Gazdaság

Nagy Mártonék durván beleszálltak a Sparba

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

A kormányt érintő támadások hátterében nem a Spar által megfogalmazott intézkedések állnak, annak valós oka az érintett kiskereskedelmi vállalat veszteséges gazdasági helyzete. A Spar Magyarország Kft. működése ugyanis nem hatékony, mivel piaci versenytársaihoz képest magasabb költségszerkezettel rendelkezik, emellett a piaci és az árversenyben is alulmarad. Ahelyett, hogy hatékonyságát és versenyképességét megerősítő lépéseket tenne, továbbá beszállna a piaci árversenybe, kétségbeesésében alaptalan álhíreket terjeszt

– ezekkel a kemény szavakkal vágott vissza hétfői közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium a Spar korábbi állításaira, amelyek a magyar kormányt bírálták.

Mint beszámoltunk róla, a „kisajátítástól való félelem miatt” vagyont von ki Magyarországról a salzburgi központú Spar kereskedelmi csoport, és ennek részeként az észak-olaszországi, a szlovéniai, a horvátországi és a svájci leánycégük kezelésébe adták a vagyonkezelési jogok egy részét. Hans Reisch, a Spar Austria csoport vezérigazgatója egy ausztriai élelmiszeripari szaklapban úgy fogalmazott: Orbán Viktor magyar miniszterelnök különadókkal és árbefagyasztással „zaklatja” a nagy élelmiszerláncokat, amire a csoport úgy reagált, hogy egyrészt feljelentést tett az Európai Bizottságnál, másrészt átszervezték a Spar magyarországi működését, hogy „így védjék meg a céget Orbán karmaitól.”

Erre reflektálva adott ma ki közleményt a nemzetgazdasági tárca. Mint írták, a „valótlan és rosszindulatú állításokkal szemben a kormány a családok és a rezsicsökkentés megvédése érdekében azokban a szektorokban – így többek közt a kiskereskedelemben, az energiaszektorban és bankszektorban – vezette be az extraprofitadókat, ahol azok keletkeztek. (…) A kormány ezeket az extraprofitokat elvonta, az így keletkező bevételek biztosítják a Rezsivédelmi Alap finanszírozását.”

A közleményben a minisztérium hangsúlyozza, hogy a kiskereskedelmi különadót az Európai Unió Bírósága jogszerűnek nyilvánította. „Ezzel szemben minden más állítás alaptalan.” A Nagy Márton vezette tárca szerint a célzott kormányzati intézkedések eredményesnek és hatékonynak bizonyultak, az előző évhez képest 2024 februárjára az infláció 3,7 százalékra, ezen belül az élelmiszerinfláció pedig 2,2 százalékra csökkent.

A Spar – a kommunikációja alapján – ezekkel a kormányzati intézkedésekkel nem ért egyet. Ez a magatartás szemben áll a magyar fogyasztók érdekeivel

– emeli ki a közlemény, ami azzal zárul, hogy „a magyar piacon csak olyan vállalkozások maradhatnak, amelyek jogkövető magatartásuk mellett figyelembe veszik a hazai fogyasztók érdekeit, azaz jó minőségű és jó áron elérhető termékeket kínálnak a magyar családok számára.” (MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik