Mike és Molly – Az egész estét betöltő poéngyárosok

2024. március 20.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
A Mike & Molly két főszereplője eleve garantálja a sikert Fotó: Getty Images

A Mike és Molly (Mike & Molly) egy amerikai romantikus szituációs komédia, amelyet 2010-ben mutatott be az amerikai CBS csatorna. A sorozat főszereplői Billy Gardell és Melissa McCarthy, az alkotás hat évadot élt meg, és annak ellenére, hogy a kritikusok nem szerették, a rajongótábor mit sem csökkent, a szériát újra és újra műsorára tűzi valamelyik csatorna - a világ minden táján.

Mike és Molly imádnivaló szerelmespár, nem mindennapi méretekkel: ketten együtt nyomnak vagy 4-500 kilót. ( Azaz csak nyomtak, nagyjából fél évvel ezelőtt ijesztő képek jelentek meg Gardellről, a mindig óriási pasi hirtelen 70 kilótól szabadult meg, ezzel szinte felismerhetetlenné vált a külseje, de a hírek szerint tartja a súlyát.) A két chicagói fiatal egy evéskényszeresekkel foglalkozó terápiás találkozón botlik egymásba, hogy aztán epizódokon át egymás mellett cseteljék és botolják végig ezt a valóban vicces, megható, szívmelengető szériát. A sorozat végigkíséri életüket az első randitól kezdve az esküvőn át, mindezt persze humoros formában.

A romkomok gyakran minden értelmet és cizelláltságot nélkülöző, mondjuk ki, enyhén szólva is blőd, ezerszer hallott, látott poénjai miatt, már a megjelenés évében, 2010-ben is “sikeresen” kihívta maga ellen a kritikusok haragját. Az adok-kapok-körhintára mindenki felpattant, forgatókönyvírók, színészek, kritikusok és zsurnaliszták üzengettek egymásnak a médián keresztül, hogy a botrány mennyire volt igazi, és mennyire megrendezett a figyelem felkeltése érdekében, azt sűrű homály fedi. Úgyhogy rendhagyó módon, mielőtt elkezdeném Kedves Olvasóinkat is meggyőzni arról, hogy a Mike és Molly több, mint egyszerű, “aláröhögős", semmitmondó és felejthető széria, nézzük, mi váltotta ki a bazi nagy hollywoodi botrányt!

Az első csapás a sajtóból érkezett, a Marie Claire magazin blogjának egyik írója, Maura Kelly "kövér seggfejeknek" ("fat bastards") nevezte a színészeket. Mark Roberts, a sorozat készítője "nagyon középiskolásnak" nevezte a kritikát. Azt is állította, hogy "ez nem a műsorról szólt és nem is a színészi játékról. Ez valakinek az undok megjegyzése volt azzal kapcsolatban, hogyan néz ki ez a két ember." Billy Gardell is reagált az ügyre a The Talk című produkcióban. Kelly azóta elnézést kért a megjegyzéséért, mondván, "nagyon sajnálja, hogy így felbosszantotta az embereket".[

A harmadik évad egyik epizódjában Mike mogorva anyja, Peggy udvariatlan megjegyzést tett Arizonáról, ennek hatására, többek között, az Őslakos Amerikai Újságírók Szövetsége (Native American Journalists Association) is bocsánatkérést követelt.

Ezek az események azért mégsem nevezhetőek casus bellinek, azaz megéltünk már ezeknél brutálisabb beszólásokat és balhékat a hollywoodi filmiparban, de az vitathatatlan, hogy ahogy startolt a Mike és Molly, máris benne volt a köztudatban, nem volt szükség ezek után a hatalmas csinnadrattával és dollárcsiliárdokkal járó PR-kampányra sem. A két színész egész estét betöltő karaktere, az állandó családi civódás és zűrzavar,

a történet és szereplők fejlődése olyan jól működnek, hogy a sorozat ma már semmiféle különösebb marketinget nem igényel.

A legnagyobb ütőkártyája persze a casting, Mollyék családtagjai, barátai, rokonai és kollégái egytől-egyik önmagukban is olyan szórakoztatóak, hogy az első évad után már poén sem kell, elég, ha felbukkannak a képernyőn, én azonnal vigyorgok.

