Mégis sztrájkoltak az Operaházban, Ókovács Szilveszter próbálta csorbítani a jelentőségét

ZS 5709
2024.03.19. 18:09
Sztrájkra készültek a Magyar Állami Operaház dolgozói, ami miatt veszélybe került a kedd esti előadás megtartása. Ókovács Szilveszter egy levélben később azt közölte: a HR-osztály várja a dolgozókat az emelt összegű szerződések aláírása miatt, azonban a munkabeszüntetés végül így is megvalósult.

A korábbi bejelentések szerint kedd estére sztrájkot hirdettek a Magyar Állami Operaház dolgozói, ami miatt felvetődött, hogy akár el is maradhat az este 6 órára meghirdetett Don Giovanni című előadás. Az Index a helyszínen próbált meg utánajárni annak, valóban elmarad-e Wolfgang Amadeus Mozart világhírű operájának előadása.

Nem sokkal az eredetileg kedd estére beharangozott sztrájk előtt lapunk birtokába jutott egy levél, amelyet Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója jegyez.

A levél így kezdődik:

A Magyar Állami Operaházban még sosem maradt el előadás sztrájk miatt – most sem fog. Minden jegy érvényes, minden nézőnket várjuk a keddi és az azután következő estékre is. Titeket pedig a HR osztályra, emelt összegű szerződéseiteket aláírni.

A főigazgató arról is írt levelében, hogy 2011-es visszatérése óta az intézményben többször is próbáltak már sztrájkolni, azonban az összes ilyen helyzetet sikerült megoldani.

„Nem igaz, hogy én támogatnám ezt a munkabeszüntetést – annak módjával, közönségkárosító, intézményromboló és sztrájkolókra önveszélyes hatása miatt nem értek egyet –, de az igaz, hogy a bérek értékállóságát követelő céllal igen” – fogalmazott Ókovács Szilveszter.

A főigazgató levelét azzal zárta, hogy az elmúlt 13 évben minden nehéz helyzetet sikerült békés úton megoldani, éppen ezért arra kérte az Operaház dolgozóit, hogy józanul mérlegeljenek a sztrájk kérdésében, „mert közös célunk kell legyen az is, hogy se a nézők, se az Opera nimbusza, se bevételei ne sérüljenek.”

Ókovács Szilveszter kedd este a közösségi médiában azt írta, hogy noha a Don Giovanni előadás rendben megy, az első 40 perc a zenekar nélkül zajlott le, amelynek tagjai így tiltakoztak a kialakult helyzet miatt. A főigazgató a bejegyzésben azokra a felvetésekre is reagált, amelyek Bárány Balázs szakszervezeti vezetőtől származtak.

Bárány Balázs, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke az Indexnek elmondta, hogy Ókovács Szilveszter az előadás előtt összehívta a produkcióban dolgozó munkatársakat, és próbálta meggyőzni őket, hogy ne sztrájkoljanak.

Az előadás előtt a főigazgató beszédet mondott, és amikor elhangzott részéről a sztrájk szó, a közönség hangosan tapsolt, ezzel kifejezve szolidaritását a sztrájkoló munkavállalókkal.

Az előadáson a sztrájk megvalósult, a teljes 60 fős zenekar az öltözőben maradt, ahogy azt előzetesen megbeszélték. Miután kijöttek, sztrájkfeliratú pólót viseltek. A munkabeszüntetés az ő elmondása szerint nagyjából hatvan percig tartott, addig zongorán kísérték az éneket.

Bárany Balázs lapunknak azt is elmondta, hogy amit Ókovács Szilveszter felkínált, az a júliusi 10 százalékos béremelés volt, nem visszamenőleges hatállyal. Továbbá ha lefújják a sztrájkot, akkor mindenki 140 ezer forintot kap a SZÉP-kártyájára. Szeptemberben, amikor az Opera 140 éves lesz, akkor újabb 140 ezer forintot kapnak, amit valamilyen formában kifizetnek. Ez nem 14,8 százalék – tette hozzá.

Mindenki arra készült, hogy lesz előadás

Mintegy fél órával az esemény előtt az Index helyszínen lévő tudósítója arról számolt be, hogy a jegyszedést végző beengedő ember elmondta: a teljes előadás megtartására készülnek.

A jeggyel rendelkezőket mind beengedték, de közülük is többen megkérdezték, megtartják-e végül Mozart Don Giovanniját. Ők ugyanazt a választ kapták, mint amit tudósítónk a helyszínről.

Az opera.hu nevű weboldalon ekkor az állt, hogy már kevesebb mint 10 jegy érhető el a Don Giovanni előadásra. Később az Opera kommunikációs vezetője kérdésünkre szintén megerősítette, hogy megtartják az előadást, az viszont elképzelhető, hogy nem mindenki ül be a zenekari árokba.

Az előadás szünetében egy néző elmondta, nem értette, hogy miért sztrájkolt a zenekar. Először azt hitte, hogya büfébotrány miatt. Úgy érzi, hogy így is szépen szólt zene, azt azért megjegyezte, hogy zenekar nélkül mégsem az igazi. Főképp mert gyakran jár az Operába.

Sztrájkot ígértek

Az Operaház dolgozói eredetileg azt mondták, hogy 2024. március 19-én, vagyis ma este 6 órától a Mozart Don Giovanni előadás kezdetétől sztrájkba lépnek. Ugyanis a hétfői egyeztetés nem hozott eredményt.

Az Index is beszámolt arról, hogy Bárány Balázs, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke a körülményekről azt jósolta: lehetséges, hogy elmarad az előadás, nem kizárt, hogy csúszik a kezdés egy vagy másfél órát, de minden a dolgozók hozzáállásán múlik. Becslése szerint a zenekart, az énekkart és a műszakot beleértve 100-200 fő érintett a Don Giovannival kapcsolatos sztrájkban.

Bárány Balázs a Népszavának elmondta: azt nem akarja megbecsülni, hogy közülük hányan fogják valóban beszüntetni a munkát, csak reméli, hogy minél többen. 

„Azt tapasztalom, egyszerűen félnek az emberek sztrájkolni, holott ez alaptörvénybe iktatott jog. A sztrájk következményeitől tartanak, nem hisznek abban, hogy egy ilyen tettnek nem lehet rájuk nézve hátrányos következménye, mondjuk egy létszámleépítés esetén. Az operaházi munkabeszüntetést nehezíti, hogy maga az intézmény nem ad ki közleményt a sztrájkról, a nézők csak hallomásból tudhatnak róla, ha tudnak egyáltalán” – fogalmazott az ODFSZ elnöke.

Legutóbb március 6-án, szerda délután 4 órára hirdettek demonstrációt Budapesten, a Magyar Állami Operaház elé.

Azt a tüntetést azért tartották meg, mert Ókovács Szilveszter, az intézmény főigazgatója kiadott egy rendelkezést arról, hogy Carl Orff Carmina Burana című zeneművét a jövőben két részletben kell játszani, mégpedig azért, hogy a szünetben növeljék az Operaház büféjének bevételét.

(Borítókép: A Magyar Állami Operaház 2024. március 19-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)