége, halászcéhek alakultak, amelyek megbecsülésben hasonlóak voltak bármely más céhmesterséghez.

Minden ország vizeinek nagysága egyébként szoros összefüggésben áll a horgászok számával is. Azok az országok, amelyek közvetlenül tenger mellett fekszenek, jelentős előnyben vannak hozzánk képest.

Horgászrekord
Magyarországon egyre népszerűbb a sporthorgászat
Fotó: AFP

Az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen növekedett a horgászok száma Magyarországon, és egyre népszerűbb a sporthorgászat. A sport- és szabadidős horgászat egyébként a világ legnépszerűbb hobbija, amely csak idehaza közel 7,5 milliárd forintos piac, tehát nagy üzleti potenciált rejt.

A legnagyobb horgász közösség a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ), amely az ország legnagyobb hálózatos felépítésű szervezete, 

a regisztrált horgászok száma meghaladja a 750.000 főt. 

Melyek a legismertebb horgásztavak Magyarországon?

Ez a ranglista valamelyest szubjektív, de abban egyetértenek a horgászok, hogy hosszú évtizedek szenvedései, sikertelen próbálkozásai után újra az egyik legjobb, legvonzóbb horgászhely lett a Balaton. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. jelentős energiákat fektet be annak érdekében, hogy az urbanizáció által elvesztett ívóterületeket valahogyan pótolják, és az élőhelyeket fejlesszék.

A hazai horgásztavak közül kiemelhető a Leveleki víztározó is, amely 200 hektár hasznos vízfelülettel, 20 hektárnyi homogén nádassal, haltartóhellyel rendelkező népszerű helyszín, Nyíregyházától 20 kilométerre. Horgászfogások alapján legfontosabb halai ponty, amur, harcsa, csuka, süllő, ezüstkárász. 

A Mátra észak-keleti lábánál található, Recsk község határában fekvő Búzásvölgyi-tó szintén népszerű a pecások körében, teljes vízfelülete 54 hektár, kerülete 8,5 kilométer. Körülbelül 200 horgászállás található itt, és sátrat állítani, nyársalni, bográcsozni lehetséges.

Ezek mellett még számos helyen hódolhatnak szenvedélyüknek a horgászat kedvelői; a hazai horgásztavakkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról ide kattintva lehet tájékozódni.