szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerdán az Operaházban a Hunyadi Lászlót már zenekar nélkül játszották, és a csütörtök esti Don Giovanni is zene nélkül ment le.

Miközben javában tart a sztrájk az Operában, Ókovács Szilveszter főigazgató csütörtökön délelőtt a következő évad terveit ismertette a sajtóval. Elmondta, hogy angolszász évad következik, és hogy újra repertoárra tűzik a Porgy és Besst, noha továbbra sincs szerzői jogi engedélyük a mű játszására. A Népszava tudósítása szerint az intézményvezető a sztrájk kapcsán annyit közölt csupán, hogy csütörtökön este nem tudják játszani a Mayerling című balettet, helyette Mozart Don Giovanniját tűzik műsorra. 

Az Opera dolgozói kedd este, a Don Giovanni előtt kezdtek sztrájkolni, az előadás első negyven perce zenekar nélkül ment le. Ezt követően szerdán – a lap szerint – az esti Hunyadi László előadásra már egyáltalán nem álltak be a zenészek (holott úgy volt, hogy a legismertebb részekre azért még beugornak), és a Népszava szerint a csütörtök esti Don Giovanni is zenekar nélkül ment le.

Ókovács Szilveszter egy páholyból jelentette be a közönségnek, hogy a zenekar sztrájkol

Negyvennyolc percen keresztül zenekar nélkül ment az előadás. A főigazgató a rendkívüli körülményre tekintettel minden nézőt meghívott egy pezsgőre a szünetben.

A lapnak Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke elmondta, hogy a csütörtök délutáni egyeztetésre Ókovács el sem ment, helyettesét küldte csupán el, de “nem közeledtek az álláspontok”.

A Népszava arról is értesült, hogy a főigazgató próbált másik zenekart beszervezni a sztrájkolók helyére, de nem járt sikerrel. Állítólag felkérte a Hollerung Gábor vezette Budafoki Dohnányi Zenekart (BDZ), hogy vasárnap játsszák el a Don Giovannit, de a lap szerint a BDZ zenészei szolidaritásból visszautasították a beugrást. Erről azonban Hollerung csak nagyon szűkszavúan és homályosan fogalmazva nyilatkozott, annyit mondott az újságírói kérdésre, hogy “valóban beszéltünk, de nem került szóba, hogy ez megvalósuljon”. Hangsúlyozta, hogy látja a zenészek leterheltségét, de nem gondolja, hogy a sztrájk az optimális megoldás a helyzet kezelésére.

Ókovács szerint az Opera dolgozói nem tartják be a sztrájktörvényt, mert nem jelezték időben a munkabeszüntetést. Állítása szerint szerdán délután ötkor még azt a tájékoztatást adta a szakszervezet, hogy nyolckor beül az árokba a zenekar, este nyolc óra után közölték csak, hogy ez nem történik meg.

A lap azt is megkérdezte tőle, hogy lemond-e a kialakult helyzet miatt, mire a vezető azt felelte: “Pontosan miért mondanék le? Mert nincs az Operának négymilliárddal több pénze? A sajtó ránk lő, aztán pedig azt mondja, hogy romos az épület. Ez nem szép dolog. Nekem a működőképességet kell biztosítanom.”

Az Opera sztrájkoló munkatársai azonnali bérfejlesztést és a kollektív szerződések megkötését követelik. Bárány Balázs Péter szerint „nemcsak az inflációkövető bérről van szó, a kollektív szerződésre azért van szükség, hogy az intézmény ne zsigerelhesse ki a dolgozóit”. A szakszervezeti vezető szerint az operaházi dolgozók fizetése nem arányos a munka mennyiségével, és a nyári üzemszünetet biztosító kollektív szerződések eltörlésével az intézmény vezetése gyakorlatilag állandó készenlétet vár el dolgozóitól.