Szivarszalon, tengeralattjáró-hangulat és egy magángyűjtő Verne-relikviái fogadnak a Nemo kapitány előtt tisztelgő múzeumban a kanadai La Malbaie-ben.

Egy megszállott Jules Verne-rajongó és -gyűjtő története tárul fel a FOR. design planning által tervezett „mini múzeumban”. A gyűjtő-megrendelő hosszú évek alatt több mint 300 műtárgyat szedett össze árveréseken és hagyatéki eljárásokon, majd amikor az ingatlanpiacon hozzájutott a megfelelő épülethez, megbízta az 1969 óta működő belsőépítész-stúdiót a L'Île Mystérieuse kialakítására.

Verne – akinek a halálának a napokban van az évfordulója – szellemét, karaktereit és tárgyait is megidézi a gyűjtemény, és maga az épület is.

A név Verne művére, A rejtelmes szigetre utal, míg maga a XX. századi, egykor Kék Háznak becézett épület tökéletes helyszínnek bizonyult az író iránti szenvedély megosztására. A Simard építészstúdió tervei nyomán a ház kapott egy új, üvegezett melléképületet, a nyílászárókat és a tetőt teljesen felújították, míg a kőfalakat és kandallókat helyreállították az eredeti állapotukba.

Egy teljes kis Verne-ökoszisztémát terveztek a kiállítás köré, étteremmel és egy üzlettel.

A rejtelmes sziget Nemo kapitány tragikus végzetét beszéli el, és a múzeumban is megjelennek sötét tónusok.

A kiállításnak és az üzletnek otthont adó bővítmény függönyfala a Némó kapitány megrendítő halálára utaló festést kapott, míg az étterem bejáratához szintén egyedi dekort készítettek: a rejtelmes sziget hatalmas, háttérvilágítással ellátott térképét. A hajóablak és annak környéke tengeri jeleneteket és élőlényeket ábrázol.

 

Odabent, az eredeti épületben a látogatókat egy XIX. századi szivarszalon világa fogadja, ahol első kiadású Jules Verne-köteteket, hajómodelleket és más relikviákat állítottak ki a vitrinekben. Szintén a korszak szellemét idézik meg a rattanbútorok, a kazettás falak és a régi porcelánszekrényekre emlékeztető bútorok.

A Húszezer mérföldnyire a tenger alatt hangulatú utazás egy nagy, kör alakú bárpultnál folytatódik, majd egy csigalépcsőhöz vezet.

A bronzháló-borítás és a fénysugarakat mozgató lámpatestek egy, a víz alá merülő tengeralattjáró hangulatát elevenítik fel. A mennyezet csillogó fénypontjai a Vízöntő csillagképet, azaz Verne csillagjegyét idézik. Az étterem bejáratát egy pompás bronz boltív díszíti; a perforált fémháló válaszfalként ismétlődik meg a publikus terek és az étkező között.

A csigalépcső alján lévő fürdőszobák a mélység sötétjében fürdenek: az egyedi tervezésű tapéta koponyákat, komor halakat, angolnákat és aranyszínű korallokat ábrázol a zavaros háttér előtt. Óvatosan szórja a fényt egy kis világítótest, akár a gyöngyöshalfélék. A mosdókagylóknál lévő nagy tükörkupola alatt olyan érzése van a látogatóknak, mintha nagyítóval vagy távcsővel figyelnék meg őket.

A L'Île Mystérieuse egy gyűjtő szenvedélyéről mesél, ugyanakkor tisztelgés is a társtulajdonos nagyapja, apja és testvérei előtt is, akik mindannyian hajóskapitányként szolgáltak a Szent Lőrinc-folyón. Na és persze egy főhajtás Nemo kapitány előtt is.

(Forrás: FOR. design planning, fotó: GoXplore)

Ez is érdekelhet:

Alpesi falvak inspirálták a részecskefizika számára tervezett új épületet

Új, szétszerelhető, alacsony karbonlábnyomú kampuszt kap a CERN kutatóközpontja.

Űrködben ragyogó csillagot idéz Kína Sci-fi Múzeuma, amit egy világhírű építésziroda tervezett

Már nemcsak nagy kutatóközpontjai és híres tudományos-fantasztikus szerzői vannak Kínának, de egy tematikus múzeuma is.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Audioillúzió is van, nem csak optikai

További cikkeink a témában