Lifestyle

Jön az óraátállítás: így előzheted meg, hogy felboruljon a belső ritmusod

Március utolsó vasárnapján ismét óraátállításra kerül sor - a változáshoz pedig sokszor nem olyan könnyű alkalmazkodni.

Felborul a belső óránk

Az óraátállítás minden évben visszatérő téma, amely számos ember életét befolyásolja. Bár sokan örülnek annak, hogy tavasszal hosszabbak lesznek a nappalok, és könnyebben ébrednek reggelente, az óraátállításnak számos negatív hatása is van, amelyek különösen érzékenyen érinthetik az embereket. Az átállás rövid távon megzavarhatja az alvási ciklust, ami alvászavarokhoz, koncentrációs nehézségekhez és hangulatváltozásokhoz vezethet. Emellett az óraátállításnak fizikai hatásai is lehetnek, hiszen a biológiai óráink hosszabb időt vehetnek igénybe a beállítódáshoz, ami fáradtságot és kimerültséget eredményezhet. Ez idén tavasszal március 31-én, hajnalban ér utol minket - ekkor ugyanis 2 óráról 3 órára állítjuk át az órát, vagyis ezen az éjjelen egy órával kevesebbet alszunk.

„Az óraátállítás néhány napig, sőt akár egy-két hétig is hatással lehet a pihenésünkre, alvásunkra vagy a munkánkra, ezáltal a teljesítményünkre is. A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó úgynevezett cirkadián ritmushoz igazodik. Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére. Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott. Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – mondta Dr. Váradi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa a Mindmegette.hu-nak.

Milyen tüneteket okozhat, ha felborul a cirkadián ritmus és mit tehetünk ellene? A galériából választ kaphatsz a kérdésre!

Rossz közérzet, fejfájás, fáradtság, ingerlékenység, koncentrációzavar, emésztési problémák, étvágytalanság, álmatlanság és szívbántalmak - ezek mind kialakulhatnak a felborult cirkadián ritmus következtében.
Kattints a további képekért!

A turmixgép egy szuper eszköz, sajnos azonban nem mindenre alkalmas – például vannak olyan ételek, melyek jobb, ha soha nem kerülnek bele.

Leadfotó: 123RF

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
Sokan nem tudják, de a Föld nem teljesen gömbölyű, de nem is lapos, ahogyan azt az összeesküvés-elmélet hívei gondolják.
Sztárok
Katalin fontosnak tartott egy bizonyos módosítást 2011. április 29-én, amikor is összekötötte az életét Vilmossal - Diana 1981-ben ugyanígy tett, így a néhai hercegné menye anyósát követte.
Fashion&Beauty
Zendaya legújabb filmje, a Challengers április 25-én debütált a mozikban. A romantikus sportdráma nem is kaphatott volna jobb reklámot, mint most, hiszen a 27 éves színésznő a film plakátját öltötte...