Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. március 22. 04:34 Adat

Már március közepén dőlnek a magyar napelemes rekordok

Szerdán 11 és délután 2 között minden egyes órában több áramot tápláltak be a naperőművek a hazai villamos energiarendszerbe, mint korábban bármikor. A napelemek termelése a nap egészében is nagyon közel volt a történelmi csúcshoz: valószínűleg egyetlen egyszer, tavaly július 8-án fordult elő, hogy egy hajszállal ennél is több áramot állítottak elő az ilyen berendezések. A növekedés nagyon látványos: három éve nyáron még a jelenlegi felét is csak nagyon ritkán érte el a napelemek teljesítménye, ami most a csúcsidőszakban már a paksi atomerőműét is messze felülmúlja.

Importőrből exportőr

A szerdai napelemes áramtermelés ugyan kiugró volt, de már a korábbi napokban is olyan adatokat láthattunk, amilyeneket az évnek ebben a szakaszában korábban sosem. Kedden, illetve múlt pénteken, március 15-én is nagyjából a tavaly nyári átlagot hozták a naperőművek. A termelés évről évre tapasztalható növekedése már a fenti ábrán is jól látszik, de még szembetűnőbb, ha a hétnapos mozgóátlagot nézzük. Ebből ugyanis egyértelművé válik, hogy most már évek óta minden tavasszal az egy esztendővel korábbi nyári termelést produkálják a naperőművek, a napi kibocsátásuk pedig évről-évre nagyjából 5 gigawattórával nő.

A napelemek már szerda előtt is a teljes hazai villamosenergia-termelésnek durván ötödét adták, szerdán azonban a 25 százalékot is megközelítette a részesedésük. Ezzel jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy késő délelőtt és kora délután (az általában inkább importra szoruló) Magyarország jelentős áramexportőrré válik, és nem mellesleg komoly kihívás elé állítják a hazai villamosenergia-rendszert, illetve az azt üzemeltető Mavirt.

Gyors felfutás

A folyamatos tavaszi rekordok természetesen annak köszönhetőek, hogy az elmúlt években nagyon látványosan futott fel Magyarországon a naperőművek száma és teljesítménye. Ezt az sem állította meg, hogy másfél éve a kormány az újonnan csatlakozó háztartási méretű fogyasztók számára megtiltotta a közcélú hálózatra való betáplálást. A tiltást megelőzően az utolsó pillanatokban ugyanis még több tízezren indították meg a folyamatot, ezek a fejlesztések pedig hosszú hónapokra biztosították a további növekedést.

Bő tíz évvel ezelőtt a teljes beépített napelemes kapacitás 35 megawatt volt, 2022 végén már ennek a nyolcvanszorosánál tartottunk, mostanra pedig ez utóbbi is megduplázódott. A legfrissebb adatok szerint a hazai napelemek összesített teljesítőképesség február végén elérte az 5741 megawattot. Ez közel háromszorosa a paksi atomerőmű kapacitásának*Ám miközben az atomerőmű folyamatosan termel, az időjárásfüggő megújulók termelése a nap egy részére koncentrálódik..

Ennek megfelelően a napenergia aránya is rohamosan emelkedett a hazai áramtermelésben. Míg 2016-ban a napelemek a Magyarországon előállított villamosenergia mindössze 0,2 százalékát adták, addig tavaly már 13 százalék felett volt a részesedésük. Az idén ezt az arányt március első felében sikerült elérni, az elmúlt napokban pedig – ahogy erről már volt szó – a 20-25 százalék közötti szintet hozták a fotovoltaikus erőművek. Még úgy is, hogy ilyenkor messze nem kiugró a kihasználtságuk.

Nyáron akár Paksot is megközelíthetik

Ennek, illetve a kapacitás további bővülésének fényében nem lenne meglepő, ha az idén nyáron – amikor a nappalok három és fél órával hosszabbak, mint most – lenne olyan nap, amikor megközelíti a 30 gigawattórát a naperőművek termelése. Ez már egy teljes kapacitáson pörgő paksi atomerőmű termelésének is közel a kétharmada, ha pedig épp egy ilyen időszakban terhelik le Paksot, akkor az is előfordulhat, hogy a napelemek többet termelnek majd, mint a nukleáris erőmű. Tavaly egyébként egyszer már közel jártunk ehhez: 2023 május elején a naperőművek a paksi termelés közel 90 százalékát hozták. A mostani beépített kapacitás mellett pedig egy hasonlóan napsütéses napon már előznék az akkori paksi kibocsátást.

A napelemes termelés egyébként szerdán is megközelítette a paksi kibocsátás kétharmadát, és napközben volt nyolc óra, amikor túl is szárnyalta azt.

Más kérdés, hogy az atomerőmű most sem pörög teljes kapacitáson. A négy blokkból az egyiket még február elején állították le, és azóta sem kezdett újra termelni. Kovács Antal, az atomerőmű kommunikációs igazgatója lapunknak azt mondta: egy tervezett hosszú karbantartást végeznek a négyes blokkban*Minden negyedik karbantartás ilyen főjavítás.. A munka az előzetesen várt ütemben halad, a tervek szerint április közepén indítják újra a termelést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat áramtermelés napelem naperőmű Paksi atomerőmű Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Fontos

Váczi István
2024. május 7. 16:33 Élet

Elkezdődött a G7 új korszaka

Újult erővel, több és frissebb cikkel térünk vissza.

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.