Az átláthatóságot célzó, még tavaly novemberben bejelentett intézkedés nem teszi minden MI-generálta videó esetében kötelezővé a felcímkézést.

A hét elején egy blogbejegyzésben számolt be róla a Google tulajdonában lévő YouTube, hogy elkezdi alkalmazni azokat az irányelveket és megoldásokat, amelyekkel szeretné a felhasználók számára világosabbá tenni, hogy mikor látnak algoritmusok által generált tartalmat. A világ egyik legmeghatározóbb videómegosztó hálózata még múlt év novemberében jelentette be ezeket az átláthatóságot célzó törekvéseket, amelyek az elkövetkező napokban, hetekben élesednek majd világszerte. (Mindez általános trendé kezd válni: a Meta például múlt hónapban jelentett be egy hasonló kezdeményezést.)

A YouTube közlése szerint az új felállásban az alkotók számára kötelezővé teszik, hogy jelezzék, ha "a valósághű tartalom - olyan tartalom, amelyet a néző könnyen összetéveszthet egy valós személlyel, hellyel vagy eseménnyel - módosított vagy szintetikus médiával készült, beleértve a generatív mesterséges intelligenciát is".

Kivételes esetek

A fenti, meglehetősen nyakatekert megfogalmazás nem véletlen, ugyanis a vállalat nem kíván egységes szabályozást bevezetni a témában. Ez egyfelől érthető, hiszen ott vannak azok az egyszerűbb módosító, javító megoldások, amelyeket már jóval a ChatGPT és társai berobbanása előtt alkalmaztak a videók készítői. Ide tartoznak például a különböző vizuális filterek, az elmosódást és egyéb módosításokat végző speciális effektek, vagy éppen a színkorrekciós alkalmazások.

Más esetekben viszont véleményes, hogy jó ötlet-e nyitva hagyni a kiskaput az animációs tartalom esetében. A YouTube olvasatában az ilyen tartalom eleve nem lehet valósághű, tehát nem szükséges felcímkézni, ugyanakkor a rajzolt tartalom eredete kapcsán már számos zűrös sztori született a közelmúltban. Arról nem is beszélve, hogy ezzel pont a rajzfilmek klasszikus közönségét, a gyerekeket "hagyja a sötétben" a platform.

Pedig a legkisebb korosztály védelme különösen fontos lenne most, amikor a videómegosztón elkezdett tömkelegével megjelenni a nekik szánt, futószalagon gyártott, kétes minőségű MI-tartalom. A jellemzően egyszerű pénzszerzési céllal kreált anyagokat gyakran készítik olyan stílusban, ami hasonlít az éppen népszerű sorozatokra, és csak nagyon ritkán jelölik meg azokat a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalomként. Így első ránézésre a szülőknek sincs könnyű dolguk, ha ki akarják szúrni az ilyen filmeket a háttérben játszott videók között. Sajnos mindezen a YouTube most bejelentett szabályozása sem fog sokat változtatni.

(Illusztráció: YouTube)

Közösség & HR

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.