Így kezeld, ha internetes zaklatás éri a gyermekedet: nagyon fontos, hogy reagál a szülő

Szülőként fontos, hogy tudd, mit kell tenned egy ilyen szituációban.

Gyermekek internetes zaklatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rengeteg gyermek van kitéve internetes zaklatásnak, más néven cyberbullingnak. A szakértők ezért azt ajánlják, a legjobb, ha akkor kezdünk el beszélni róla velük, amikor először használják a közösségi médiát, vagy amikor mobiltelefont kapnak. Elmondjuk, mi a cyberbulling, és hogyan érdemes reagálni rá szülőként.

Így kezeld, ha internetes zaklatás éri a gyermekedet

Szülőként a legfontosabb feladatod, hogy megvédd a csemetédet, de ha már megtörtént a baj, akkor azt is tudnod kell, miként tudsz segíteni a feldolgozásában. Ha tudomásodra jut, hogy gyermeked internetes zaklatás áldozata, az érthető módon nagyon sok érzelemmel tölthet el.

GettyImages-1139863747

Lehet, hogy legszívesebben megbosszulnád a történteket, ám ebben a helyzetben jobb, ha a gyerekedre koncentrálsz, segítesz neki megvédeni magát és megállítani a zaklatást. Ezek az azonnali lépések, amelyeket szülőként tehetsz, ha internetes zaklatás éri a gyermekedet:

  • Biztosítsd arról, hogy feltétel nélkül szereted és támogatod őt.
  • Segíts neki abban, hogy egy időre távol maradjon a számítógéptől és más eszközöktől.
  • Ha azonosítható a zaklató, akkor érdemes megfontolni egy, a szüleivel való beszélgetést. 
  • Vedd fel a kapcsolatot az iskolával. Ha online zaklatás történik, akkor az offline is valószínű. 

Ezeket mondd, ha zaklatás célpontja a gyermeked

A gyerekek nem mindig ismerik fel a zaklatás és az ugratás közötti különbséget. Néhányan szégyellik elmondani a szüleiknek, hogy mi történik velük. Ezért rendkívül fontos, hogy még mielőtt használni kezdené a közösségi platformokat, beszélj az online és digitális viselkedésről és annak veszélyeiről. Ha pedig már bebizonyosodott, hogy zaklatták a gyermekedet, ezeket mindenképp mondd el neki: 

  • Jelentkezzen ki a számítógépből. Hagyja figyelmen kívül a támadásokat, és távolodjon el a zaklatótól. 
  • Ne válaszoljon, és ne próbáljon visszavágni. Ha mérges, olyan dolgokat mondhat és tehet, amiket később megbánhat. Az internetes zaklatónak gyakran pont az a célja, hogy reakciót váltson ki, ezért semmiképp ne tudassa, hogy a tervei beváltak. 
  • Blokkolja a zaklatót. Ha rosszindulatú üzeneteket kap privát üzenetben vagy a közösségi oldalakon keresztül, törölje az ismerősei közül az üzenet feladóját. Olvasás nélkül is blokkolhatja a zaklató üzeneteit.
  • Mentse le és nyomtassa ki a fenyegető üzeneteket. Ha a zaklatás folytatódna, jobb ha megőrzi a bizonyítékokat. 
  • Ha nem érzi jól magát amellett, hogy neked elmondja, egy barátjával is megbeszélheti a történteket. Néha sokat segít egy baráti beszélgetés. 

A közelmúltig a szülők, a tanárok és a híradások a zaklató és a célpontja közötti kapcsolatra összpontosítottak. A szakértők szerint azonban a cyberbulling forgatókönyvében általában több gyerek is érintett, így sokkal összetettebb problémáról van szó, mint azt korábban gondolták. 

Először is ott van az agresszor, aki a digitális média eszközeit arra használja, hogy szándékosan bosszantsa, zaklassa a célpontját. Aztán ott vannak a kívülállók, vagyis azok a gyerekek, akik tisztában vannak azzal, hogy valami kegyetlen dolog történik, de a háttérben maradnak vagy közömbösségből, vagy mert félnek a társadalmi elszigetelődéstől, vagy mert attól tartanak, hogy maguk is célponttá válnak. De akadnak olyanok is, akik fellépnek a zaklatóval szemben. Ők azok, akik megpróbálják megtörni a kört, akár úgy, hogy kiállnak a célpont mellett, akár közvetlenül a zaklatóhoz fordulnak, vagy értesítik a megfelelő hatóságokat a történtekről.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Tudatosítsd a gyermekedben, mi az, amit egy hasonló szituációban tenni kell, ezáltal egyike lehet azoknak, aki jelenti a zaklatót, vagy épp nem küld tovább egy megalázó fotót. Ezzel végső soron véget vethet az eszkalálódó helyzetnek. 

Az internetes zaklatás jelei gyerekeknél: fontos teendőkre hívták fel a figyelmet a szakértők

A gyermekek internetes zaklatása bármikor és bárhol megtörténhet egy elemzés szerint.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük