ACNEWS

Ukrajna fegyvereire költik az elkobzott orosz pénzt

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay
A befagyasztott orosz vagyonból származó kamatnyereség 90 százalékát fegyverek vásárlására fordítanák Ukrajna számára.
Hirdetés
Ad image

Az EU csúcstalálkozón vita alakult ki a befagyasztott orosz vagyon felhasználásának kérdéséről. Olaf Scholz német kancellár amellett foglalt állást, hogy a vagyonból származó kamatbevételeket fegyverek és lőszerek vásárlására kellene fordítani Ukrajna védelmére. Nehammer ezt szkeptikusan fogadta. Hangsúlyozta, hogy a semlegesek számára biztosítani kell, hogy ez ne így legyen. Az eredeti javaslatot, miszerint a pénzeszközöket az újjáépítésre fordítsák, ésszerűnek tartotta.

Este bejelentették, hogy a munka Josep Borrell uniós külügyi vezető javaslatai alapján folytatódik. E javaslatok szerint a befagyasztott orosz vagyonból származó kamatnyereség 90 százalékát fegyverek vásárlására kell fordítani Ukrajna számára. Tíz százalékot az ukrán védelmi ipar újjáépítésére és megerősítésére kell fordítani – írja a krone.at.

Zelenszkij ukrán elnök ezt „igazságosnak” nevezte. „A fegyvereket az orosz terror felszámolására használnák. Az agresszornak kell megfizetnie a háború legmagasabb árát” – mondta az uniós vezetőkhöz intézett videóbeszédében.

Az EU csúcstalálkozóján arról is szó esett, hogy a Bizottság magasabb vámokat akar kivetni az orosz gabonaimportra. Ennek célja, hogy gátat szabjon a növekvő behozatali adatoknak. Ez azonban egyes tagországok számára nem megy elég messzire.

„A hatóság kidolgozott egy erre vonatkozó javaslatot” – közölte Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke csütörtökön késő este. Ez a gabona mellett más, Oroszországból és Fehéroroszországból származó mezőgazdasági termékeket is érintene.

Von der Leyen szerint a cél az is, hogy az Ukrajnából lopott gabonát ne lehessen az EU-ban értékesíteni. Az orosz gabona nem destabilizálhatja az uniós piacot, és Oroszország nem húzhat hasznot az ilyen áruk exportjából.

A javaslat azért ellentmondásos, mert az EU valójában nem akarta korlátozni a mezőgazdasági termékek importját és exportját. A Bizottság most azzal érvel, hogy a vámok nem szankciók. Emellett garantálni kellene, hogy a vámok csak az EU területén maradó importra vonatkozzanak. A világ más régióiba irányuló orosz export nem drágulhat meg emiatt.

Ugyanakkor az uniós tagállamok és az Európai Parlament nemrég megállapodtak abban, hogy júniustól korlátozzák az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági termékek vámmentes behozatalát. Ez érinti a tojást, a baromfit, a cukrot, de a zabot, a kukoricát és a mézet is. A búza és az árpa viszont nem kerül fel a listára.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés