Ez a cég tervezi a holdvasutat - videó

Vágólapra másolva!
Amerikában kiválasztották azt a céget, melynek meg kell terveznie egy kötöttpályás összeköttetés létesítését a Holdon. Bár úgy tűnhet, annak megvalósítása még igen távoli, az előrejelzések szerint a Holdhoz köthető gazdasági teljesítmény szédületes ütemben nő már a következő években.
Vágólapra másolva!

Az amerikai védelmi minisztérium hagyományos kutatási-fejlesztési feladatoktól függetlenül működő kutatási ügynöksége, a DARPA, egy virginiai székhelyű vállalatra bízta a "holdvasút" koncepciójának kidolgozását és megvalósíthatósági tanulmányának összeállítását. A New York-i tőzsdén jegyezett Northrop Grumman Corporation nevű vállalatnak úgy kell elvégeznie a feladatot, hogy az beilleszthető legyen a Hold infrastruktúrális fejlesztésére vonatkozó, tíz éves időtartamra szóló átfogó keretrendszerbe. Ezt a keretrendszert tavaly augusztusban mutatták be.

lunar, hold, expressz
Japán kutatók koincepcióvideójából kiemelt kép egy holdkolónia körüli vasútvonalról
Fotó: Takuya Ono, Kajima Co. Ltd. / ENVHAZARDS_KYOTO

A holdgazdaság alapja lesz a közlekedés

A DARPA elvárása az, hogy a kötöttpályás megoldásra épülő hálózatnak alkalmasnak kell lennie ellátmány, emberek, valamint potenciálisan a Holdon elérhető illetve kitermelhető nyersanyagok szállítására is. A DARPA szerint ezzel a fejlesztéssel az "űrgazdaság" szerves részévé válik.

A cégnek nem pusztán terveket kell készítenie a holdvasútról, hanem azt is meg kell határoznia, hogy 

milyen nyersanyagigénnyel, milyen költséggel, és milyen kockázatok mellett lehetne azt megépíteni. 

Azt is ki kell dolgoznia, hogy az építés és az üzemeltetés hogyan valósulna meg robottechnológiák alkalmazásával.

A DARPA nem titkolt célja, hogy a magánszektort is bevonja a Hold kapcsán kiépülő gazdasági szektorba, legkésőbb 2035-ig. 

A Holdhoz köthető gazdasági teljesítmény évente növekszik, és a PricewaterhouseCoopers modellezése szerint 

2040-re eléri a 170 milliárd dollárt 

Ez kb. 62 ezer milliárd forint.

Golyóvonattal utaztatnának a japánok

Más nagy amerikai cégek is részt vesznek a Holddal kapcsolatos fejlesztési feladatokban, a szükséges modellezések, tanulmányok elkészítésében. Köztük van Jeff Bezos Blue Origin nevű vállalata, Elon Musk SpaceX-e, és Firefly Aerospace.

De nem csak Amerika dolgozik azon, hogy beindítsa a "holdgazdaságot." Péládul japán kutatók a Kiotói Egyetemen bolygóközi közlekedési rendszeren dolgoznak. A Hexatrack koncepciója az, hogy az embereket a híres japán golyóvonatokat idéző technológiával juttattják a Holdra.

A japán kutatók fejlesztési ötleteit bemutató koncepcióvideó: