eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Hanon Systems magyarországi beruházásáról tartott sajtótájékoztatón a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2023. december 15-én. Az egyik legnagyobb dél-koreai autóipari beszállítónak számító cég 43 milliárd forint értékű beruházással 250 újabb munkahelyet teremt Székesfehérváron, Pécsen és Rétságon.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Ismét magyar konstruktív tartózkodás az EU-ban, új magyar-ukrán határátkelő is létesül

Az EU külügyminiszterei Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel videókapcsolaton kiegészülve tanácskoztak hétfőn, a megbeszélésen elhangzottakról Szijjártó Péter számolt be.

A külgazdasági és külügyminiszter azzal kezdte, hogy mivel rendszeresek a blokádok Ukrajna leghosszabb nyugati határán (Lengyelországgal), emiatt az Ukrajna és az EU közti közúti teherforgalom jelentős része a kifejezetten rövid magyar-ukrán határszakaszra terelődött át.

A terhelés jelentős, amit a tárcavezető a várakozási idők növekményével illusztrált:

  • Ukrajna felé 2-3 napot,
  • az EU irányába 9-12 napot kell várniuk, hogy átlépjék a határt.

Az adat a teljes áruszállításra vonatkozik, nem a mezőgazdasági szolidaritási folyosóról van szó - mutatott rá. Hozzátette, hogy Magyarországon több mint 100 millió eurós beruházással Fényeslitkénél létrejött egy olyan nagy kapacitású átrakodó terminál, amely Ukrajna határai mentén a legjelentősebb, ilyen kapacitás Lengyelországban sincs.

Azért, hogy tovább csökkenjen a nyomás a határon, múlt hét végén Szijjártó Péter és az ukrán elnöki adminisztrációt vezető Andrij Jermak arról állapodott meg, hogy hogy új határátkelőhely jön létre Nagyhódos és Nagypalád között (a megállapodást hamarosan aláírják), és a nagysurányit alkalmassá teszik a teherforgalom kezelésére is.

Mindehhez hozzátette, hogy a kárpátaljai közösségből folyamatosan viszik el a férfiakat a frontra, többen közülük meg is haltak.

"Ha van ország, amely viseli e háború terheit és ha van ország, amely többek között ezek miatt a lehető leggyorsabb békében érdekelt, az Magyarország, és ezt az amerikai külügyminiszternek is elmondtam" - hangsúlyozta

Szijjártó Péter szerint az olyan megnyilatkozások, hogy "meg kell fontolni", "nem szabad elvetni", "tárgyalni kell arról", hogy szárazföldi csapatokat küldjenek Ukrajnába, riadalmat keltő és veszélyes nyilatkozatok, a magyar kormány arra kéri a többi országot, hogy tegyenek több ilyen nyilatkozatot, mert a mostani rendkívül veszélyes háborús helyzetben a nyilatkozatoknak is óriási súlyuk, jelentőségük van.

A tárcavezető szerint az ilyen nyilatkozatok

  • "színtiszta megsértései" a két éve egyhangúan elfogadott NATO-döntésnek arról, hogy a szövetség nem hadviselő fél és mindent meg is kell tenni, hogy ez az összecsapás ne jöhessen létre.
  • súlyos visszaélést jelentenek a NATO 5. cikkelyével, mert a NATO nem támadási,. hanem védelmi szövetség, az 5. cikkely ilyen kiprovokálása súlyos visszaélés lenne a közös NATO-felelősségvállalással.

Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter elmondta: arra a felvetésre, hogy a csapatküldési nyilatkozatok riadalmat keltenek és veszélyesek, Antony Blinken amerikai külügyminiszter megerősítette: közös érdeknek tekintendő, hogy ne legyen a NATO és Oroszország között közvetlen konfrontáció. Ez jó hír a magyar tárcavezető szerint.

Az Izrael és a Hamász közti háborúban éppen Izrael Rafah elleni támadása van napirenden, amely a Gázai övezet déli részébe menekült több mint egymillió embert veszélyeztetné. A magyar álláspont ezzel kapcsolatban Szijjártó Péter elmondása szerint az, hogy a Hamászt le kell győzni, nem jelenthet további biztonsági kockázatot senki számára, ugyanakkor a civileket meg kell védeni, gyáva dolog egy terrorszervezettől, hogy civileket, nőket és gyerekeket használ pajzsul.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×