Óriási pert akasztottak az Apple nyakába, most komoly bajban van a cég

Apple iPhone, per
Fotó: Laurenz Heymann / Unsplash
Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma 15 állam és a columbiai körzet főügyészeivel együtt trösztellenes pert indított az Apple ellen.
Vágólapra másolva!

A kereset szerint az Apple számos állítás mellett megnehezítette a fejlesztők számára az iPhone képességeinek bővítését, megnehezítette az iPhone lecserélését más gyártók telefonjaira, és általában véve az egész okostelefon-piacot rontotta ezáltal.

steve jobs, stevejobs, apple, iphone
Az Apple Steve Jobs kora óta legendásan komoly erőkkel védi a a saját fejlesztéseit, de lehet, hogy most meg kell hátrálnia
Fotó: AFP / AFP PHOTO / TONY AVELAR

Merrick Garland amerikai főügyész egy videós tájékoztatóban kifejtette, hogy az Apple 65%-os részesedéssel rendelkezik az amerikai okostelefon-piacon. Garland azt állítja, hogy „az Apple nem egyszerűen azzal tartotta fenn monopolhelyzetét az okostelefonok piacán, hogy érdemben a versenytársak előtt maradt, hanem azzal, hogy megsértette a szövetségi trösztellenes törvényt".

Az Apple visszatartotta a hozzáférést a fejlesztőktől

A per három fő vádpontból áll. Az első az, hogy az Apple „szerződéses korlátozásokat alkalmaz, és kritikus hozzáférési pontokat tart vissza a fejlesztőktől". Vagyis míg más okostelefonok hozzáférést biztosítanak a fejlesztőknek a hardveres funkciókhoz, például az érintéses fizetés lehetőségéhez, az Apple ezt a hardvert a saját Apple Pay platformjához köti.

Android telefonokon előfordulhat, hogy a Google Wallet helyett a Venmo vagy a PayPal segítségével lehet fizetni. Az iPhone-on viszont minden tranzakció az Apple Pay-en keresztül történik, és az Apple nagy részesedést kap ebből.

Ráadásul a telefon hardveréhez való hozzáférés korlátozása azt jelenti, hogy az olyan kiegészítők, mint az okosórák, nem kompatibilisek egymással. A legújabb Samsung Galaxy Watch-ot például nem lehet a legújabb Apple iPhone-nal használni és az Apple Watch-ot sem lehet más telefonnal használni, csak iPhone-nal, és ez azt jelenti, hogy az Apple Watch vásárlói nem tudnak másik telefonra váltani az iPhone után, hacsak az óráikat is le nem cserélik.

Az Apple megnehezíti az Apple-termékek elhagyását

A második panasz szerint az Apple „aláássa azokat az alkalmazásokat, termékeket és szolgáltatásokat, amelyek egyébként kevésbé tennék függővé a felhasználókat az iPhone-tól, elősegítenék az interoperabilitást, és csökkentenék a fogyasztók és a fejlesztők költségeit".

Az Apple nem csak a saját üzenetküldő platformjához (iMassage) kötötte a felhasználókat, hanem aktívan azon dolgozott, hogy a konkurencia üzenetküldő platformját rontsa.

Például, ha egy iPhone-ról egy Androidra küldünk egy videót, az androidos felhasználó egy szemcsés, pixeles videót fog látni, ez pedig azt a benyomást kelti az iPhone-tulajdonosokban, hogy az androidos telefonok rosszabb minőségűek, holott valójában az Apple az, aki rontja a minőséget, nem pedig az androidos készülék.

Garland és az amerikai igazságügyi minisztériummal együtt keresetet benyújtó másik 16 főügyész véleménye szerint az Apple-nek úgy kellene megtartania vásárlóit, hogy saját termékeit jobbá teszi, nem pedig úgy, hogy a versenytársak termékeit rontja. Az Apple-nek úgy kellene a vásárlókat a saját platformján tartania, hogy a legjobb telefont készíti, nem pedig úgy, hogy lehetetlenné vagy költségessé teszi az Apple termékeiről való átállást.

Az Apple arra használja a hatalmát, hogy több pénzt szedjen be az emberektől

A perben részletezett harmadik panasz szerint az Apple „monopolhatalmat gyakorol a piacon, hogy így több pénzt szedjen ki többek között a fogyasztóktól, fejlesztőktől, tartalomkészítőktől, művészektől, kiadóktól, kisvállalkozásoktól és kereskedőktől". A kormány nem hozott konkrét példákat erre az érvre, de feltehetően az Apple App Store politikája, valamint az Apple Pay-zárlat is intenzív vizsgálat alá kerül majd a per során.

Az Apple szerint az egész per egy tévedés

Az Apple egyelőre annyit reagált a per indításának bejelentésére, hogy az teljesen téves alapokon nyugszik. A cég azt állítja, hogy mindazon érvek, amik itt felsorakoztak, hibásak és az Apple a lehető legjobb tudása szerint próbál jobb készülékeket tervezni, ez a per pedig pont azt veszélyezteti, ami miatt ők jobbak, mint a versenytársaik. Ezért természetesen határozottan visszautasítják a vádakat és állnak elébük a bíróságon.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!