Itt van a leggyorsabban terjedő betegség a világon

Alzheimer
Fotó: Science Photo Library via AFP
Vágólapra másolva!
Egy új elemzés szerint a neurológiai betegségek mára több megbetegedést és rokkantságot okoznak világszerte, mint a szív- és érrendszeri problémák.
Vágólapra másolva!

A kutatók egy nagy volumenű 2021-es egészségügyi tanulmány adatait felhasználva 37 különböző neurológiai betegség - köztük a sztrók, az Alzheimer-kór és az agyhártyagyulladás - egészségi állapotra, fogyatékosságra és korai halálozásra gyakorolt hatásait vizsgálták világszerte – írja az IFL Science.

Ezt az úgynevezett fogyatékossággal korrigált várható élettartamban (angol rövidítése DALY) mérték, vagyis abban, hogy hány egészséges életév veszett el a neurológiai betegségek következtében. A kutatók megállapították, hogy 1990 és 2021 között a neurológiai betegségek által okozott DALY-k száma világszerte 18 százalékkal, mintegy 375 millióról 443 millióra nőtt.
Azt is megállapították, hogy 2021-ben az idegrendszeri betegséggel küzdő emberek száma elérte a 3,4 milliárdot, a legfőbb okok között pedig a sztrók, az újszülöttkori enkefalopátia (olyan agykárosodás, amely csecsemőknél fordul elő), cukorbetegséggel kapcsolatos idegkárosodás és az epilepszia szerepel.

Az eredmények azt jelzik, hogy az idegrendszeri betegségek nagyobb terhet jelentenek, mint korábban gondolták, és mára a egészségügyi problémák fő okozóivá váltak világszerte.

 Ennek oka a növekvő és elöregedő népesség, illetve a környezeti és életmódbeli kockázatok emelkedése.

A rossz hírek között azonban van jó is: ha a növekvő és öregedő népesség hatásait kivesszük az egyenletből, a DALY-k és a halálozások száma 1990 óta tulajdonképpen csökkent, ami a szakértők szerint az egészségügyi tudatosság javulásának, a megelőzésnek és a védőoltásoknak köszönhető.

Mindezek ellenére az adatok összességében még mindig növekvő terhet mutatnak, de a kutatók a válság kezelésének néhány kulcsfontosságú módját is meghatározták.

neurológiai probléma
A neurológiai betegségek növekedésének egyik fő oka az elöregedő társadalom
Fotó: Science Photo Library via AFP

A szegényebb országokban nagyobb a baj

Az adatok szerint az alacsony és közepes fejlettségű országok viselik a neurológiai betegségek növekedésének fő terhét. Dr. Tarun Dua, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) agyi egészséggel foglalkozó részlegének vezetője szerint ezt főként az okozza, hogy az újszülöttek és az 5 év alatti gyermekek jobban ki vannak téve a fertőzéseknek és a szülés során fellépő komplikációknak ezekben a régiókban. A csecsemők túlélési esélyeinek javulásával a tartós fogyatékossággal küzdők, a kezelésekhez, rehabilitációs szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáférés pedig a halálozások számának emelkedéséhez vezet.

Figyelembe véve, hogy számos neurológiai betegség nem gyógyítható, és a kezelések elérhetősége is korlátozott, a kutatók azt javasolják, hogy a megelőzés legyen az elsődleges prioritás.

Az egészségügyi szervezetek és a politikai döntéshozók megközelítése valószínűleg összetett lesz - a neurológiai állapotok sokfélék, és ami egyeseknél működik, másoknál nem biztos, hogy beválik, ráadásul ott vannak még a lehetséges társadalmi, kulturális és gazdasági akadályok is, magyarázta dr Jaimie Steinmetz, a kutatás vezetője.

A teljes tanulmány a The Lancet Neurology című orvosi szakfolyóiratban olvasható.