Győztest hirdettek a bankkártyák és a készpénz versenyében

Vágólapra másolva!
Teljesen megváltoztak a magyarok fizetési szokásai: a készpénz háttérbe szorult a bankkártyás fizetésekkel szemben, utóbbiakon belül is egyre többen a mobiljukat érintik a terminálokhoz a plasztik helyett. Kiderült az is, hogy közel tízmillió hazai kibocsátású kártyát használnak Magyarországon.
Vágólapra másolva!

Minden harmadik bankkártyás ügyfél mobillal fizet, a kártyás vásárlások értéke pedig már a duplája a készpénzfelvételekének – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. A hazai kibocsátású bankkártyák száma meghaladta a tízmilliót, miközben egyre kisebb a hitelkártyák aránya.

Young,Happy,Woman,In,Casual,Clothes,At,Cafe,Buy,Breakfast debit card, credit card, bankkártya
Egyre többet használják bankkártyáikat a magyarok (illusztráció)
Fotó: ViDI Studio 2021 / Shutterstock

Az elemzők szerint a magyarok fizetési szokásai a Covid-járvány és a digitális pénzügyi szolgáltatások fejlődése mentén változtak meg. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint 2023 végére minden korábbinál több ügyfélnek volt bankszámlája és bankkártyával. 178 ezernél is több forint- és 65 ezer devizaszámlát nyitottak tavaly a hazai bankoknál, ennek köszönhetően

 a bankszámlák száma már nagyon közel jár a 11 millióhoz.

Ebből a túlnyomó többség, 9,93 millió darab magánszemélyeké, a többi vállalkozásoké és egyéb szervezeteké. 

A számlák 84 százalékát interneten keresztül is el lehet érni, és bankkártyát is használ a számlatulajdonosok többsége. 10,07 millió hazai kibocsátású fizetési kártya volt az év végén Magyarországon, ezek döntő része betéti kártya. A hitelkártya továbbra sem népszerű, kevesebb mint 1,12 millió van használatban. Nagyjából 300 ezerrel csökkent a hitelkártyák száma 2017 vége óta, miközben ezalatt 1,24 millióval nőtt a betéti kártyáké. 

A készpénzfelvételi és fizetési funkcióval rendelkező bankkártyák 

31 százalékát digitalizálták az ügyfelek okostelefonba vagy okosórába, lassan a magyar banki ügyfelek harmada már így fizet. 

Az elemzés arra hívja fel a figyelmet, hogy az olló egyre szélesebbre nyílik a készpénzfelvétel és a bankkártyás vásárlások között: 2023 utolsó negyedévében a kártyás vásárlások értéke már meghaladta a 4.600 milliárd forintot, ez több mint a kétszerese a készpénzfelvételek értékének, amelyek 2.276 milliárdot tettek ki.