Hatalmas ókori alagútrendszert fedeztek fel Izraelben

A Bar Kohba felkelés idejéből származó leleteket tártak fel az izraeli régészek a búvóhelyként használt hatalmas barlangban
Fotó: Israel Antiquities Authority
Vágólapra másolva!
Az i. sz. 132-135-ig tartott, Simon Bar Kohba vezette rómaiak elleni zsidó felkelés föld alatti búvóhelyeit és alagútjait tárták fel a régészek Izrael északi részén, Galileában - jelentette az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA).
Vágólapra másolva!

Már a rómaiak elleni első zsidó felkelésre készülve is használhatták a búvóhelyet 


Az izraeli régészek hatalmas búvóhelykomplexumot tártak fel, amelyben a Bar Kohba-felkelés idején rejtőzhettek el a római katonák elől a zsidók. Ez Galilea eddig felfedezett legnagyobb föld alatti alagútrendszere, melyet az egykori Hukok falu alá vájtak a mészkőbe. A régészek több száz törött agyag- és üvegedényt, egy drágakőhöz illő, de kő nélküli gyűrűt és számos más értékes leletet találtak. Az ásatás eredményei szerint az i. sz. 66-os első zsidó felkelésre és a i. sz. 132-es Bar Kohba-lázadásra készülve Hukok lakói rejtekhellyé alakították át az addig a víz tárolására szolgáló ciszternájukat.

Bar Khoba, a második zsidó felkelés vezére Arthur Szyk festményén
Fotó: Wikimedia Commons

A veszély közeledtével megszüntettek egy addig mikvének, vagyis rituális fürdőnek használt föld alatti helyiséget, hogy alagutat ássanak onnan más üregekbe. Számos alagutat hoztak létre házaik alatt - föld alatti járataik rendszere körülbelül nyolc barlangot foglalt magába, és az összekötő járatokban kilencven fokban görbülő, meredek részeket hoztak létre, hogy megakadályozzák bennük az őket esetleg üldöző, erősen felfegyverzett római katonák közlekedését. 


A jeruzsálemi és a babiloni talmud is megemlíti a települést


Hukok zsidó település volt a római korban, mintegy 2000 évvel ezelőtt. A jeruzsálemi és babiloni talmud megemlíti az i. sz. harmadik és negyedik században itt élő bölcseket, Pinhasz és Ezékiás rabbit. A búvóhely közelében fekvő dombon bizánci korból származó lenyűgöző, mozaikokkal díszített zsinagógát tártak fel a 2011-ben kezdett ásatásokon.

Bar Khoba által veretett ezüst tetradrachma az i. sz. 2 század elejéről
Fotó: Classical Numismatic Group, Inc. / Wikimedia Commons

 "A rejtekhelyet közösségi módon tártuk fel az IAA azon elképzelésének megfelelően, hogy örökségükhöz kössük a helyi lakosokat" - mondta Einat Ambar-Armon, az IAA északi-izraeli régészeti-oktatási központjának igazgatója. "A búvóhelykomplexum bepillantást enged a hukoki és általában a galileai zsidók nehéz időszakába" - közölte az ásatásokat vezető Uri Berger, az IAA szakembere és Jinon Sivtiel professzor, a Cfáti Akadémiai Főiskola tanára. 


Fontos történelmi kérdésre adhat választ a felfedezés


A föld alatti alagútrendszer feltárása segít eldönteni a régi tudományos vitát, mely szerint a Bar Kohba-lázadás elért-e az északi Galileába, vagy csak a délebbi Júdeában és Izrael középső részén harcoltak. 

A tudósok az alagutakban talált leleteket a Bar Kohba-felkelésre datálják, 

noha úgy vélik, hogy a járatok egy részét már az első, i. sz. 67-ben kitört zsidó lázadás idején használták.

Titus légiói lerombolják a Templomot az első zsidó háború idején
Fotó:  Francesco Hayez / Wikimedia Commons


Az IAA vezetésével, az izraeli örökségvédelmi minisztérium és Izrael Nemzeti Alapítványa segítségével az utóbbi hónapokban több száz diák, katona és önkéntes segítségével végezték a feltárást. Március 29-én és április 5-én a nagyközönség számára is bemutatják a helyet.