Tegyük hozzá, a siker egy részét azzal söpörték be, hogy a történetet erre a két, nem éppen tökéletes alkatú, kövér, joviális, mondjuk ki, nem túlzottan szép emberre írták. Ezzel pedig máris visszaadták a Baywatch-lányoktól frusztrált és fáradt háziasszonyoknak megtépázott önbizalmuk egy részét, sőt, a nézettségi mutatók szerint a hájas párost nagyon sok férfi is bevallottan kedveli. Azaz, a két főhős nem követi az amerikai álmot, emberi szintre süllyed, esendő, egyáltalán nem tökéletes, épp ezért “velünk van”: a néző nem feszeng, látva a vonalaikat, sőt, velük fogyizik, de ugyanakkor mindenféle lelkifurdalás nélkül ráharap egy-két hamburgerre és/vagy zacskónyi gumicukrot is eltüntet fél perc alatt, miközben Mollyék chicagói életét követi.

A két hatalmas, aranyos főhős Chicagóban él, Mike zsaru, Molly pedig keménykezű, középiskolai tanárnő. Miután összejönnek a fogyiklubban, Mike beköltözik Molly szobájába, ám az édeskettes itt távolról sem tökéletes, ugyanis minden szobában lakik még valaki, Molly anyja, a részeges és kikapós, enyhén hervadt dögös-vörös dívája, Joyce Marilyn Flynn, Victoria, ő a kisebbik lány, aki a Flynn család femme fatalja, a férfiszíveket folyamatosan összetörő, füvet szívó, gyorshajtó, visszaeső törvényszegő. Nem mellesleg Victoria egy temetkezési vállakozás stabil munkaerője, sminkesként dolgozik és masszívan követi az elvet: Élj a mának! És ha mindez nem lenne elég, Joyce-ra ismét rátalál a szerelem, a mokány kis olasz fazon képében, aki a Vincent Moranto névre hallgat. Az ő karaktere a kedvencem, jó kedélyű, örök túlélő örök optimista, aki gyaníthatóan kisstílű stiklikből éldegél, ám a szíve akkora, mint a Gellért-hegy, mindenki belefér, mindenkihez van egy jó szava.

A Flynn családhoz még “hozzáadtak” egy-két enyhén félnótás barátot és havert, Mike pedig ebben az őrült zűrzavarban, a drogos, a lopós és az alkesz balga cselszövésein edződve próbál derekas és becsületes chicagói zsaru és férj lenni.

A nagy fogyás

Billy Gardell csodás fogyása sokaknak adott új erőt ahhoz, hogy ledobják a túlsúlyt, arról nem is beszélve, hogy a színész elmondása szerint cukorbetegsége is elmúlt, miután lefogyott. Egy bulvárlapnak nyilatkozott arról, hogyan ébredt rá: életmódot kell váltania.

Elmondta, hogy a pandémia kezdete óta körülbelül 68 kilogrammot adott le, így a jelenlegi testsúlya 93 kiló körül mozog.

“Fontos, hogy foglalkozzunk magunkkal, azt hiszem, végre én is elértem erre a pontra” – mondta a gyomorgyűrű-műtéten átesett 53 éves sztár, majd hozzátette:

„Azt hiszem, meg kell békélned önmagaddal, és egy ponton a tükörbe nézve fel kell ismerned, valószínűleg itt az ideje, hogy elkezdj törődni magaddal. Nekem ez nem jött el túl korán, de nagyon hiszek abban, hogy egyszer mindenkinél eljön ez a pillanat. Mindegy, mikor, a lényeg, hogy eljöjjön.”

A fogyás egészségügyi előnyeiként Gardell kiemelte, hogy jelentősen lecsökkent a pulzusszáma, és már nem küzd a 2-es típusú diabétesszel sem.

Meglepetés-sztárokat is bedobnak

Noha Melissa McCarthy és Billy Gardell igazán ütős csapat, és ketten együtt is simán elviszik a szériát, az alkotók a siker régi, jól bevált receptjét is bedobják, azaz egy-két epizód erejéig toplistás világsztárok is belépnek a chicagói kertvároslakók életébe. Kathy Bates mellett Susan Sarandon látható a komédiában, aki játszi könnyedséggel hozza a leszbikus, alkoholista, sznob, kihanemén városi csajt. A nézők legnagyobb örömére Sarandon piásan csetepatéba keveredik a Chicago PD egyenruhásaival, hát persze hogy Mike az egyik zsaru, akinek szerepe szerint meg kellene fékeznie a woodstock-i hippiként randalírozó, poharakat és autókat törögető színésznőt.

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest