Így juthatsz el könnyedén az elhatározástól a szokásig

agy
Shutterstock/Pavlova Yuliia -
agy halogatás szokás leszokás változás
Nem az akaraterő, és még csak nem is a lustaság miatt nehéz az életmódváltás, hanem azért, mert az agyunk arra van programozva, hogy a jól bevált dolgokat részesítse előnyben – és ebbe sajnos a rossz szokások is beletartoznak.

Az agyunk sok szempontból hasonlít egy számítógéphez, igyekszik energiahatékonyan működni. Egy új szokás bevezetése, vagy a régi „rossz” szokás elhagyása azonban rendkívül sok energiát emészt fel. Annak érdekében, hogy hatékonyabban működjünk, az elménk szokásokat alakít ki, a megszokott dolgok ugyanis biztonságosabbak és kevesebb energiaigényt jelentenek a számára.  Ezért is találunk mindig kifogásokat arra, hogy miért ne tartsuk magunkat az elhatározásainkhoz. De akkor hogyan lehetünk mégis sikeresek, hogyan javíthatunk az életminőségünkön és építhetünk ki olyan szokásokat, amelyek szervesen beépülnek a mindennapjainkba? 

Tűzzünk ki reális célokat! 

Mindannyiunkkal előfordult már legalább egyszer, hogy olyan célt fogalmaztunk meg, amelyről igazán magunk sem hittük el, hogy sikerülhet. Ezért különösen fontos, hogy reális célokat tűzzünk ki magunk elé, tudatosítsuk az erősségeinket, amelyekkel leküzdhetjük az akadályokat. Ahhoz, hogy sikereket érjünk el, át kell váltanunk az általánosságban megfogalmazott szándékokat a cselekvések szintjére. Az apró szokások megváltoztatása pedig új utat nyit a változásra. 

Iktassuk ki a halogatást! 


A halogatást sok esetben a szorongás és az aggodalom táplálja. Bizonyos fokig a halogatás elkerülhetetlen, amikor több feladattal szembesülünk, fontossági sorrendet kell felállítanunk, és néhányat el kell halasztanunk. A probléma azonban akkor merül fel, amikor megvan a képességünk, az időnk, hogy elkezdjünk vagy folytassunk egy feladatot, mégsem tesszük. Fontos tudatosítani magunkban, hogy amikor halogatunk, akkor alapjában véve nem csinálunk mást, csak jegeljük az álmainkat, az életünket és a boldogságunkat - írja a Bors.

halogatás
A halogatással tulajdonképpen szabotálod a saját életedet. 
Forrás: Shutterstock

Legyünk türelmesek magunkhoz!


 

A változtatás nagy figyelmet követel az agyunktól, ezért nem meglepő, ha a kezdeti lelkesedést követően az új szokásokat egy idő után túlságosan megterhelőnek érezzük. Kutatások alapján egy új szokás automatikussá válása személytől és szokástól függően 21-től akár 360 napig is eltarthat. De ha egy új szokás bevezetésekor sikerélményünk van, akaratlanul is beprogramozzuk a szokást az agyunkba. A sikerélmény ugyanis elindít egy kémiai reakciót, amely segít automatikusabbá tenni a szokást a jövőben. 
 

Ha már elképzeltük, vizualizáljuk céljainkat!


A képzeletnek hatalmas ereje van. Ahhoz, hogy egy új szokást sikeresen beágyazzunk a mindennapjainkba, vizualizáljuk a pozitív eredményeket és helyzeteket. Ez segít abban, hogy mentálisan felkészüljünk a sikerre és pozitívan álljunk a kihívásokhoz. Amennyiben pedig úgy érezzük, hogy elakadtunk a célunk megvalósításában, legyen az egy munkahelyváltás, vagy szerelem, vizsgáljuk meg, reális volt-e a megfogalmazott cél, és elegendő időt adtunk-e magunknak az eléréséhez. 

meditáció
Használd a képzelet erejét. 
Forrás: Shutterstock

A meditáció segíthet abban, hogy meglássuk életünk örömteli pillanatait, és kevésbé legyünk elmerülve a negatív gondolatainkban. Ösztönösen a biztonságos, bevált dolgokat választjuk, még ha egészségtelenek is Hagyjunk időt arra, hogy megtanulja agyunk az új szokásokat! A halogatással megölhetjük az álmainkat Eleinte nagyon tudatosnak kell lenni, hogy tartós legyen az életmódváltás Teljesíthető célokat tűzzünk ki magunk elé.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.