Orbán nem tekinti teljesen legitimnek a jelenlegi amerikai vezetést

HírKlikk 2024. március 18. 15:35 2024. márc. 18. 15:35

A hidegháború vége óta nem volt olyan mélyponton a magyar-amerikai viszony, mint jelenleg. Nyilvános vádaskodások és visszautasítások jellemzik a két ország kapcsolatát, amire ráerősít, hogy a budapesti amerikai nagykövet azzal vádolta meg Orbán Viktort: aláássa a bizalmat. Bírálta az urambátyám-rendszert, az ellenzéki hangok elhallgattatását és független sajtó bekebelezését.

Vagyis gyakorlatilag megismételte, amit Joe Biden a múlt héten a magyar kormányfő minden diplomáciai protokollt felrúgó floridai útja kapcsán mondott: a politikus diktatúrát akar bevezetni – emlékeztet a The Washington Post. A vállaltan nacionalista Orbánt persze nem hívták meg a Fehér Házba, de az elnöki kritikát Budapest igencsak rossznéven vette. Olyannyira, hogy bekérették a külügyminisztériumba az amerikai nagykövetet.

A miniszterelnök megnyilatkozásaiból arra lehet következtetni, hogy nem tekinti teljesen legitimnek a jelenlegi amerikai vezetést. Magyar illetékesek jelezték, hogy szerintük Biden a veszett fejsze nyelét szorongatja, és minden reményüket Trump győzelmébe vetik. Kovács Zoltán kifejtette, hogy a mostani tengerentúli kormányzatot ideológiai megfontolások vezérlik, mint ahogy a nagykövetet is. Állandóan meg akarják mondani, mit tegyen Magyarország, amire persze az nem kapható.

A Fidesz a globalisták elleni kirohanásai miatt sok partnerétől elszigetelődött az EU-ban és a NATO-ban, ugyanakkor épp emiatt sok hívet szerzett a republikánusok soraiban. Kim Lane Scheppele úgy látja, hogy Orbán a tényleges súlyánál nagyobb sikereket tud elkönyvelni, mert ráirányul a figyelem és egyre nagyobb befolyáshoz jut. Ám ehhez az kellett, hogy megszegje az udvariasság minden szabályát. A Princetoni Egyetem professzora szerint Orbán ahol csak lehet, mindent akadályoz, mert pontosan tudja, mennyit számít a vétója.

A magyar fél egyébként nem válaszolt, amikor Scheppele megkérdezte tőle: pontosan mire gondolt a miniszterelnök, amikor azt állította, hogy az Egyesült Államok beleavatkozik a magyar választási folyamatba. De hiába látogatott el nemrégiben Budapestre a Kongresszus kétpárti küldöttsége, egyetlen illetékes sem állt szóba velük.

Magyarország úgy érzi, hogy számára kedvező szelek fújnak az Atlanti-óceán mindkét partján. Nagy nehezen aláírta ugyan a svéd NATO-csatlakozást, de már megint akadékoskodik, ezúttal azt nem akarja megszavazni, hogy Rutte legyen a szervezet főtitkára.

(A cikk csak előfizetők számára olvasható.)

 

Forrás: Hírklikk